UKŁAD

Elia Kazan

Tytuł oryginału: THE ARRANGEMENT
Tłumaczenie: Cecylia Wojewoda
Liczba stron: 672
Format: 125 x195 mm
ISBN: 978-83-7885-573-6
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 11 marca 2015

Obraz amerykańskiego społeczeństwa, który wcale się nie zdezaktualizował. Historia człowieka zrywającego wszystkie maski.

 

…nikt nie może żyć całkowicie tak, jak by chciał. Wszyscy płacimy pewną dozą utraconego czasu i pewną dozą obrzydzenia dla siebie za dach nad głową i artykuły spożywcze. To jest nasz układ ze społeczeństwem... Żeby to ująć po staroświecku: Ja rezygnuję z kawałka duszy, ty mi za to dajesz chleb.

fragment książki

 

Eddie Anderson dostaje nie tylko chleb. Luksusowy dom z basenem w Beverly Hills, trzy samochody, wyrozumiała żona, nienasycona kochanka… Dla potomka greckich emigrantów to spełnienie Amerykańskiego Snu.

Mistrz udawania Eddie świetnie sobie radzi w świecie, gdzie gra pozorów stanowi podstawę egzystencji. Ale pewnego dnia postanawia zburzyć mury wzniesione na fałszu i zakłamaniu.

 

Układ to najgłośniejsza powieść Elii Kazana, amerykańskiego pisarza i reżysera, twórcy takich arcydzieł, jak Tramwaj zwany pożądaniem, Na wschód od Edenu czy Ameryka, Ameryka.

Zdobywca trzech Oscarów i czterech Złotych Globów. Współtwórca Actors Studio; do jego uczniów należeli m.in. Marlon Brando i James Dean. Na podstawie Układu Kazan nakręcił głośny film pod tym samym tytułem, z Kirkiem Douglasem i Faye Dunaway.

więcej