Diane Setterfield

Diane Setterfield (ur. 22 sierpnia 1964 r. w Englefield, Berkshire), pisarka brytyjska. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie Bristolskim. Jej praca doktorska dotyczyła struktur autobiograficznych we wczesnych powieściach André Gide’a. Wykładała język angielski w Institut Universitaire de Technologie oraz Ecole nationale supérieure de Chimie w Miluzie we Francji, a później nauczała po francusku na Uniwersytecie Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii. W latach 90. porzuciła środowisko akademickie, by skupić się na pisaniu.

Jej bestsellerowy debiut, Trzynasta opowieść (2006), został wydany w 38 krajach na całym świecie i sprzedany w ponad trzech milionach egzemplarzy. Książka przez trzy tygodnie okupowała szczyt listy bestsellerów New York Times’a. Otrzymała nominacje do nagród Waterstone's Newcomer of the Year i Dilys Awards. Doczekała się także adaptacji filmowej w postaci serialu telewizyjnego. Krytycy docenili doskonały styl autorki, a szczególnie jej umiejętność kreowania nastroju tajemniczości i grozy. Powieść określono jako "list miłosny do sztuki czytania".

Druga książka autorki, Czarne skrzydła czasu (2013) jest naginającą gatunki opowieścią o krukach i wiktoriańskim biznesie funeralnym.

W styczniu 2019 ukazała się jej najnowsza powieść, Była sobie rzeka. Książkę nominowano do Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna oraz uhonorowano nagrodą HWA Gold Crown Award dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Książek Historycznych (Historical Writers’ Association).

Diane Setterfield mieszka z mężem w Oxfordzie.
Kiedy nie pisze, czyta, a gdy nie czyta, myśli lub rozmawia o czytaniu. Zawsze powtarza, że jest "najpierw czytelniczką, a dopiero później pisarką".

https://www.dianesetterfield.com/profile/ https://www.facebook.com/dianesetterfieldauthor/ https://twitter.com/DianeSetterfie1
Diane Setterfield