Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszą ofertą.
Adres email:

Wyszukiwanie:
indeks książek
GRA SINGLI
DO PREMIERY ZOSTAŁO:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategorie
 
Proza literacka/Klasyka literatury
 
Proza współczesna/obycz.
 
Proza polska
 
Proza historyczna
 
Sensacja
 
Science- fiction/Fantasy
 
Horror
 
Dla dzieci i młodzieży
 
Lit. faktu / Poradniki / Varia
 
Biografie / Autobiografie
 
Książki kucharskie
 
Literatura popularno-naukowa
 
Historia
 
Literatura erotyczna
Literatura
 
włoska
 
anglojęzyczna
 
francuskojęzyczna
 
hiszpańskojęzyczna
 
niemieckojęzyczna
 
polska
 
skandynawska
 
inne

NAGRODA IM. JERZEGO I HANNY KURYŁOWICZÓWO nagrodzie


Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów została ufundowana przez zmarłego w 2014 roku Andrzeja Kuryłowicza, założyciela Wydawnictwa Albatros, innowatora na polskim rynku wydawniczym, aby uczcić pamięć jego rodziców – Jerzego Kuryłowicza, wybitnego tłumacza książek technicznych, naukowych i popularnonaukowych, oraz Hanny Kuryłowicz, która współpracowała z mężem w jego działalności translatorskiej i od początku wspierała działalność wydawniczą syna.

Kolejne edycje mają na celu uhonorowanie tłumacza, który w danym roku dokonał najlepszego przekładu książki z dziedziny matematyczno-przyrodniczej lub technicznej. Laureaci każdorazowo otrzymują gratyfikację finansową. Kandydatury do Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej mogą zgłaszać zarówno wydawnictwa, jak i sami tłumacze. Wiek tłumacza nie powinien przekraczać 50 lat w momencie publikacji przekładu (szczegółowe zasady uczestniczenia w konkursie - w zakładce konkretnej edycji).

Nagrodę przyznaje jury, w którego skład wchodzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz przedstawiciele wydawnictw naukowych, z którymi przez wiele lat współpracował Jerzy Kuryłowicz. 

Uroczystości wręczenia Nagrody tradycyjnie odbywają się podczas Warszawskich Targów Książki.

Informacje: Aldona Sieradzka, e-mail: biuro@wydawnictwoalbatros.com, tel. 724 383 734


Jerzy, Hanna i Andrzej Kuryłowiczowie – noty biograficzne

Jerzy Kuryłowicz (1925–2002) ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilka lat był pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, gdzie obronił pracę doktorską. Jako redaktor i tłumacz współpracował z największymi wydawnictwami edukacyjnymi i naukowymi w Polsce: WNT, PWN,  Wiedza  Powszechna, WSiP, Prószyński i spółka, a ostatnio z MAC Edukacja. Jego dorobek translatorski obejmuje ponad 60 książek przełożonych na polski z pięciu języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego i czeskiego.

Hanna Kuryłowicz (1926–2010) z zawodu inżynier chemik. Aż do przejścia na emeryturę w 1985 roku pracowała w Centralnym Laboratorium Chemicznym Przedsiębiorstwa Geologicznego w Warszawie, większość czasu jako jego wiceszef. Wspierała Jerzego w pracy translatorskiej. Od samego początku była też związana z Wydawnictwem ALBATROS. Zmarła 11 października 2010 roku w następstwie nieuleczalnej choroby płuc.

Andrzej Kuryłowicz (1954–2014), fundator Nagrody. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od początku lat 90. założył w Polsce kilka wydawnictw, z których najprężniej rozwinął Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, czyniąc je jedną z największych w Polsce oficyn publikujących beletrystykę. Kształtował oblicze polskiego rynku książki, wprowadzając do księgarń powieści klasyków i współczesnych mistrzów literatury. W wydawanie książek zawsze angażował się bez reszty. Wprowadzał na rynek nowe formaty (był prekursorem wydań kieszonkowych w Polsce), realizował oryginalne kampanie promocyjne swoich autorów, projektował szatę graficzną do wszystkich książek oraz materiałów promocyjnych. Kochał książki, podziwiał ich twórców, bardzo często nawiązywał z nimi relacje osobiste, wręcz przyjacielskie. Był człowiekiem niezwykle zapracowanym, ale zawsze znajdował czas, aby pomóc potrzebującym, angażując się w różne projekty dobroczynne; brał udział w corocznych świątecznych akcjach charytatywnych i wielu innych indywidualnych inicjatywach. Prywatnie był wspaniałym ojcem i przyjacielem. Odszedł niespodziewanie, w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2014 r. Zostanie zapamiętany jako niezwykle charyzmatyczny wydawca, pasjonat książek, które towarzyszyły mu od najmłodszych lat.

 
EDYCJE KONKURSU O NAGRODĘ KURYŁOWICZÓW
 


 


tworzenie stron JELLINEK studio