Robert Matzen

Robert Matzen - amerykański pisarz specjalizujący się w biografiach gwiazd i filmowiec-dokumentalista.
Autor i współautor ośmiu książek, wśród najnowszych znajduje się trylogia „Hollywood in World War II” („Hollywood w czasie drugiej wojny światowej”), która ukazała się nakładem GoodKnight Books.

Robert Matzen specjalizuje się w biografiach gwiazd Hollywood, jego pracę znamionuje jednak zupełnie inne od tradycyjnego, nowatorskie podejście. Matzen, wykorzystując umiejętności opowiadania historii, które doskonalił jako twórca pełnometrażowych filmów dokumentalnych, umieszcza siebie, a wraz z sobą czytelnika, w samym sercu akcji, rzucając zupełnie nowe światło na postaci znanych osób, które obiera za obiekty swego zainteresowania.

Bohaterami jego książek byli już Carole Lombard i James Stewart. Najnowsza książka, „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu”, przenosi czytelników w wojenną rzeczywistość – do holenderskiego miasteczka Arnhem pod okupacją hitlerowską. To tu, w niedostatku niepewnych czasów, dorasta przyszła baletnica (bo tak wówczas o sobie myśli), Audrey Hepburn.

Matzen prześledził wojenne losy Audrey Hepburn sięgając głęboko do archiwów prywatnych oraz państwowych – w Hadze. Rodzice Audrey Hepburn byli zwolennikami Adolfa Hitlera, jej ojciec za faszystowskie przekonania trafił do więzienia. Jednak sama Audrey – jak ustalił autor – była nastoletnią sanitariuszką i łączniczką holenderskiego ruchu oporu. Działając w porozumieniu z synem Audrey, Lucą Dottim, przeczesując archiwa prywatne i oficjalne Robert Matzen ujawnił nowe nieznane fakty, rzucając nowe światło na wojenne losy jednej z największych w historii ikon kina i mody.

https://robertmatzen.com/ https://www.facebook.com/robert.matzen.7
©Annie Whitehead/Harvesting Light Photography
©Annie Whitehead/Harvesting Light Photography