Kilka dni temu, zaledwie tydzień po premierze „Baśniowej opowieści”, media obiegła sensacyjna wiadomość o planach jej ekranizacji. Najnowszą książkę Stephena Kinga ma przenieść na ekran Paul Greengrass. Pisarz jest fanem reżysera i zgodził się oddać mu opcję filmową za symboliczną kwotę jednego dolara.

Greengrass ma zająć się scenariuszem, reżyserią i produkcją pełnometrażowej filmowej wersji „Baśniowej opowieści”. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że chętnych do zakupu tego projektu nie zabraknie, ponieważ studia i platformy streamingowe zabiegają o gorące tytuły z dużym potencjałem dotarcia do szerokiego kręgu odbiorców na całym świecie.

 

„Baśniowa opowieść” to opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny; historia odwiecznej walki dobra ze złem, w której o zwycięstwie nie decyduje siła przeciwników, lecz ich wola.

Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem, choć w dzieciństwie przeżył traumę. Gdy miał dziesięć lat, jego matka zginęła w wypadku. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego Właśnie wtedy złożył pewną obietnicę, ale dopiero kiedy jako uczeń ostatniej klasy liceum poznał Howarda Bowditcha, dostrzegł okazję do wywiązania się ze swoich zobowiązań. Stroniący od ludzi stary człowiek i jego budzący grozę dom ze skrywającą jakąś mroczną tajemnicę szopą na podwórzu zafascynują Charliego i na zawsze zmienią jego życie. Ale to przede wszystkim za sprawą Radar, suczki pana Bowditcha, chłopiec uda się w niesamowitą podróż do świata, w którego istnienie nigdy by nie uwierzył.

Rządzeni przez tyrana mieszkańcy baśniowej krainy Empis, do której trafia, potrzebują pomocy. Charlie na początku odrzuca jednak rolę ich zbawcy. Ale w świecie, w którym czas płynie zupełnie inaczej, gdzie świecą dwa księżyce, świerszcze są wielkości kotów, a pies może znów stać się młody, jeśli postawi się go na zegarze słonecznym, wszystko jest możliwe. Nawet to, że chłopiec stanie się mężczyzną i postanowi chronić lud Empis nie tylko przed ich okrutnym władcą, ale też przed największym zagrożeniem – płynącym ze strony świata, z którego Charlie przyszedł.

Chciałem napisać o innym świecie – nie o Mrocznej Wieży, ale o jakimś baśniowym królestwie – i chciałem wypełnić wiele, wiele stron przygodą. Oczami wyobraźni ujrzałem miasto, ciągnące się po horyzont, opuszczone, lecz pełne ukrytego życia. Pokryte kurzem ulice, strącone z cokołów posągi, zrujnowane budynki, a w końcu imponujący pałac ze szklanymi, sięgającymi nieba wieżami. Moja wyobraźnia zaiskrzyła i wiedziałem już, że to tam rozegra się historia, którą chciałem opowiedzieć – tak mówił o powieści Stephen King jeszcze przed jej wydaniem.

Baśniowa opowieść” to dzieło geniusza. Klasyczna historia przygodowa, a także niepokojąca współczesna alegoria” – tak określił książkę Paul Greengras.

I choć na ekranizację przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to już teraz mamy dla was quiz wiedzy o książce – wejdźcie do uniwersum Stephena Kinga i przekonajcie się, ile wiecie o wykreowanym przez niego baśniowym świecie.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL