ORKIESTRA BEZBRONNYCH

Chigozie Obioma

Tytuł oryginału: AN ORCHESTRA OF MINORITIES
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Liczba stron: 480
Format: 130 X 200 MM
ISBN: 978-83-8215-153-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 30 września 2020

Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim afrykańskiego ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję Odysei Homera.

Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch.
Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to nigdy nie zgodzi się jej dumna rodzina.

Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada i mimo protestów ukochanej opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się jednak, że został okrutnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni ani obiecane zakwaterowanie, nie ma już domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce na ziemi i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?

 

więcej

Recenzje

Ambitna i pasjonująca opowieść i miłości i poświęceniu, której narratorem jest starożytny afrykański duch. Nowa powieść wybitnego pisarza młodego pokolenia.

Brit Bennett, autorka powieści "Matki"

Z literackiego pępka Afryki wyszła opowieść o nowym Odysie zmuszonym do podróży w imię miłości i godności. Powieść o uchodźstwie, jako metaforze naszych czasów.

Paulina Wilk, "Przekrój"

Wspaniała, błyskotliwie napisana, wybitnie oryginalna powieść – niepodobna do żadnej innej!

"The Economist"

Wybitna, niezwykle tragiczna powieść!

Boston Globe

Kup teraz
swiatksiazki.pl
30.03 zł
42.90 zł
Oszczędzasz 12.87 zł
Idź do sklepu »