Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszą ofertą.
Adres email:

Wyszukiwanie:
indeks książek
GRA SINGLI
DO PREMIERY ZOSTAŁO:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kategorie
 
Proza literacka/Klasyka literatury
 
Proza współczesna/obycz.
 
Proza polska
 
Proza historyczna
 
Sensacja
 
Science- fiction/Fantasy
 
Horror
 
Dla dzieci i młodzieży
 
Lit. faktu / Poradniki / Varia
 
Biografie / Autobiografie
 
Książki kucharskie
 
Literatura popularno-naukowa
 
Historia
 
Literatura erotyczna
Literatura
 
włoska
 
anglojęzyczna
 
francuskojęzyczna
 
hiszpańskojęzyczna
 
niemieckojęzyczna
 
polska
 
skandynawska
 
inne

AKTUALNOŚCI

5 października 2017
Literacka Nagroda Nobla 2017 dla Kazuo Ishiguro

Szanowni Państwo!

Z ogromną radością i dumą przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu Kazuo Ishiguro tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Od 2005 roku jesteśmy polskim wydawcą książek tego autora – nakładem Albatrosa ukazało się jego siedem powieści (ostatnio, w 2015 roku, „Pogrzebany olbrzym”) oraz zbiór opowiadań „Nokturny”. Międzynarodową sławę przyniosły Ishiguro, urodzonemu w Japonii brytyjskiemu pisarzowi, „Okruchy dnia”. Powieść nagrodzono Bookeremnajbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką, a jej ekranizację, z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniono aż 8 nominacjami do Oscarów. Na język filmowy przełożono także powieść Ishiguro „Nie opuszczaj mnie” – w filmie wystąpiły znakomite młode angielskie aktorki, Keira Knightley i Carey Mulligan. Tę książkę także nominowano do Nagrody Bookera. Kazuo Ishiguro był więc zawsze autorem dostrzeganym i docenianym i choć nigdy nie znalazł się w ścisłej czołówce pisarzy typowanych do tej prestiżowej nagrody, jego nazwisko od paru już lat przewijało się na nieoficjalnej liście kandydatów do literackiego Nobla. Niezmiernie cieszy nas, że tym razem Komitet Noblowski postanowił przełamać obowiązującą w ostatnich latach konwencję upolityczniania Nagrody i zwrócił uwagę na wielką siłę emocjonalną prozy Ishiguro, doceniając literaturę najwyższej próby, subtelną, elegancką, urzekającą, pozbawioną taniego efekciarstwa, a jednocześnie niezwykle głęboką i – jak napisał w uzasadnieniu – obnażającą „otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem łączności ze światem”.
Z największą przyjemnością zadbamy, aby w ciągu najbliższych miesięcy do księgarń trafił komplet książek tego autora. Chcemy, by wszyscy czytelnicy mieli możliwość poznania jego wyjątkowej i ważnej prozy. W 2005 roku przy okazji promocji powieści „Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishiguro na nasze zaproszenie przyjechał do Polski. Dołożymy wszelkich starań, by już wkrótce ponownie odwiedził nasz kraj. Mamy nadzieję, że autor przyjmie nasze zaproszenie i w 2018 roku znów spotka się z polskimi czytelnikami.
Jesteśmy przekonani, że Kazuo Ishiguro w pełni zasłużył na to wyjątkowe wyróżnienie, jakim jest literacka Nagroda Nobla i serdecznie gratulujemy pisarzowi!

Zespół Wydawnictwa Albatros
 
tworzenie stron JELLINEK studio