PRZEDSIONEK PIEKŁA

Anna Bailey

Tytuł oryginału: TALL BONES
Tłumaczenie: Małgorzata Stefaniuk
Liczba stron: 384
Format: 135 X 205 mm
ISBN: 978-83-8215-883-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 9 marca 2022

W miasteczku pełnym sekretów prawda leży głęboko pogrzebana…

Wstyd. Strach. Żal. Gniew. Miłość. Sekrety. I kłamstwa.

Whistling Ridge jest jak beczka prochu. Wystarczy tylko jedna iskra − prawda o tym, co wydarzyło się tamtej nocy.

Whistling Ridge, miasteczko w Górach Skalistych w Kolorado, jest rajem wyłącznie dla turystów.  Poza sezonem diabeł mówi tu dobranoc, mimo że ostatnie zdanie należy do pastora Pierwszego Kościoła Baptystycznego. A może właśnie dlatego…

Kiedy siedemnastoletnia Emma zostawia swoją najlepszą przyjaciółkę Abi na imprezie w lesie, jak większość dziewczyn w jej wieku wciąż sądzi, że ich życie dopiero się zaczyna. Są w ostatniej klasie liceum i już wkrótce świat wreszcie stanie przed nimi otworem. Ale tej nocy wydarzy się wiele rzeczy, a Emma może już nigdy nie zobaczyć przyjaciółki. Wiedziona poczuciem winy, zrobi wszystko, by ustalić, co się naprawdę stało.

Po tygodniu od zniknięcia twarz Abigail Blake będzie się pusto uśmie­chać z setek łopoczących na wietrze ulotek przyklejonych do słupów telefonicznych i kościelnych tablic ogłoszeniowych. Sa­muel Blake uda się z policją do lasu i pośród drzew będzie wy­krzykiwać imię córki. Noah będzie spierał plamy ze spodni tak długo i tak energicznie, że zejdzie mu skóra z palców, a Emma schowa pod łóżko opakowanie z farbą do włosów. Dolly, ćmiąca papierosa za papierosem, będzie wpijać palce w łuszczącą się skórę głowy i wpatrywać się w zakrywający dziurę w ścianie wielki krzyż, bojąc się, że teraz wszystkie najgorsze rzeczy wyj­dą na jaw.

Nikt nie mówi tego głośno, ale wszyscy wiedzą, że Abi już nie wróci.

Mroczny thriller literacki o miłości, nienawiści, poczuciu winy, traumie i nietolerancji, z atmosferą jak z miasteczka Twin Peaks. Jedna z najgłośniejszych książek 2021 roku, dla fanów powieści Celeste Ng, Jane Harper, Cormaca McCarthy’ego i Gillian Flynn!

Wspaniały, niezwykle poruszający debiut.

Jane Harper, autorka Suszy

Złożony thriller psychologiczny, w którym nic nie jest jednoznaczne. Małomiasteczkowe uprzedzenia i rodzinne sekrety.

Paula Hawkins, autorka Dziewczyny z pociągu

Thriller, który można czytać na wielu poziomach i w którym nic nie jest czarno-białe.

S.J. Watson, autor Zanim zasnę

Pięknie napisane i niezwykle poruszające. Zapewniony sukces!

„The Guardian”

Styl autorki lśni na tle mrocznej, gęstej atmosfery małego miasteczka pełnego tajemnic.

„The Observer”

więcej

Recenzje

Początkująca pisarka z niesamowitą starannością stworzyła całą galerię dopracowanych w każdym szczególe ich fizyczności i psychiki bohaterów. Żaden z nich nie pozostawi czytelnika obojętnym. Ta książka wciąga w mrok, przeraża, dusi jak małomiasteczkowa atmosfera. Nie żałowałam żadnej minuty spędzonej na lekturze, choć wyszłam ze świata Bailey naprawdę wycieńczona, chętnie wkroczę do następnego.

Marta Bratkowska, KSIĄŻKI. Magazyn do czytania

Trudno „Przedsionek piekła” zaszufladkować – to powieść obyczajowa i thriller w jednym, thriller obyczajowy, niespieszny, który zaskakuje pomysłowością i dojrzałością stylu. Aż trudno uwierzyć, że to dopiero debiut!

Olga Kowalska, Wielki Buk

Powieść o dramacie społeczności małego miasteczka, której potworny charakter oddaje doskonale polska wersja tytułu. Bo Whisling Ridge to jest przedsionek piekła ze wszystkimi swoimi brudnymi tajemnicami: przemocą w rodzinie, homofobią, rasizmem, długo by wymieniać... Książka jest napisana wspaniałym literackim językiem i stanowi dowód na to, że literatura gatunkowa może też być literaturą piękną. W zalewie tak popularnych ostatnio thrillerów "Przedsionek piekła" to prawdziwa perełka.

Marta Matyszczak, autorka kryminałów z serii "Kryminał pod psem" i "Kryminał z pazurem"

„Przedsionek piekła” okazuje się powieścią nieoczywistą, która lubi wchodzić ze swoim odbiorcą w polemikę i przynajmniej kilkukrotnie skutecznie wyprowadza w pole tak, by wymóc refleksje nad własnym światopoglądem. Annie Bailey udało się zatem napisać książkę, w której nie tylko nie odnajdziemy mankamentów debiutu, ale która ukazuje tego rodzaju dojrzałość i wrażliwość autorki, że możemy oczekiwać po jej przyszłych literackich dokonaniach równie wysokiego poziomu. Jak do tej pory, mamy jedną z bezsprzecznie najlepszych powieści roku.

Maciej Bachorski. Booklips.pl

Szukając Abigail, znajdujemy tyle pytań bez odpowiedzi, że niekiedy przestajemy się zastanawiać, czy ktoś zabił nastolatkę, kiedy nierozważnie skręciła w las. Chcemy się dowiedzieć, kim była naprawdę, bo szybko okazuje się, iż jej najbliższa przyjaciółka wiedziała o niej niewiele. Dziewczyna nie stroniła od narkotyków, wiedziała różne rzeczy i tylko jednej osobie zwierzyła się ze swoich planów. Na koniec pytanie o jej los powróci i okaże się tak samo istotne jak pozostałe wątki „Przedsionku piekła”. (...) Kryminał, powieść obyczajowa i rodzinny dramat w jednym. Debiutancka powieść Anna Bailey „Przedsionek piekła” przypomina klimatem „Miasteczko Twin Peaks”, ale to nie demonicznych postaci, a ludzi należy się w niej obawiać.

Sylwia Skorstad, Republika Kobiet

Przedsionek piekła to lektura zaskakująca przede wszystkim ze względu na nieprzyjemny klimat i niełatwą tematykę. Nieco chropowaty styl debiutu może przeszkadzać, ale paradoksalnie przysłużył się powieści, nawiązując tym samym do niepokojącej stylistyki serialu Detektyw (ale tylko w odniesieniu do pierwszego sezonu). To jedna z tych historii, w których główny wątek – zniknięcie licealistki – chwilami schodzi na dalszy plany, a wyeksponowana jest cała reszta, niespecjalnie komfortowa dla czytelnika. Znamienne, że autorka wpadła na pomysł napisania tej powieści po pobycie w Ameryce i wysłuchaniu historii spotkanych tam ludzi. Nie chcę nawet domniemywać, ile w tej książce jest prawdy a ile fikcji, ponieważ wnioski mogą okazać się mało optymistyczne.

Tomasz Radochoński, Nowalijki

Wspaniały, niezwykle poruszający debiut.

Jane Harper, autorka Suszy

Złożony thriller psychologiczny, w którym nic nie jest jednoznaczne. Małomiasteczkowe uprzedzenia i rodzinne sekrety.

Paula Hawkins, autorka Dziewczyny z pociągu

Thriller, który można czytać na wielu poziomach i w którym nic nie jest czarno-białe.

S.J. Watson, autor Zanim zasnę

Pięknie napisane i niezwykle poruszające. Zapewniony sukces!

„The Guardian”

Styl autorki lśni na tle mrocznej, gęstej atmosfery małego miasteczka pełnego tajemnic.

„The Observer”

Kup teraz
swiatksiazki.pl
25.59 zł
43.90 zł
Oszczędzasz 18.31 zł
Idź do sklepu »