Czerń i purpura

Wojciech Dutka

Tytuł oryginału: Czerń i purpura
Liczba stron: 448
Format: 125 x 195 mm
ISBN: 978-83-8125-583-7
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 3 kwietnia 2019

Opowieść oparta na faktach.

Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki. I przerażające piekło Auschwitz.

Słowacja, 1939.

Wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, niezwykle uzdolniona muzycznie Milena Zinger właśnie zostaje studentką konserwatorium. Jej beztroskie życie przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, którzy każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie.

Austria, 1939.

Franz Weimert ulega wpływom nazistowskiej ideologii: wstępuje do Hitlerjugend, a po śmierci brata – żołnierza poległego podczas walk o Warszawę – zgłasza się ochotniczo do SS. Szybko przestaje odróżniać dobro od zła… Wiosną 1942 roku wybiera służbę w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Drogi Mileny i Franza przetną się w najmniej spodziewany sposób. Przerażona, skazana na powolną śmierć dziewczyna, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia.

Poruszony śpiewem Mileny Franz zaczyna się nią interesować. Tak zrodzi się jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.

więcej

Recenzje

Wojciech Dutka z ogromną starannością pokazuje dwa światy – przedzielone obozową bramą. Osamotnienie, wyniszczenie ciała i tęsknota za bliskimi, która urasta już do fizycznego bólu, to uczucia, z którymi mierzy się Milena i wiele innych kobiet skazanych za bycie Żydówką na piekło na ziemi. Franz również walczy ze swoimi demonami, jest rozdarty między moralnością, a lojalnością wobec Rzeszy i rozkazów przełożonych. Historia esesmana i losy jego upadku, próby walki o godność są niesamowicie sugestywne, tak jak zakończenie jego historii, które pamięta się i rozważa jeszcze długo po lekturze powieści. To okrutna historia upadku oraz triumfu ducha, wiary i miłości.

Anna Sroka-Czyżewska, Głos kultury

Historia opowiedziana przez Wojciecha Dutkę wbija w fotel, z jednej strony nie pozwalając oderwać się od lektury książki, z drugiej po prostu nie dając możliwości przeczytania jej jednym tchem, bo właśnie tego tchu brakuje, gdy doświadcza się niemal fizycznego bólu współodczuwania kaźni, którą zgotowali ludzie ludziom za drutami obozu koncentracyjnego. Sama zaś książka mogłaby stać się lekturą obowiązkową mówiącą o odczłowieczeniu i odnalezieniu na dnie otchłani iskry człowieczeństwa.

Przemysław Jakub Hinc, Zupełnie inna opowieść

Historia Mileny i Franza jest prawdziwa, a ich pierwowzorami byli Helena Citronova i Franz Wunsch. Wojciech Dutka w niesamowity sposób odmalował ich historię. Złożoność relacji Wunscha i Citronovej, zarówno tej wojennej, jak i powojennej jest delikatną, misterną siecią oplatającą teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, w którą czytelnik sam się zanurza. I bardzo długo nie może się z niej uwolnić. Całość opowieści składa się w spójną, refleksyjną narrację, w której nie ma oczywistych odpowiedzi. Wbrew prostej językowo narracji recenzowana pozycja wcale nie należy do książek prostych w odbiorze. Jest wysoko na liście powieści, które nie pozwalają przejść nad wszystkim do porządku dziennego. Polecam.

Daria Czarnecka, Histmag

Powieść "Czerń i purpura" można rzeczywiście określić mianem jednej z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu. Tak naprawdę jest to jednak obraz ludzkości, odarty ze złudzeń i pozorów. Powolny proces dezintegracji człowieczeństwa, ślepe posłuszeństwo wobec władzy i bestialstwo, usprawiedliwiane służbą bądź troską o własne życie. "Czerń i purpura" łączy literacką fikcję i historyczne wydarzenia, ale stopień szczegółowości obozowych realiów sprawia, że powinna być ona włączona do kanonu szkolnych lektur. Pisana językiem emocji, z mocno zarysowanymi bohaterami, zmusza do powzięcia postanowienia, że należy zrobić wszystko, by historia się nie powtórzyła. By stwierdzenie: Ludzie ludziom zgotowali ten los nie miało już nigdy odniesienia do bieżących wydarzeń.

Justyna Gul, Granice.pl

Kup teraz
swiatksiazki.pl
16.89 zł
37.90 zł
Oszczędzasz 21.01 zł
Idź do sklepu »