LUNATYK

Wojciech Dutka

Tytuł oryginału: LUNATYK
Liczba stron: 400
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-7985-896-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 16 września 2016

Rok 1986. ZSRR przeżywa głęboki kryzys gospodarczy. Sowieckie służby specjalne zdają sobie sprawę, że dni bloku wschodniego są policzone. Ich najwyżsi funkcjonariusze, próbując zgarnąć dla siebie ile się da, planują w Nigerii supertajną operację Lunatyk, w której kluczową rolę ma odegrać Polak, oficer Służby Bezpieczeństwa.

Rok 1992. W polskim sejmie wybucha afera, kiedy okazuje się, że jeden z czołowych posłów, szanowany opozycjonista z czasów PRL-u, był przez lata tajnym współpracownikiem UB. Wkrótce nad Wisłą zostają znalezione jego zwłoki. Rodzina posła nie wierzy w oficjalną wersję mówiącą o samobójstwie.

Rok 2014. Max Kwietniewski, nowojorski detektyw – z polskim pochodzeniem

i polską duszą – otrzymuje zlecenie znalezienia pewnego człowieka. Decydując się na przyjęcie go, nie ma pojęcia, do jakiego stopnia podróż do kraju jego matki i zmarłej żony rozdrapie jeszcze niezagojone rany. I zmusi go do zanurzenia się w polskie bagno.

Bezdomny ksiądz, esbecy, teczki, arcybiskup agent, śmierć Moniki przywołana jak w filmie odtworzonym z pamięci komputera… To stanowczo za dużo jak na pierwszy dzień w Polsce, pomyślał Max.

fragment książki

więcej

Recenzje

Duże pieniądze, zdeprawowani politycy i księża, afera na skalę światową, seks, broń, brylanty, esbeckie teczki (…) – to składniki, z których Wojciech Dutka przyrządza godziwą dawkę czytelniczych emocji.

Marta Matyszczak, Kawiarenka kryminalna

Po mistrzowsku napisany thriller, w którym gra wywiadów ma wpływ na słabości ludzkie. Gorąco polecam.

Artur Kamiński, Koominek.blogspot

Pokłony i jeszcze raz ogromne pokłony dla Wojciecha Dutki. Od dziś jestem fanką kryminałów politycznych!

Sandra Kortas-Dorsz, Dla Lejdis.pl

Nie sposób zliczyć, ile to już razy we wszelkiego rodzaju zapowiedziach literackich obiecywano bohaterów dotąd niespotykanych. Tak się jednak składa, że w przypadku nowej powieści Wojciecha Dutki jest to prawda.

Łukasz Radecki, Dzika Banda