Wydawnictwo Albatros

Wydawnictwo Albatros zostało założone w listopadzie 1994 roku przez Andrzeja Kuryłowicza – pełnego pasji miłośnika książek.

W jego skład do 2014 roku wchodziły dwa imprinty: Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz (przekształcone najpierw w Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c., a następnie, w roku 2017, w Wydawnictwo Albatros Sp. z o.o.) oraz Wydawnictwo Aleksandra i Andrzej Kuryłowicz s.c., które zakończyło działalność w 2015 roku. Pod koniec 2010 roku Wydawnictwo Albatros weszło na rynek książki elektronicznej jako jedno z pierwszych wydawnictw w Polsce.

Albatros wydaje współczesną beletrystykę i literaturę faktu, przede wszystkim przekłady z języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Oferta Albatrosa jest zróżnicowana, obejmuje zarówno tytuły z kanonu literatury drugiej połowy XX wieku, jak i starannie wybrane, najciekawsze pozycje z literatury komercyjnej.

Nasze credo to: Najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery.

Najmocniejszą stroną wydawnictwa jest jego lista autorów. W dużej części tworzą ją najważniejsi (najchętniej czytani lub najwyżej cenieni przez krytykę) pisarze świata, w tym także twórcy uznani za klasyków współczesnej literatury (m.in. Mario Puzo, J.D. Salinger, Ken Kesey, Joseph Heller, Kurt Vonnegut). Wśród naszych autorów znajdują się zarówno nobliści – Kazuo Ishiguro, Doris Lessing, Toni Morrison – jak i laureaci innych nagród: Bookera, m.in. Thomas Keneally, Yann Martel, Ian McEwan, Nagrody Pulitzera, m.in. Margaret Mitchell, Jhumpa Lahiri, Colson Whitehead, czy National Book Award, m.in. Jerzy Kosiński, Thomas Pynchon, Daphne du Maurier.

Większość naszych powieści z gatunku sensacji i kryminału trafia na europejskie lub amerykańskie listy bestsellerów. Mamy zaszczyt wydawać takich autorów jak Stephen King, John Grisham, Harlan Coben, Tess Gerritsen, Lee Child, Ken Follett czy Robert Harris.

Nie stronimy od książek kontrowersyjnych, unikamy tytułów byle jakich.