30 lat Wydawnictwa

Drodzy Czytelnicy, Partnerzy i Przyjaciele!

W tym roku mamy przyjemność obchodzić 30-lecie założenia Wydawnictwa Albatros.

Spośród ogromnej liczby nowych tytułów staraliśmy się zawsze wybierać dla Was te najlepsze, które urzekły nas swoją wartością literacką, stylem bądź pomysłem na ciekawą fabułę. Do końca 2018 roku wprowadziliśmy na polski rynek ponad 1800 książek. Z tej okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesu Wydawnictwa.

Wydaje się, że jest nas mało. Firma od początku miała charakter rodzinny, a nasz zespół zawsze był niewielki. Kiedy w 2004 roku odbieraliśmy Asa Empiku za najlepszą książkę w kategorii książka zagraniczna, w firmie pracowały tylko trzy osoby. Obecnie jest nas wszystkich trzynaścioro.

Ale tak naprawdę zawsze było nas dużo więcej: autorzy, tłumacze, redaktorzy i korektorzy, zespół techniczny w wydawnictwie i drukarni, dystrybutorzy i księgarze, graficy i ilustratorzy, recenzenci, blogerzy i dziennikarze. Niezależnie od tego, gdzie pracują, tworzą z nami jedną wielką rodzinę wydawniczą.

Wszystkim Wam dziękujemy za to, że razem z nami dbacie o to, aby ukazywały się piękne książki.

Dziękujemy również Wam, Czytelnikom, za to, że od lat wybieracie nasze tytuły, darzycie nas zaufaniem i oddaniem. Cieszą nas Wasze zarwane noce, dyskusje do białego rana, morza wylanych łez nad lekturą i salwy śmiechu, które informują wszystkich wokół, że świetnie spędzacie czas. Z nami, z naszymi autorami.

Każda książka jest wartościowa, jeśli tylko przynosi Wam to, czego od niej oczekujecie: relaks, rozrywkę, wiedzę. Andrzej Kuryłowicz, świetny wydawca, ale przede wszystkim pasjonat książek, zawsze starał się łączyć w swoim programie wydawniczym literaturę „z górnej półki” z najciekawszymi pozycjami literatury komercyjnej. Nie stronić od książek kontrowersyjnych, unikać tytułów byle jakich. Ta myśl nadal nam przyświeca.

Zostańmy więc w kontakcie!

A tymczasem – życzymy miłej lektury!

Subiektywna historia 30 lat Albatrosa

Jesteśmy jeszcze bliżej Czytelników!

Mamy już 30 lat i coraz więcej energii i pomysłów! W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział aż w trzech imprezach targowych, a nasze stoiska po prostu zapierały dech w piersiach!

Jesteśmy pionierami!  W trylogii kryminalnej Stephena Kinga zadrukowane bloki książek stworzyły trzy różne ilustracje, w zależności od tego, czy na książki patrzymy z góry, z dołu, czy z boku. Na jeden obraz składają się również fronty okładek. Z kolei Sklep pory deszczowej to książka, którą można spersonalizować kolorując blok stron oraz wnętrze okładki. Znajdziecie też u nas coraz więcej książek tłumaczonych ze szwedzkiego, francuskiego i koreańskiego.

Nagrody nie są najważniejsze, ale przyjemnie jest być docenionym!

Ten rok zaczęliśmy od zdobycia tytułu Diamentu Forbesa 2023 i tym samym znaleźliśmy się w gronie najprężniej rozwijających się firm w Polsce! B.A. Paris ugruntowała swoją pozycję królowej thrillera psychologicznego zdobywając Bestsellera Empiku 2023 za Uwięzioną! Do Serii Butikowej dołączyli kolejni autorzy – rekordy popularności bije Daphne du Maurier, której powieści wciąż zachwycają uniwersalnością tematów, dowodząc, że wielka literatura nie zna granic czasu. Zaś cykl Siedem Sióstr Lucindy Riley doczekał się finału dzięki synowi autorki, który domknął tę magiczną opowieść tomem Atlas. Historia Pa Salta.

Mamy nosa do wspaniałych autorów

Wspaniali autorzy, których książki mamy przyjemność wydawać od lat, odnoszą również sukcesy na polu filmowym – do streamingu trafił fantastyczny serial Reacher, na podstawie powieści Lee Childa oraz Zachowaj spokój, następna – i po raz drugi polska – serialowa adaptacja thrillera Harlana Cobena. Powstały kolejne wyjątkowe superprodukcje audio. Zaproponowaliśmy czytelnikom specjalne edycje książek, które zapoczątkowały rynkowe trendy – Baśniowa opowieść Stephena Kinga z ilustrowanymi krawędziami stron była jednym z najczęściej kupowanych prezentów na święta.

W 2022 roku Wasze serca skradła Valerie Perrin – jej Życie Violette stało się absolutnym bestsellerem!

Książkowe radości i nieoczekiwane pożegnania

Rok zamknął Bestseller Empiku 2021 dla Terapeutki B.A. Paris. Ale obok sukcesu komercyjnego mieliśmy też ważne wydarzenie literackie – premierę Klary i słońca, pierwszej powieści napisanej przez Kazuo Ishiguro od czasu otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. Ogromną ekscytację wzbudziła również premiera Nigdy Kena Folletta, który po latach odszedł od prozy historycznej i wrócił do pisania sensacji.

Niestety, w 2021 pożegnaliśmy również wspaniałą Lucindę Riley i niezapomnianego Wilbura Smitha.

Rok niepewności, którego nigdy nie zapomnimy

Wszyscy zapamiętamy ten rok, jako czas pandemii. Gdy okazało się, że zostajemy w domach, nasi najwięksi autorzy, m.in. B.A. Paris, Tess Gerritsen i Ken Follett, włączyli się w akcję #Zostańwdomu #CzytajKsiążki, którą zorganizowaliśmy.

Ale był to też rok wielkich sukcesów. Colson Whitehead zdobył drugą Nagrodę Pulitzera za Miedziaki. Na ekrany trafiła bijąca rekordy popularności polska ekranizacja W głębi lasu Harlana Cobena. A nasze książki otrzymały aż 12 nominacji do tytułu Książka roku 2019 w plebiscycie Lubimy Czytać!

Wielka różnorodność…

…to znak rozpoznawczy 2019 roku. Nasi czytelnicy pokochali uniwersalną lekcję życia, którą dostali od Chłopca, kreta, lisa i konia,  wraz z szalonym kapelusznikiem zbrodni próbowali rozwiązać zagadkę Siedmiu Śmierci Evelyn Hardcastle, zastanawiali się nad najgłupszymi pomysłami w historii czytając książkę Ludzie. O tym jak sp…przyliśmy wszystko i namówili nas na wznowienie kultowej książki Czarnobyl. Spowiedź reportera Igora Kostina.

W tym roku wydaliśmy również powieść Syrena i pani Hancock, która była pierwszą w Serii Butikowej Albatrosa!

Zaczęło się od wizyt autorskich…

…kiedy w lutym odwiedziła Polskę ulubiona autorka thrillerów psychologicznych, B.A. Paris. Później mieliśmy przyjemność gościć twórcę postaci Jacka Reachera – Lee Childa – a także Grahama Mastertona, autora zaprzyjaźnionego z nami od lat. Serca czytelników podbiła powieść Cudowny chłopak, której ekranizacja z Julią Roberts trafiła do kin w styczniu. Rok zamknęliśmy powieścią Uniesienie, w której Stephen King powraca do swojego słynnego miasteczka Castle Rock.

Daliśmy popalić!

Debiutancka książka B.A. Paris Za zamkniętymi drzwiami nie schodziła z list bestsellerów przez prawie cały rok, Kolej podziemna Colsona Whiteheada zgarnęła większość najważniejszych literackich nagród na świecie (również w Polsce została wyróżniona jako Książka Roku 2017 przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”), a nasz ukochany autor Kazuo Ishiguro otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Tymczasem Stephen King królował w kinach i księgarniach – na rynku ukazała się pierwsza w Polsce kolekcja większości dzieł mistrza, jedna powieść, jedno opowiadanie oraz dwie kinowe ekranizacje.

 

Ten rok należał do thrillerów i sensacji!

Ostatnia część cyklu Pan Mercedes Stephena Kinga – Koniec warty – ukazała się w czerwcu. Wśród ulubionych książek czytelników królowały Nieznajomy Harlana Cobena oraz Hipoteza zła Donato Carrisiego. Po raz pierwszy odwiedziła Polskę czołowa autorka thrillerów medycznych – Tess Gerritsen, przyjeżdżając na premierę książki Igrając z ogniem. Na spotkanie autorskie w Warszawie przybyły tłumy. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu Tess odebrała Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości.

My zaś staliśmy się specjalistami od gadżetów promocyjnych!

Wszystkiego było po trochu

King powrócił z kolejną książką kryminalną Znalezione nie kradzione, Lee Child z sensacyjną Sprawą osobistą, Ian McEwan ze wzruszającą powieścią W imię dziecka, a John Cleese, współzałożyciel słynnego Latającego Cyrku Monty Pythona, zaskoczył nas autobiografią zatytułowaną Tak czy inaczej.

Co to była za książka!

Pan Mercedes Stephena Kinga potwierdza geniusz mistrza nie tylko w gatunku horroru, lecz także w konstruowaniu mrożących krew w żyłach fabuł kryminalnych. Czytelnicy wreszcie doczekali się ostatniego tomu trylogii Stulecie Kena Folletta, zatytułowanego Krawędź wieczności, oraz wspaniałego Ojca Chrzestnego Maria Puzo w wersji audio, zrealizowanego z wielkim rozmachem przez kilkudziesięciu aktorów, z Januszem Gajosem w roli tytułowej.

A my przeżyliśmy swój debiut reżyserski – koncert i flash mob na Dworcu Centralnym w ramach promocji biografii kompozytora Burta Bacharacha przejdą do historii!

Długo czekaliśmy na nową powieść…

…autora słynnego Chłopca z latawcem, Khaleda Hosseiniego, pt. I góry odpowiedziały echem. Sensacją wydawniczą okazał się francuskojęzyczny bestseller Prawda o sprawie Harry’ego Queberta Jöela Dickera, który znalazł się w finale Nagrody Goncourtów. Nie zawiedli również Wasi ulubieni pisarze: Lee Child, Guillaume Musso i Stephen King.

A nas przez cały rok nurtowało pytanie: ile serc złamał Jöel Dicker, kiedy był w Polsce z wizytą?

Do końca tego roku ukazało się ponad 1000 tytułów…

…licząc od początku istnienia Albatrosa! Cieszyliśmy się świetnymi pozycjami, między innymi nagrodzoną Pulitzerem książką Zwrot. Jak zaczął się renesans Stephena Greenblatta. Zadebiutował u nas Jeffery Deaver z niezwykle tajemniczym tytułem, na który czekaliśmy od 2011 roku, Carte Blanche. Do grona naszych autorów dołączyli światowej sławy pisarze – John Grisham i Tom Clancy. Zaś wizyta Abdela Sellou w Polsce była jednym z najprzyjemniejszych wydarzeń wiosny. Historia autora posłużyła za kanwę scenariusza kultowego filmu Nietykalni.

Takim barwnym życiem mało kto może się pochwalić

– w 2011 roku ukazała się biografia jednego z największych żyjących muzyków, Keitha Richardsa, zatytułowana po prostu Życie. Autobiografia. Druga wyróżniająca się pozycja non-fiction to Wielki projekt autorstwa najsłynniejszego brytyjskiego naukowca Stephena Hawkinga, napisany we współpracy z amerykańskim fizykiem Leonardem Mlodinowem. W swojej książce podjęli próbę udowodnienia, że Wielki Wybuch był nieuchronną konsekwencją praw fizyki.

Ale się działo!

W styczniu powrócił Dan Brown z trzecią książką z nieustraszonym Robertem Langdonem, zatytułowaną Zaginiony symbol. Świetna ekranizacja powieści Roberta Harrisa Autor widmo w reżyserii Romana Polańskiego umocniła pozycję tego pisarza na rynku. Ken Follett rozpoczął kolejną sagę historyczną – trylogię Stulecie – w tym roku ukazał się pierwszy tom zatytułowany Upadek gigantów.

Na deser, dzięki książce Sekrety włoskiej kuchni Eleny Kostioukovitch, zabraliśmy Was w fantastyczną podróż do skąpanej w słońcu Italii, do miejsc, w których w kuchnię podniesiono do rangi sztuki.

W nowo powstałej serii literatury pięknej

…wyróżniały się takie powieści jak Córeczka Alice Sebold, Odruch serca laureatki Nagrody Nobla Toni Morrison oraz wznowienia powieści Kazuo Ishigury, Iana McEwana i Doris Lessing. Zadebiutowała u nas również niezwykle utalentowana szesnastolatka, Michalina Olszańska, ze swoją powieścią fantasty Dziecko Gwiazd. Atlantyda. Ta niezwykle utalentowana dziewczyna oprócz pisania książek, znajdowała czas na inne pasje: grę na skrzypcach, komponowanie i śpiew. W późniejszych latach zostanie jedną z najbardziej obiecujących gwiazd polskiego kina.

Prócz wielu bestsellerów literatury popularnej …

…(autorstwa Harlana Cobena, Nicholasa Sparksa, Lauren Weisberger) w planach wydawniczych Albatrosa znalazły się powieści wybitnych pisarzy – m.in. uhonorowanej rok wcześniej Nagrodą Nobla Doris Lessing czy Tysiąc wspaniałych słońc Khaleda Hosseiniego. Do grona autorów sensacji dołączył legendarny Robert Ludlum, a Katarzyna Michalak zadebiutowała powieścią Poczekajka. Natomiast najważniejszą książką tego roku był poradnik Antyrak. Nowy sposób życia doktora Davida Servana-Schreibera, który przyniósł nadzieję milionom ludzi chorych na raka lub zagrożonych tą chorobą. 

W tym roku zakończyliśmy również wydawanie popularnej serii π.

Za Tytuł Roku uznaliśmy…

Katedrę w Barcelonie Ildefonso Falconesa, największy hiszpański bestseller od czasów Cienia wiatru Zafona. W tym roku na wyróżnienie zasługiwały również książki Mao pióra Jung Chang, autorki Dzikich łabędzi, która złożyła nam wizytę, oraz Wyspa Victorii Hislop. Przypomnieliśmy również czytelnikom wszystkie tomy trylogii fantasy Mroczne materie Philipa Pullmana przy okazji grudniowej ekranizacji Złotego kompasu na podstawie jej pierwszej części. Wisienką na torcie były wydane po raz pierwszy w Albatrosie wszystkie powieści J.D. Salingera.

Diabeł ubiera się u Prady czarnym koniem list bestsellerów!

Wznowienie – przy okazji ekranizacji z Meryl Streep i Anne Hathaway w rolach głównych – pełnej humoru powieści Lauren Weisberger podbiło serca tłumów. Kod Leonarda da Vinci Dana Browna po raz trzeci z rzędu pobił rekord popularności, ustępując miejsca jedynie kolejnemu tomowi przygód Harry’ego Pottera. Nie zawiódł Harlan Coben (Niewinny, Błękitna krew) ani Frederick Forsyth (Afgańczyk).

A nasz zespół liczył już trzy osoby!

Polskę odwiedził Kazuo Ishiguro…

…promując swoją nową książkę Nie opuszczaj mnie, nominowaną do Nagrody Bookera. Do dziś wspomina smak polskich pączków i wizytę w Warszawie. Dan Brown nadal królował na listach bestsellerów i po raz drugi jego książka otrzymała Asa Empiku w kategorii literatury pięknej obcej. Harlan Coben umocnił swoją pozycję powieścią Tylko jedno spojrzenie, zaś Stephen King wydał u nas dwa ostatnie tomy sagi Mroczna Wieża

Wojciech Dutka, historyk z wykształcenia, debiutuje jako pierwszy polski autor w Albatrosie powieścią Krew faraonów.

Ten rok okazał się niewątpliwie najlepszym w historii firmy

W rocznym zestawieniu bestsellerów opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” znalazło się aż 8 naszych pozycji. Kod Leonarda da Vinci Dana Browna został bestsellerem roku (As Empiku), wygrywając o włos z pierwszą książką pisarza – Anioły i demony. Sprawa honoru autorstwa małżeństwa Lynne Olson i Stanleya Clouda, opowieść o bohaterskich lotnikach z Dywizjonu 303, rywalizowała z Powstaniem ‘44 Normana Daviesa o tytuł najpopularniejszej książki historycznej 2004 roku i go zdobyła!

Tego momentu nie zapomnimy

To rok debiutu Dana Browna w Polsce – powieścią Anioły i demony zdetronizował wszystkich konkurentów. Bardzo ważną premierą był tytuł Eve Ensler pt. Monologi waginy  – książka, która stała się zaczątkiem ruchu przeciwko przemocy wobec kobiet. Albatros po raz pierwszy został wydawcą kultowej powieści Kena Keseya Lot nad kukułczym gniazdem, tak dobrze znanej z ekranizacji z Jackiem Nicholsonem z 1975 roku. Natomiast pół Polski śmiało się i płakało z Kate Reddy, która dwoiła się i troiła w Nie wiem, jak ona to robi Allison Pearson, aby pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Kilka lat później książka ponownie stanie się bestsellerem dzięki słynnej ekranizacji z Sarah Jessicą Parker w roli tytułowej. Seria π stawała się coraz bardziej rozpoznawalna.

Dziś wszyscy znają Harlana Cobena…

…ale w 2002 roku dopiero go poznawaliśmy. Drogę do międzynarodowej kariery otworzyło mu Nie mów nikomu. Dużym wydarzeniem okazało się wydanie Rodziny Borgiów, ostatniej powieści Maria Puzo, nad którą autor pracował ponad 20 lat, ukończonej przez wieloletnią przyjaciółkę pisarza, Carol Gino. Premiery –  Pięknego umysłu Sylvii Nasar (do kin weszła przepiękna ekranizacja z Russellem Crowe’em i Jennifer Connelly) i Pokuty Iana McEwana, umieszczonej przez magazyn „Time” na liście stu najważniejszych powieści w historii (późniejsza ekranizacja z 2007 roku zdobyła nagrodę BAFTA) wywołały niemałe poruszenie. W Albatrosie zostaje zatrudniony pierwszy pracownik.

Męską odpowiedzią na „Dziennik Bridget Jones” był…

Mężczyzna i chłopiec Tony’ego Parsonsa, jeden z największych bestsellerów rynku brytyjskiego tamtych lat. Ta pełna błyskotliwych dialogów, wzruszająca i pobudzająca zarówno do śmiechu, jak i do łez powieść o mężczyźnie, który stopniowo dojrzewa do roli ojca, podbiła serca wielu kobiet. Wciąż trwała fascynacja Azją – w Gejszy Liza Dalby odkrywa sekrety tego jakże egzotycznego dla nas świata. W Albatrosie ukazuje się również Facet z zasadami Toma Wolfe’a, uznanego amerykańskiego pisarza i dziennikarza.

Na początku była pasja…

…i wydawca, Andrzej Kuryłowicz, który książki kochał od dziecka. Nauczył się języka angielskiego, aby w oryginale przeczytać Iana Fleminga i jego powieści o Jamesie Bondzie. Założył kilka wydawnictw m.in. Primę, Słówko i AAK. Ale jego ukochanym wydawniczym dzieckiem był Albatros. Przez pierwsze lata firmę prowadził zupełnie sam. W latach 90. wydał takie niezapomniane powieści jak Wyznania gejszy Arthura Goldena, Księżniczkę Jean Sasson, Dzikie łabędzie Jung Chang. Ale przede wszystkim ukochał literaturę sensacyjną i prozę współczesną, szczególnie brytyjską i amerykańską, i takie właśnie książki zapoczątkowały pełną sukcesów historię Albatrosa.