SIMPSONOWIE I ICH MATEMATYCZNE SEKRETY

Simon Singh

Tytuł oryginału: THE SIMPSONS AND THEIR MATHEMATICAL SECRETS
Tłumaczenie: Anna Binder
Liczba stron: 264
Format: 160 x 240 mm
ISBN: 978-83-7985-893-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 23 września 2016

Przezabawna podróż do świata matematycznych zagadek  ukrytych w kultowym serialu komediowym Simpsonowie.

 

Pewnie obejrzeliście setki odcinków Simpsonów – w końcu kto nie uwielbia tego serialu?! Ale czy zdawaliście sobie sprawę, że kiedy śledzicie przygody Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie, co jakiś czas przed waszymi oczami rozgrywają się istne matematyczne igrzyska?

Od fundamentalnych równań, przez najważniejsze twierdzenia, do najnowocześniejszych domysłów…

Od ponad dwóch dekad jako widzowie Simpsonów jesteśmy podstępem wprowadzani w najróżniejsze zagadnienia: w liczby wampirze, narcystyczne, twierdzenie stracha na wróble, w teorię wstęgi Möbiusa, fraktale i… problem przypalonych naleśników. Wszystko to i jeszcze więcej

znajdziecie w kadrach serialu popularniejszego od South Parku!

Simon Singh objaśnia rozmaite matematyczne dylematy i żarty, które pojawiały się w Simpsonach. Pokazuje geniusz scenarzystów serialu, ludzi głęboko zakochanych w liczbach, którzy z wdziękiem i błyskotliwością łączą naukę z poczuciem humoru. I nie kryją, że ich największym pragnieniem jest przemycanie matematyki do podświadomości widzów.

 

Simpsonowie i ich matematyczne sekrety to zbiór ciekawostek i ważkich problemów, wytłumaczonych przystępnym językiem, z dużą dozą poczucia humoru, które sprawi, że rozwiązywanie kolejnych zagadek będzie fascynującą przygodą! Książka zawiera pięć „arkuszy egzaminacyjnych”, czyli zbiorów żartów matematycznych o wzrastającym stopniu trudności (od poziomu szkoły podstawowej do doktoratu), które testują poziom wiedzy i humoru matematycznego czytelników!

 

Doskonała lektura zarówno dla humanistów, jak i dla umysłów ścisłych, w każdym wieku.

No i oczywiście dla fanów serialu Simpsonowie!

więcej

Recenzje

Co Homer i Bart mają wspólnego z równaniem Eulera, Googolplexem i topologią pączków? Simon Singh świetnie się bawi, snując matematyczne opowieści z udziałem naszych ulubionych telewizyjnych bohaterów.

New Scientist

Niesamowicie zajmująca.

New York Times

Klarowność wyjaśnień Singha jest imponująca! To wartościowa, zajmująca książka, która stanowi kwintesencję niezwykle zabawnego, wyrafinowanego serialu telewizyjnego, jakim są Simpsonowie.

Financial Times

Nawet komuś bez matematycznych podstaw spodobają się rozważania Singha na temat istoty nieskończoności i znaczenia liczby e, tragicznego życia geniusza, Srinivasy Ramanujana oraz obsesji Billa Jamesa na punkcie statystyk baseballowych.

New York Times

Czysta proza Singha, szczegółowe badania i entuzjazm dla świata liczb prawdopodobnie zniewolą nawet tych, w których matematyka do tej pory wzbudzała raczej strach niż radość.

The Times

Singh wykorzystuje znany serial jako okazję do snucia miniesejów na temat najważniejszych pojęć z dziedziny matematyki.

Washington Post

Bez wątpienia książka Singha jest idealnym prezentem zarówno dla matematycznych erudytów, jak i miłośników "Simpsonów".

Physics World