The Rabbit Factor Anttiego Tuomainena (planowane wydanie w Polsce wiosną 2023 roku) oraz Puk puk Andersa Roslunda (książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros w czerwcu tego roku) znalazły się w gronie 12 znakomitych tytułów, nominowanych do prestiżowej nagrody Petrona Award 2022 za najlepszą skandynawską powieść kryminalną wydaną w tłumaczeniu na język angielski na rynku brytyjskim!

Antti Tuomainen jest już laureatem nagrody Petrona – otrzymał ją w 2020 r. za Małą Syberię. Jury, które zgodnie uznało jego powieść za wyjątkową i wyróżniającą się na tle pozostałych kandydatów, w uzasadnieniu określiło ją jako „komedię kryminalną napisaną w znakomitym stylu i z dużą dozą wrażliwości”. W 2020 roku, który wywrócił nasze życie do góry nogami, Mała Syberia – opowieść o pastorze, który w prowincjonalnym fińskim miasteczku zmaga się z osobistym i teologicznym kryzysem, a do tego zostaje wplątany w aferę kryminalną zapoczątkowaną spektakularnym upadkiem cennego meteorytu – okazała się być „książką idealną na nasze czasy”, celebrującą wytrwałość i hart ducha w nieustannych zmaganiach z trudami codzienności.

Antti Tuomainen to pierwszy pisarz z Finlandii, którego twórczość uhonorowano Petrona Award. Doskonałe tłumaczenie Davida Hackstona uchwyciło w Małej Syberii obraz mroźnej odludnej  krainy i znakomicie oddało mroczny, a jednocześnie komiczny ton powieści, umiejętnie uwypuklając zdolności pisarskie jednego z najbardziej wszechstronnych i oryginalnych autorów kryminałów w Skandynawii. Mała Syberia została wydawana przez Orenda Books, jedno z wiodących niezależnych wydawnictw w Wielkiej Brytanii, konsekwentnie promujące zagraniczne kryminały tłumaczone na angielski z języków obcych.

Do nagrody Petrona zgłaszać można tłumaczenia powieści kryminalnych, napisanych przez autorów skandynawskich, lub których akcja osadzona jest w Skandynawii, opublikowane w Wielkiej Brytanii w poprzednim roku kalendarzowym.

Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy już 16 listopada.

* Warto przypomnieć, że The Rabbit Factor Anttiego Tuomainena to nie tylko kandydat do prestiżowej nagrody literackiej, ale też niecierpliwie wyczekiwany nowy film Amazon Studios, w którym główną rolę zagra gwiazdor serialowych hitów „The Office” i „The Morning Show” Steve Carell.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL