NIEPOCIESZONY

Kazuo Ishiguro

Tytuł oryginału: UNCONSOLED
Tłumaczenie: Tomasz Sikora
Liczba stron: 560
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-6751-382-1
Oprawa: twarda
Data wydania: 22 marca 2023

Jedna z ważniejszych powieści zdobywcy Literackiego Nobla, Laureata Nagrody Bookera, w 2023 roku nominowanego do Oscara za scenariusz filmu Living.

Ironiczny portret oderwanego od świata artysty.

Groteska i absurd w kafkowskim stylu.

Atmosfera kojarząca się z Alicją w Krainie Czarów, a czasami ze Strefą mroku.

Ryder, światowej sławy pianista, przybywa do nienazwanego miasta w Europie Centralnej. Ma dać koncert w tutejszej filharmonii, ale miejscowi najwyraźniej nie tego od niego oczekują. A przewija się wokół niego cały ich korowód. I każdy czegoś chce. Dyrektor hotelu – porady w sprawie syna, początkującego pianisty, któremu brakuje talentu. Dyrygent orkiestry, zapijający alkoholem śmierć ukochanego psa – pocieszenia. A młoda kobieta z dzieckiem…? No właśnie. Czego od niego chce? Jest jego kochanką? A może żoną?

Ryder niewiele pamięta, a strzępki wspomnień nie tworzą spójnej całości i okazują się niezbyt wiarygodne. Nagle orientuje się, że nawet nie wie, kto go tu zaprosił i sprawił, że znalazł się w obcej, niejasnej i niezbyt przyjaznej przestrzeni, wśród zdesperowanych i zagubionych ludzi, których być może kiedyś poznał. A teraz widzą w nim nie utalentowanego artystę, lecz mesjasza, który ma ich zbawić.

Elegancko napisana, kusząco prowokująca i enigmatyczna. Ishiguro w swoim ambitnym portrecie odizolowanego od świata artysty ujawnia jego nagie, warunkowe człowieczeństwo. Genialna powieść, która niemal na pewno zostanie zapamiętana jako jedna z jego najlepszych.

„Kirkus Reviews”

Tak jak inne powieści Ishiguro (zwłaszcza „Okruchy dnia”), ta książka mówi o braku komunikacji między ludźmi i o dławieniu emocji.

„Publishers Weekly”

więcej

Recenzje

Kazuo Ishiguro daje się poznać jako twórca o niezwykłej wyobraźni i inteligencji.

Joyce Carol Oates

Wielki talent narracyjny. Klasa sama w sobie.

Independent

Twórczość Kazuo Ishigury jest jak połączenie Jane Austen i Franza Kafki, odrobinę doprawione Proustem. A przy tym jest on pisarzem niezwykle spójnym.

prof. Sara Danius, sekretarz Akademii Szwedzkiej

Nad akcją tej misternej, złożonej z wielu warstw powieści unosi się duch Kafki. Błyskotliwa książka!

Kirkus Reviews

W swojej czwartej powieści Ishiguro odchodzi od bardziej tradycyjnej narracji wcześniejszych powieści i nawiązuje raczej do wielkich europejskich twórców kina niż literatury.

The Guardian

Niezwykle interesujące i oryginalne dzieło. Ishiguro, pisząc je, nakreślił stylistyczne terytorium, które należy tylko do niego!

The New Yorker

Kup teraz
swiatksiazki.pl
31.50 zł
47.90 zł
Oszczędzasz 16.40 zł
Idź do sklepu »