Chigozie Obioma

Chigozie Obioma – najpopularniejszy, obok Chimamandy Ngozi Adichie, i niewątpliwie najbardziej utalentowany pisarz pochodzenia nigeryjskiego, mieszkający i tworzący w Stanach Zjednoczonych, którego powieści wydawane się na całym świecie w 30 językach.

Chigozie, jako jedyny spośród dwanaściorga rodzeństwa, zdobył wyższe wykształcenie – ukończył Międzynarodowy Uniwersytet na Cyprze oraz uniwersytet stanowy w amerykańskim Michigan.Jego debiut literacki, Rybacy, uhonorowano m.in. NAACP Image Award za wybitne dzieło literackie napisane przez debiutującego autora, ta doskonała książka zapewniła mu też miejsce w finale Nagrody Bookera za 2015 rok. Orkiestra mniejszości, również nominowana do Bookera, jest jego drugą powieścią. Autor jest jednym z dwóch pisarzy w historii, nominowanym do Nagrody Bookera z każdą z napisanych przez siebie książek.

W 2015 roku „Foreign Policy” – amerykański dwumiesięcznik polityczno-społeczny – umieścił Obiomę na swojej publikowanej co roku liście 100 najważniejszych intelektualistów świata. Z kolei „New York Times” obwołał go następcą Chinuy Achebe, zwanego „ojcem nowoczesnej literatury afrykańskiej” – najsłynniejszego nigeryjskiego pisarza, poety, krytyka i nauczyciela akademickiego, nagrodzonego w 2007 Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Obioma wykłada literaturę i uczy kreatywnego pisania na University of Nebraska-Lincoln; pisze opowiadania; publikuje eseje w brytyjskiej prasie, m.in. w „The Guardian” i „The New Statesman” oraz w amerkańskim „New York Timesie”; angażuje się w liczne projekty w rodzinnej Nigerii.

https://www.chigozieobioma.com/ https://www.facebook.com/Chigozieobiomaauthor/ https://www.instagram.com/chigozieobiomaauthor/
©Jason Keith
©Jason Keith