Tytułowa Klara, bohaterka błyskotliwej dystopijnej powieści noblisty, jest robotem do złudzenia przypominającym kilkunastoletnia dziewczynkę. Ta Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie jest najnowszej generacji, posiada jednak niezwykłe zdolności poznawcze, doskonałą pamięć, zdolność do wyciągania wniosków, a  – co najważniejsze – obdarzono ją wrażliwością i empatią. Ze swojego miejsca w sklepie Klara bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją.
Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje kupiona. I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania.
Ale żeby starania Klary przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci dziecięcego optymizmu.

Wydana w pandemicznym 2021 roku powieść zdobyła szerokie grono czytelników i zachwyciła krytyków, którzy urzeczeni pisali o niej z entuzjazmem: Elegancka, przejmująca, pełna napięcia powieść. Wnikliwe studium wyjątkowości ludzkiego serca. Genialnie wymyślona, chwytająca za serce książka! Majstersztyk literacki!

Za przeniesienie bestsellerowej powieści na ekran odpowiada nowozelandzki reżyser Taika Waititi („Jojo Rabbit”, „Co robimy w ukryciu”). Autorem scenariusza jest dwukrotny laureat Nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (za „Mad Men” i „Mrs. America”) Dahvi Waller. Kazuo Ishiguro, autor powieści na podstawie której powstaje film, pełni tym razem funkcję producenta wykonawczego.

W tytułowej roli Klary zobaczymy gwiazdę serialu „Wednesday” Jennę Ortegę. W produkcji wystąpią także m.in. Amy Addams („Kobieta w oknie”, „Ostre przedmioty”, „Zwierzęta nocy”), Natasha Lyonne (znana z seriali „Russian Doll” i „Poker Face”) i Simon Baker („Mentalista”).

Jak informuje serwis IMDB, film wszedł już w fazę postprodukcji, możemy więc mieć nadzieję, że wkrótce pojawi się informacja o planowanej dacie premiery.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL