Kopciuszek i szklany sufit

Laura Lane Ellen Haun

Tytuł oryginału: Cinderella and the Glass Ceiling: And Other Feminist Fairy Tales
Tłumaczenie: Danuta Górska
Liczba stron: 128
Format: 150 x 230 mm
ISBN: 978-83-8215-183-1
Oprawa: twarda
Data wydania: 27 stycznia 2021

Dawno, dawno temu żyła silna i zaradna młoda kobieta, na którą wołano Kopciuszek. Mieszkała ze złośliwą, roszczeniową i – powiedzmy to sobie głośno – przemocową macochą i dwiema rozwydrzonymi przyrodnimi siostrami…

Nie wiecie? Tak było!

Znane baśnie właśnie zyskały wymiar feministyczny.

Już dość – mamy dość uległych księżniczek! Pora na kobiety, które potrafią był prawdziwymi głównymi bohaterkami swoich własnych opowieści! Pora na to, by księżniczki wyszły z krainy baśni i zmierzyły się z życiem w realu!

Mulan odnosi sukcesy w wojsku, ale gdy dowiaduje się, że zarabia mniej niż inni kapitanowie, wypowiada własną wojnę... Wendy uczy się, by nigdy nie ufać mężczyźnie, który co noc puka w jej okno... A książę od Śpiącej Królewny dowiaduje się, czym jest świadoma zgoda.

W tej złośliwości tkwi mądrość, która zmienia nasze czasy! Dowcipne parodie klasycznych baśni przynoszą nowoczesne znaczenie słów „Długo i szczęśliwie” – takie, w którym obie strony są sobie równe.

Bo wiecie co? Całowanie nieprzytomnej kobiety nigdy nie powinno mieć miejsca. I wiecie co jeszcze? Wyjściem z ubóstwa nie jest poślubienie bogatego księcia. ANI noszenie delikatnego obuwia. A w ogóle to dlaczego od kobiety mieszkającej z siedmioma facetami oczekuje się gotowania, sprzątania i prania?

Baśnie z naszego dzieciństwa wymagają remake’u! Laura Lane i Ellen Haun go zrobiły. Dowcipna, ostra jak brzytwa interpretacja najsłynniejszych historii pokazuje Disneyowi, gdzie jego miejsce.

Choć książka kierowana jest do dorosłej publiczności, która zna oryginalne wersje, sprawdzi się także jako książka dla młodszych czytelników w stylu „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” czy „Damy, dziewczyny, dziewuchy” Anny Dziewit-Meller. W klimacie najlepszych żartów ze „Shreka”!

 

więcej

Recenzje

Nareszcie! Baśnie to mądrość pokoleń, ale jak to w patriarchacie bywa jest to mądrość spaczona. Laura Lane i Ellen Haun postanowiły to zmienić. Dość uległości, dość miałkości, dość bierności kobiecych bohaterek! Oraz dość dyskryminacji! Tytułowy Kopciuszek nie tylko rozbija szklany sufit, ale również obnaża klasizm i nierówności społeczne. Śpiąca Królewna wyjaśnia co to jest entuzjastyczna zgoda na kontakty intymne ("Gdyby wiewiórka mnie pocałowała, pewnie też zdjęłaby klątwę, ale nawet wiewiórka wie, że nie wolno całować kogoś, kto śpi i nie może wyrazić zgody!" - oto co wykrzykuje po przebudzeniu). Czerwony Kapturek walczy z seksistowskimi i molestującymi zaczepkami Wilka, Calineczka jest singielką z wyboru, Królewna na ziarnku grochu lesbijką a Zła Królowa ze Śnieżki dowiaduje się co to ableizm (Czyli powinnam powiedzieć: "Lustereczko, lustereczko, powiedz przecie, jak mam zabić Śnieżkę i siedmiu mężczyzn z karłowatością?"). Całość jest porządną porcją wiedzy oraz humoru.

Fundacja Feminoteka

Bomba i rewelacja! Nowe wersje bajek Disneya. Takie, w których nie wolno całować księżniczek bez ich zgody, także gdy śpią. Jest o poszanowaniu cudzej przestrzeni, zgodzie na kontakty, ciałopozytywności, innych orientacjach seksualnych, uprzywilejowaniu ze względu na majątek i kolor skóry... Dla czytelników dorosłych, którzy znają wersje oryginalne, ale mogą stanowić inspirację do rozmów z dziećmi. Albo uzupełnienie "Dam,dziewuch, dziewczynek" Anny Dziewit-Meller czy "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek".

Monika Frenkiel, Nie samą pracą...

Od kilku już lat utrzymuje się trend ukazywania kobiet jako twardzielek, walczących o swoje feministek, których powołaniem nie jest jedynie prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Historia zna wiele niewiast, które postawiły świat na głowie, prowadziły wojny, rządziły królestwami, dokonywały wielkich przełomów w nauce. Nic więc dziwnego, że przyszedł czas, by pokazać je na nowo i dać młodym dziewczętom wiarę w ich własne możliwości. Opowieści stworzone przez Laurę Lane i Ellen Haun są prawdziwe, dobitne, a ich bohaterowie nie są idealni – mają zalety, ale także wady, co nadaje im nieco więcej rzeczywistości niż w przypadku magicznych i przesłodzonych bajek znanych nam z dzieciństwa. To fajny, interesujący i przezabawny sposób na walkę ze stereotypami. A fantastyczne i humorystyczne ilustracje autorstwa Nicole Miles dodają całości niezaprzeczalnego uroku.

Klaudia Kobylańska, Good Buk

Dlaczego tak długo pozwalałyśmy facetom pisać historie o kobietach? Zamknęli nas w wieżach, kazali sprzątać domy i pachnieć na leżankach. Ellen i Laura wreszcie to naprawiły!

Lauren Adams, Unbreakable Kimmy Schmidt

Mądrość tego komentarza do historii bajek jest naprawdę niezwykła. Kopciuszek i szklany sufit to zbiór historii, które są równie zabawne, co ważne.

„The Hollywood Reporter”

To książka dla każdej dziewczynki, która miała obsesję na punkcie księżniczek. Dorośnij! Zobacz, jak były straszne i zacofane!

Sarah Merrill, prowadząca podcast Big Kid Problems

WRESZCIE – zabawna, świeża i nowoczesna interpretacja naszych ulubionych baśni, w których główną rolę grają realistyczne postacie kobiecie. I na szczęście nie napisali ich dwaj starzy biali kolesie. Bo bracia Grimm z pewnością byli dwoma starymi białymi kolesiami.

Laura Wilcox, autorka I Am Bride

Dowcipny i bardzo potrzebny reset baśniowych opowieści. Sprawia, że myślisz o tym, co pokazujesz swoim dzieciom!

Joe Firestone

Ta książka przypomina kobietom, by były bohaterkami własnych historii i nie czekały na uratowanie.

Jenny Mollen, autorka bestsellera I Like You Just The Way I Am