ORKIESTRA BEZBRONNYCH

Chigozie Obioma

Tytuł oryginału: AN ORCHESTRA OF MINORITIES
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Liczba stron: 480
Format: 130 X 200 MM
ISBN: 978-83-8215-153-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 30 września 2020

Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim afrykańskiego ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję Odysei Homera.

Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch.
Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to nigdy nie zgodzi się jej dumna rodzina.

Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada i mimo protestów ukochanej opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się jednak, że został okrutnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni ani obiecane zakwaterowanie, nie ma już domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce na ziemi i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?

 

więcej

Recenzje

Jest to opowieść o wielkiej miłości i niespełnieniu i o dramatycznej walce z wyrokami losu, o przemianie dobrego człowieka w złego, o szaleństwie uczucia i nieustannych próbach podźwignięcia się po kolejnych ciosach. Wszystko jest w tej powieści świetnie wyważone. W sumie to brawurowa mieszanka powieści społecznej o dzisiejszej Afryce, magii i klimatu greckiej tragedii.

Leszek Bugajski, "Wprost"

Czerpiąc z mitologii i kosmologii świata, który został zdegenerowany przez białych i jako taki zniknął z powierzchni ziemi i naszej świadomości, autor - podobnie jak wcześniej Marlon James w „Black Leopard, Red Wolf" - zamierza dać głos uciszonej kulturze i jej dziedzictwu. Chigozie Obioma posiłkuje się w tym celu łatwo dla nas przyswajalnym motywem homeryckim, z „Odysei". W poprzedniej, debiutanckiej powieści „Rybacy" Obioma opisywał samospełniającą się przepowiednię o braciach występujących przeciwko sobie. To była polityczna metafora, w której rzucający klątwę to figura białego i jego hierarchii wartości. W nowej powieści tytułowa orkiestra bezbronnych to określenie, które kochanka Chinonso nadaje lamentowi kur, gdy biernie obserwują śmierć jednej ze stada. Obioma tak zdaje się widzieć Chinonso: osieroconego o czystym sercu, który jest zdolny do wszystkiego, ale nie ma nikogo do pomocy, żadnego pasterza ani drogowskazów. Jego chi, jego kultura i tożsamość, to jedynie słaby głos w kakofonii świata. Jest sam.

Łukasz Grzymisławski, KSIĄŻKI. Magazyn do czytania

Debiutancka powieść Obiomy „Rybacy” zachwyciła krytyków i przyniosła autorowi nominacje do Bookera. Chigozie Obioma wysoko zawiesił sobie poprzeczkę i - kontynuując sportową metaforę – „Orkiestrą bezbronnych” przeskoczył samego siebie. To już nie przygodowa powieść, a traktat filozoficzny poświęcony losowi człowieka, siłom które go napędzają, miłości ale też roli tradycji. To pełna gorzkiej refleksji, głośna skarga na to, co świat „zachodni” zrobił z Afryką.

Wojciech Szot, Zdaniem Szota/Emik Pasje (książka tygodnia)

Ambitna i pasjonująca opowieść i miłości i poświęceniu, której narratorem jest starożytny afrykański duch. Nowa powieść wybitnego pisarza młodego pokolenia.

Brit Bennett, autorka powieści "Matki"

Z literackiego pępka Afryki wyszła opowieść o nowym Odysie zmuszonym do podróży w imię miłości i godności. Powieść o uchodźstwie, jako metaforze naszych czasów.

Paulina Wilk, "Przekrój"

Wspaniała, błyskotliwie napisana, wybitnie oryginalna powieść – niepodobna do żadnej innej!

"The Economist"

Wybitna, niezwykle tragiczna powieść!

Boston Globe

Kup teraz
swiatksiazki.pl
27.28 zł
42.90 zł
Oszczędzasz 15.62 zł
Idź do sklepu »