Wydawnictwo Albatros, Kino Muranów i Stowarzyszenie Szwedzki Stół Filmowy zapraszają na spotkanie z Thomasem Sjöbergiem – szwedzkim dziennikarzem, pisarzem, autorem fascynującej biografii „Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada” (Wydawnictwo Albatros, przeł. Wojciech Łygaś), która odsłania przed nami nieznane dotychczas fakty z życia prywatnego jednego z najbardziej wpływowych reżyserów na świecie.

Spotkanie wokół książki poprowadzi Kinga Kozaczka ze Stowarzyszenia Szwedzki Stół Filmowy – organizacji promującej skandynawską kulturę w Polsce. To u nich przeczytacie o najważniejszych filmowych i literackich nowościach prosto z Północy. Organizują, współorganizują i patronują wydarzeniom skierowanym do entuzjastów kultury i sztuki krajów Północy.
Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu BERGMAN – ROK Z ŻYCIA w reż. Jane Magnusson (dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)
OPIS FILMU:

1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana – przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy „Siódma pieczęć” i „Tam, gdzie rosną poziomki”, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina.Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. Dzięki temu „Bergman – rok z życia” to znacznie więcej niż kolejna dwuwymiarowa kinfolilska laurka.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL