GIEŁDA SŁÓW

Alena Graedon

Tytuł oryginału: THE WORD EXCHANGE
Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Liczba stron: 544
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-7885-392-3
Oprawa: miękka bez skrzydełek
Data wydania: 28 października 2015

Bardzo niedaleka przyszłość. Księgarnie, biblioteki, gazety, magazyny, nawet ebooki – wszystko to zniknęło.

 

Tylko dzięki dotacjom rządu i prywatnych darczyńców trwają prace nad Słownikiem Języka Angielskiego Ameryki Północnej. Właśnie ma się ukazać jego nowe wydanie. Ale każdy wie, że będzie ostatnim.

Tuż przed premierą znika redaktor naczelny słownika, Doug Johnson. Jego córka Anana, z pomocą zakochanego w niej asystenta ojca, podążając po tajemniczych śladach pozostawionych przez Douga, próbuje go odnaleźć. Tymczasem ludzi zaczyna atakować dziwna przypadłość. Tracą słowa i możliwość komunikowania się między sobą. Zjawisko nazywane „grypą słowną”  przybiera rozmiar epidemii.

Czy to nieznany dotąd

wirus? Świadome działanie firmy Synchronic, która prowadzi swoje pokrętne interesy?

A może wynik tego, że ludzie – zamiast czytać – przestawili się z czytania na pobieranie strumienia danych, z pisania na wstukiwanie?

 

Giełda słów, debiutancka powieść Amerykanki Aleny Graedon, przetłumaczona na 10 języków, odniosła w Stanach niebywały sukces i przez wielu krytyków została uznana za książkę roku 2014.

więcej

Recenzje

Łączy elementy zabawnej powieści obyczajowej, romansu, literatury science fiction i prozy noir. Pokazuje niebezpieczeństwa nowych technologii i potęgę słowa.

The New York Times Book Review