Peter James

Peter James (ur. 1948 r.), brytyjski twórca thrillerów i kryminałów, autor m.in. cyklu powieści z detektywem Royem Grace’em, znanym z niekonwencjonalnych metod pracy. 28 powieści pisarza przetłumaczono jak dotąd na 36 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 19 milionów egzemplarzy. 12 razy zajmowały pierwsze miejsce w rankingu bestsellerów „Sunday Timesa”.

Swoją pierwszą powieść, Dead Letter Drop, Peter James opublikował w 1981 roku. W 1994 roku Penguin wydał jego powieść Host… na dwóch dyskietkach – była to pierwsza książka opublikowana w formie elektronicznej. Przez lata James był związany z branżą filmową i telewizyjną, pisał scenariusze i był producentem m.in. Kupca Weneckiego z Alem Pacino i Mostu Przeznaczenia z Robertem de Niro. Chętnie angażuje się w działalność charytatywną, a jego pasją są sportowe samochody. Pierwsze pieniądze zarobił… sprzątając w domu Orsona Wellesa.

Peter James jest jednym z najbardziej poczytnych brytyjskich autorów i zdobywcą wielu nagród literackich., m. in.: Grand Prix de Littérature Policère za najlepszą powieść kryminalną (2007) oraz Specsavers National Book Award za najlepszy kryminał (2013). W 2016 roku otrzymał Diamond Dagger, prestiżową nagrodę przyznawaną autorom kryminałów przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów za całokształt twórczości. W tym samym roku uhonorowano go Dead Good Readers Tess Gerritsen Award za najlepszą serię kryminalną. W 2017 roku Peter James otrzymał wyróżnienie od polskich czytelników – jego powieść Dom na wzgórzu, połącznie kryminału z gotycką ghost story, otrzymała tytuł Książki Roku 2016 w kategorii Horror w plebiscycie lubimyczytac.pl.

https://www.peterjames.com/
©Graham Franks
©Graham Franks