HISTORIA PEWNEGO KOTA

Laura Agustí

Tytuł oryginału: HISTORIA DE UN GATO
Tłumaczenie: Urszula Żebrowska-Kacprzak
Liczba stron: 160
Format: 170x240
ISBN: 978-83-6742-665-7
Oprawa: twarda
Data wydania: 12 października 2022

Opowieść o przyjaźni Laury, hiszpańskiej artystki – malarki i graficzki, miłośniczki zwierząt – z syjamskim kotem o imieniu Hej.

Intymny i uniwersalny portret jednego z najbardziej fascynujących stworzeń na świecie.

Kot. Idealne połączenie miękkiego futerka, kojącego miauczenia i królewskiego majestatu.

Książka napisana i zilustrowana przez autorkę – z czułością i artyzmem.

Wirtuozerskie połączenie autobiografii, notatnika odkrywcy i eseju graficznego – ta książka to prawdziwe dzieło sztuki!

Wśród wszystkich zwierząt, udomowionych i dzikich, żadne nie jest dla człowieka tak tajemnicze i fascynujące jak kot. Jest to też stworzenie z najlepszym aktualnie PR-em, pomimo wielu wątpliwych cech swojej osobowości… Ale chyba zgodzimy się wszyscy, że to my, ludzie, jesteśmy gośćmi i wiernymi poddanymi w królestwie kota, a nie odwrotnie.

Od starożytności, aż po współczesność – z lekkim załamaniem koniunktury w czasach średniowiecza – kot inspiruje, budzi ciekawość i zachwyt. Poznali się na nim bogowie, królowie i artyści, ale też mieszczanie i chłopi. W czym tkwi sekret jego oszałamiającego sukcesu? Może w egalitaryzmie właśnie – bo w którym domu, czy to bogatym, czy biednym, nie przyda się jego talent wytrawnego łowcy, niosącego śmierć domowym szkodnikom? A może w podziwie, jaki wzbudza, będąc właścicielem tych wszystkich cech, za które człowiek dałby fortunę? A może chodzi o idealną równowagę przeciwieństw zaklętą w złośliwych pieszczochach? A może o fakt, że koty niczego nam nie ułatwiają? Nie szczędzą nam pogardy, nie zabiegają o nasze względy…

W czymkolwiek kryje się ich tajemnica, jedno jest pewne – jeśli będziemy je traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani i zaskarbimy sobie ich zaufanie – staną się dla nas bezcenni, jako najlepsi przyjaciele, powiernicy, pocieszyciele i terapeuci. Będą naszym cieniem, naszym lepszym „ja”. Wypełnią naszą codzienność swoim mruczącym ciepłem i pozwolą przeżyć wspaniałą, kipiącą emocjami przygodę – właśnie taką jakiej doświadczyli Laura i jej ukochany Hej.

Laura, zawsze uwielbiała zwierzęta, ale nigdy nie spodziewała się, jak wielką rolę w jej życiu odegra Hej. Oto opowieść o wielkiej przyjaźni, jaka połączyła utalentowaną hiszpańską artystkę z najbardziej tajemniczym i uroczym ze zwierząt.

Autorka, poza przepiękną opowieścią o swoim kocie, przemyca szereg informacji o tym jakże wyjątkowym gatunku. O jego roli w historii, sztuce i literaturze. Dodatkowo wzbogaca historię wspaniałymi ilustracjami.

"Rysunki Laury Agustí z ich precyzyjnymi liniami i bogactwem szczegółów kojarzą się z ilustracjami w dawnych encyklopediach. Laura prowadzi nas za rękę przez świat, w którym królestwo zwierząt zawładnęło wszystkim, a człowieka możemy dostrzec jedynie poprzez jego stroje i przedmioty – dowody pradawnej obecności na tej ziemi wymarłego stworzenia: istoty ludzkiej."
„La Mono Magazine”

"Przeurocza historia – coś pomiędzy autobiografią, notatnikiem odkrywcy i powieścią graficzną. Zwierzęta są tu osnową, na bazie której rozwija się narracja."
Marta Caballero, „El Mundo”

"Nie wiem, czy rozmawiamy o książce, czy o dziele sztuki. Prawdopodobnie o jednym i drugim."
Onda Cero, hiszpańska stacja radiowa

"Książka, która stanowi wyraz najwyższego podziwu dla relacji ludzi z kotami."
Manuel Sollo, hiszpańska telewizja RTVE

"Zakochałam się w niej, bo również darzę miłością koty."
Ayanta Barilli, esRadio

"Zupełnie jak Gerald Durrell, Laura Agustí nauczyła się obserwować i kochać zwierzęta na swój własny sposób. Bardzo emocjonujące."
Ana Usieto, „Heraldo de Aragón”

"Oryginalna i nie do zaszufladkowania."
Miguel Ángel

więcej

Recenzje

Rarytas dla wszystkich zwierzolubnych, a szczególnie zakoconych! Książka kojarzy się z gracją, elegancją, wdziękiem, wrażliwością, małym dziełem sztuki, czyli dokładnie z tym, z czym kojarzą się... koty. Lektura dostarcza dużo wzruszeń, a także zachwytów nad pasją i talentem artystki. Stworzone jej ręką zwierzęta fascynuj. Trudno oderwać wzrok od subtelnych, delikatnych rysunków, w większości czarno-białych, ukazujących wirtuozerię techniki. Ta publikacja, którą jeden z hiszpańskich recenzentów określił ładnie jako graficzny esej, to świadectwo miłości, wrażliwości i wdzięczności.

Magazyn Literacki Książki

Rysunki Laury Agustí z ich precyzyjnymi liniami i bogactwem szczegółów kojarzą się z ilustracjami w dawnych encyklopediach. Laura prowadzi nas za rękę przez świat, w którym królestwo zwierząt zawładnęło wszystkim, a człowieka możemy dostrzec jedynie poprzez jego stroje i przedmioty – dowody pradawnej obecności na tej ziemi wymarłego stworzenia: istoty ludzkiej.

"La Mono Magazine"

Przeurocza historia – coś pomiędzy autobiografią, notatnikiem odkrywcy i powieścią graficzną. Zwierzęta są tu osnową, na bazie której rozwija się narracja.

Marta Caballero, „El Mundo”

Nie wiem, czy rozmawiamy o książce, czy o dziele sztuki. Prawdopodobnie o jednym i drugim.

Onda Cero, hiszpańska stacja radiowa

Książka, która stanowi wyraz najwyższego podziwu dla relacji ludzi z kotami.

Manuel Sollo, hiszpańska telewizja RTVE

Zakochałam się w niej, bo również darzę miłością koty.

Ayanta Barilli, esRadio

Zupełnie jak Gerald Durrell, Laura Agustí nauczyła się obserwować i kochać zwierzęta na swój własny sposób. Bardzo emocjonujące.

Ana Usieto, „Heraldo de Aragón”

Oryginalna i nie do zaszufladkowania.

Miguel Ángel

Kup teraz
swiatksiazki.pl
39.00 zł
59.90 zł
Oszczędzasz 20.90 zł
Idź do sklepu »