Początek roku to czas podsumowań, deklaracji, postanowień i radosnego oczekiwania.

Rok 2022 Albatros zakończył z ponad setką premier na koncie; statuetką Bestsellera Empiku dla wydanej w 2021 roku „Terapeutki” B.A. Paris; dwiema statuetkami Książki Roku Lubimy Czytać: dla „Zaginionej siostry” Lucindy Riley i „Później” Stephena Kinga; oraz statuetką Złotego Pocisku dla „Domu głosów” Donato Carrisiego.

Zachęceni tymi sukcesami w tym roku chcemy… więcej, bardziej, lepiej!

Z nowymi książkami powrócą autorzy znani i lubiani: B.A. Paris, Beth O’Leary, Valérie Perrin, Jenny Blackhurst, Lee Child (z bratem Andrew), Alex Marwood, R.J. Palacio, Kate Morton, Lucinda Riley (z synem Harrym Whittakerem), Donato Carrisi, Antti Tuomainen, Harlan Coben, Dean Koontz, Graham Masterton, Robert Harris.
Ale pojawią się też zupełnie nowe w naszym portfolio nazwiska: Elly Griffiths, brytyjska autorka powieści kryminalnych; Nazanine Hozar, chwalona przez samą Margaret Atwood, oraz Deepti Kapoor, na której hinduską odpowiedź na „Ojca Chrzestnego” czeka niecierpliwie cały światowy rynek literacki.
To będzie rok pod znakiem włoskiej mafii – za sprawą nowych wspaniałych wydań wszystkich (także tych mniej znanych) powieści Maria Puzo oraz książki o matkach chrzestnych mafii autorstwa amerykańskiej dziennikarki włoskiego pochodzenia, Barbie Latzy Nadeau.
Wielbiciele thrillerów medycznych skompletują już wszystkie powieści Tess Gerritsen, a fani mrocznych kryminałów uzupełnią o nowe i wcześniej niewydawane tytuły wspaniałą serię szkockiego mistrza gatunku Iana Rankina.
Ci, którzy odkryli na nowo powieść Johna Jakesa „Północ i Południe”, na podstawie której powstał serialowy hit lat 80., postawią na półkach dwa kolejne tomy tej historycznej trylogii.
O następne tytuły wzbogacą się lubiane przez czytelników serie wydawnicze „Mała Czarna”, „Piąta Strona Świata” i „Seria Butikowa”.
Na miłośników prozy literackiej najwyższej próby czekać będą nowe powieści Iana McEwana, Pierre’a Lemaitre’a i Colsona Whiteheada. Tego ostatniego czytelnicy będą mogli poznać lepiej także dzięki wcześniejszym, dotąd niepublikowanym w Polsce powieściom, które przyniosły mu uznanie i rozgłos.
Wiecznie ciekawym świata wyjdą naprzeciw książka Toma Phillipsa i Jonna Elledge’a „Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie”, autobiografia Toma Feltona i wybór listów dwóch nietuzinkowych kobiet i wielkich pisarek brytyjskich Virginii Woolf i Vity Sackville-West.
W 2023 roku możemy się też spodziewać nowych książek Thomasa Olde Heuvelta, Jamesa Rollinsa i Johna Grishama. Wiemy również, że pewni bardzo znani autorzy szykują dla czytelników wielkie niespodzianki w nadchodzącym roku – ale o tym na razie sza!

Nie zapominamy o potrzebach rynku i jak co roku tym, którzy wolą słuchać, a nie chcą słuchać byle czego, zaproponujemy wszystkie wydawane książki w wersjach audio (wielbiciele prozy Maria Puzo będą się czuli szczególnie dopieszczeni), a także kolejną wielogłosową superprodukcję na podstawie powieści Kena Folletta – tym razem będzie to „Zima świata”.

To będzie rok znakomitych lektur – dla młodszych i starszych, dla tych, którzy lubią klasykę, i dla tych, którzy szukają nowych gwiazd na literackim firmamencie, dla romantycznych i żądnych krwi, dla chciwych wiedzy i dobrej rozrywki. Damy Wam wszystko, o czym moglibyście zamarzyć.

Miłej lektury!
Zespół Wydawnictwa Albatros


B.A. Paris UWIĘZIONA
(The Prisoner) tłum. Robert Waliś
Najnowsza powieść B.A. Paris, autorki międzynarodowego fenomenu wydawniczego „Za zamkniętymi drzwiami”, zdobywczyni statuetki Bestsellera Empiku w kategorii literatura popularna za wydaną w 2021 roku powieść „Terapeutka”.
Amelie budzi się w ciemnym pokoju. Nie ma pojęcia, dokąd ją zabrano i dlaczego. Kim są jej tajemniczy porywacze? I dlaczego czuje się w tym więzieniu bezpieczniejsza niż u boku swojego męża Neda?
Autorka łączy elementy powieści sensacyjnej i thrillera psychologicznego, tworząc misterną fabułę i przyprawiającą o dreszcze mroczną atmosferę.
B.A. Paris odwiedzi Polskę w 2023 roku, będzie gościem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.


Beth O’Leary POSZUKIWANY UKOCHANY (The No-Show) tłum. Małgorzata Stefaniuk
Najbardziej romantyczna książka tej zimy! Inteligentna, genialnie zabawna, chwytająca za serce – nowa powieść Beth O’Leary, autorki bestsellerowych „Współlokatorów” (serial na podstawie tej powieści, wyprodukowany przez Paramount Plus, to jedna z najgorętszych brytyjskich premier telewizyjnych 2023 roku).
Trzy kobiety. Trzy randki. Jeden nieobecny mężczyzna. Poznajcie Josepha Cartera – jeśli tylko uda wam się go znaleźć. Wzruszająca do łez walentynkowa komedia romantyczna o niepewności uczuć i pułapkach, jakie zastawia na nas miłość, kiedy najmniej się tego spodziewamy.


Daphne Du Maurier PTAKI I INNE OPOWIADANIA
(The Birds and Other Stories) tłum. Marek Cegieła
Kolejny tytuł Daphne du Maurier, który dołącza do Serii Butikowej Albatrosa.
Sześć wybitnych opowiadań brytyjskiej mistrzyni suspensu, jednej z najważniejszych pisarek w historii literatury. W tych krótkich formach prozatorskich trudno o sceny przemocy czy akty okrucieństwa – to sugestywny nastrój i duszna atmosfera budują tu klimat niepokoju i grozy.
Opowiadanie tytułowe, „Ptaki”, zostało zekranizowane przez Alfreda Hitchcocka. Film do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych i najważniejszych thrillerów w historii kina.
W 2023 roku Wydawnictwo Albatros opublikuje jeszcze dwie powieści tej autorki, w tym nigdy niewydaną w Polsce, debiutancką „The Loving Spirit”.


Valérie Perrin
CUDOWNE LATA (Trois) tłum. Joanna Prądzyńska
Nowa książka autorki wyśmienitego „Życia Violette”, które pokochały miliony osób na całym świecie.
Jedna z 15 najlepszych powieści 2022 roku według Oprah Winfrey! Jedna z 10 najlepszych książek 2021 roku według magazynu „Le Parisien”! Bestseller we Francji i we Włoszech.
Przejmująca powieść o przyjaźni, relacjach, które łączą nas na całe życie, i wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy. A także o tym, że nigdy nie jest za późno, by być szczęśliwym.
Valérie Perrin snuje historię splątanych losów bohaterów od lat dziecięcych, przez czas dojrzewania, aż po dorosłość ‒ trójki przyjaciół złączonej więzami, które los i czas nieubłaganie wystawiają na próbę.
Lektura obowiązkowa dla czytelników, którzy docenili prozę ubiegłorocznej noblistki Annie Ernaux.


Jenny Blackhurst MORDERSTWO NA SZLAKU
(The Hiking Trip) tłum. Magdalena Słysz
Najnowszy thriller jednej z najbardziej utalentowanych brytyjskich autorek młodego pokolenia, autorki m.in. powieści „Czarownice nie płoną”.
Młoda brytyjska turystka przepada bez śladu na malowniczym szlaku wycieczkowym. Nikt nie wie, czy zaginiona jeszcze żyje. Nikt, oprócz Laury. Laura, dziś szczęśliwa żona i matka, ma na sumieniu śmierć człowieka i od lat ukrywa się pod zmienionym nazwiskiem. Wygląda jednak na to, że sekret, którego strzegła przez niemal ćwierć wieku, wkrótce wyjdzie na jaw. Ktoś jest zdeterminowany, by Laura zapłaciła za to, co się stało: obserwuje jej dom i wprowadza chaos w jej życie.
Co tak naprawdę wydarzyło się ponad dwie dekady temu w Kanadzie?


R.J. Palacio PONY
(Pony) tłum. Maria Olejniczak-Skarsgård

Nowa powieść autorki bestsellera „Cudowny chłopak”.
Opowieść o chłopcu, który pragnie odnaleźć ojca w świecie pełnym magii, zjaw i duchów. Wspaniała epicka historia o dorastaniu, sile miłości oraz o więzach silniejszych niż przestrzeń i czas. Brawurowe połączenie westernu z powieścią grozy – książka, która z pewnością wejdzie do kanonu literatury młodzieżowej!
„Cudowny chłopak”, debiutancka powieść R.J. Palacio, bestseller „New York Timesa”, odniosła międzynarodowy sukces – została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 15 milionach egzemplarzy. W hollywoodzkiej ekranizacji książki w rolach głównych wystąpili: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.
W 2023 roku do kin trafi adaptacja powieści graficznej R.J. Palacio, „Biały ptak”, opowiadającej o trudnej dziecięcej przyjaźni w czasach Holokaustu. Na ekranie zobaczymy między innymi Gillian Anderson i Helen Mirren. Premierze filmu towarzyszyć będzie nowe wydanie książki, tym razem przedstawiające tę historię w formie beletrystycznej.


Tom Phillips, Jonn Elledge SPISEK. CZYLI KTO NAM WSZCZEPIA CZIPY I INNE POPIE***ONE TEORIE
(Conspiracy: A History of B*llocks Theories, And How Not to Fall for Them) tłum. Maria Gębicka-Frąc
Tom Phillips („LUDZIE. Krótka historia o tym, jak spiep***liśmy wszystko”, „PRAWDA. Krótka historia wciskania kitu”) i Jonn Elledge („Prawie wszystko dla zabieganych”) łączą siły, by zdemaskować największe teorie spiskowe w dziejach ludzkości – i radzą, jak im nie ulec.
Autorzy fundują nam fascynującą, odkrywczą i przezabawną podróż przez stare i nowe teorie spiskowe i ostrzegają przed ich zgubnymi skutkami – świetnie się przy tym bawiąc i rozśmieszając czytelników do łez. Próbują zarazem odpowiedzieć na ważne pytanie: czy w czasach, gdy fałszywa informacja rozprzestrzenia się szybciej niż prawda, jesteśmy jeszcze w stanie zaufać twardym dowodom?


Donato Carrisi DOM BEZ WSPOMNIEŃ
(La casa senza ricordi) tłum. Anna Osmólska-Mętrak
Donato Carrisi – najpopularniejszy włoski autor thrillerów – powraca z nową hipnotyzującą zagadką!
Kontynuacja genialnie mrocznego „Domu głosów”, druga powieść z psychologiem dziecięcym Pietro Gerberem w roli głównej.
Dwunastoletni Nico znika, a później jeszcze bardziej zagadkowo pojawia się w lesie. Tylko wybitny hipnotyzer Pietro Gerber może wejść do jego umysłu i poznać mroczną prawdę o tym, co się wydarzyło. Ale czy nie jest za późno, by ocalić chłopca?
Bestsellerowe powieści Carrisiego sprzedały się w przeszło 3 milionach egzemplarzy w ponad 20 krajach. Trzy z nich zostały z sukcesem zekranizowane przez samego autora – filmowa wersja „Jestem otchłanią” trafi do polskich kin wiosną 2023 roku.


Soraya Lane
CÓRKA Z WŁOCH (The Italian Daughter) tłum. Anna Esden-Tempska
Pierwszy tom nowej, zaplanowanej na osiem tomów, serii obyczajowej „Utracone córki”. Akcja książek rozgrywa się w dwóch planach czasowych w różnych zakątkach świata.
„Córka z Włoch” to urzekająca i chwytająca za serce powieść o wyjątkowej miłości, rodzinnych sekretach i podążaniu krętą ścieżką, którą prowadzi nas los. Młoda Brytyjka pragnie rozwiązać zagadkę przeszłości swojej rodziny. Ślady prowadzą ją do Włoch, w okolice miejsca, gdzie wkrótce ma rozpocząć pracę. Jaką tajemnicę kryje przeszłość? Czy podróż, w którą wyrusza Lily, pomoże jej poznać lepiej siebie i swoje marzenia? Czy odważy się podążyć za głosem serca?
Wielbicielki prozy Lucindy Riley, Kate Morton i Victorii Hislop stracą dla tej książki głowę!


Tom Felton PO DRUGIEJ STRONIE RÓŻDŻKI
(Beyond the Wand) tłum. Robert Waliś
Pełne magii i chaosu życie czarodzieja! Autobiografia Toma Feltona, znanego jako filmowy Draco Malfoy – ulubiony czarny bohater, przeciwnik Harry’ego Pottera, wychowanek Slytherinu.
Dzieciństwo Toma Feltona nie należało do zwyczajnych, bo też nie każdy może pochwalić się tym, że w jego życie wkroczyła filmowa magia. Nic jednak nie przygotowało go na sukces i popularność związane z przyjęciem roli Draco Malfoya w kinowej serii o Harrym Potterze. Na dziesięć następnych lat grana przez niego postać stała się elementem jednego z największych fenomenów w historii popkultury.
„Po drugiej stronie różdżki” to zapis doświadczeń z dorastania w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli – od magicznych chwil na planie filmowym „Harry’ego Pottera” po wyzwania związane z dorastaniem w świetle jupiterów.


Elly Griffiths PUSTE JEST PIEKŁO
(The Stranger Diaries) tłum. Łukasz Praski
Pierwszy tom nowej serii kryminalnej cenionej brytyjskiej pisarki, nominowanej do prestiżowej nagrody Gold Dagger, przyznawanej przez Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych. Powieść uhonorowana Edgar Allan Poe Award i wybrana kryminałem roku przez brytyjski dziennik „The Times”, która zachwyci wielbicieli prozy Agathy Christie, Anthony’ego Horowitza i Gillian Flynn.
Budząca grozę fikcja, rodem z gotyckiej opowieści słynnego niegdyś pisarza, staje się najbardziej mroczną rzeczywistością. Czyżby tragiczne zakończenie tej historii było z góry przesądzone? A może istnieje choć cień nadziei, że potworny finał się nie ziści…


Lee Child & Andrew Child BEZ PLANU B
(No Plan B) tłum. Łukasz Praski
27. tom najpopularniejszej na świecie serii sensacyjnej. Trzeci, który Lee Child napisał w duecie ze swoim bratem Andrew Childem.
Jedno tragiczne zdarzenie. Dwóch świadków. Dwa sprzeczne zeznania. Jack Reacher widzi, jak mężczyzna wpycha kobietę pod autobus. Podążając jego śladem, nie ma pojęcia, że to zdarzenie zostało starannie zaplanowane i jest częścią zbrodniczego spisku. Ci, którzy w nim uczestniczą, przygotowali plan B na wypadek zagrożenia. Nie przewidzieli jednak, że będzie nim Jack Reacher…
Dostępny na Prime Video serial na podstawie pierwszej części przygód Jacka Reachera, z Alanem Ritchsonem w roli głównej, okazał się jednym z najpopularniejszych seriali w historii tej platformy.
Jego drugi sezon, będący adaptacją powieści „Elita zabójców”, pojawi się na Amazonie już wiosną 2023 roku.


Lucinda Riley & Harry Whittaker ATLAS. HISTORIA PA SALTA
(Atlas. The Story of Pa Salt) tłum. Anna Esden-Tempska
Długo wyczekiwany finał najpopularniejszej na świecie serii obyczajowej „Siedem Sióstr”!
Opowieść pełna miłości i trudnych wyborów, przekraczająca granice lądów i oceanów, której ostatni rozdział został zapisany w gwiazdach. Historia siedmiu sióstr została odkryta. Ale sekrety z przeszłości ich ojca wciąż mogą odmienić ich przyszłość…
Zapomniana przeszłość, skomplikowane relacje uczuciowe i mroczne sekrety to znaki rozpoznawcze książek Lucindy Riley. Czytelniczki na całym świecie pokochały „Siedem Sióstr”, jej nastrojową, pełną romantyzmu i magii sagę rodzinną o siedmiu siostrach D’Aplièse. Teraz będą mogły poznać tajemnicę ich adopcyjnego ojca, Pa Salta.


Barbie Latza Nadeau MATKI CHRZESTNE (The Godmothers: Murder, Vengeance and the Women Taking over the Mafia) tłum. Xenia Wiśniewska
Świeże spojrzenie na pozornie doskonale znany temat. Nieznana historia kobiet, które zdobyły wysoką pozycję i rozgłos w męskocentrycznej zbrodniczej kulturze włoskiej mafii.
Mafia, odkąd tylko zawładnęła naszą wyobraźnią, ma płeć męską. Mafiosi, a zwłaszcza ojcowie chrzestni, są synonimami macho. To oni rządzą organizacjami przestępczymi, podczas gdy kobiety − banalne kochanki lub cierpliwe mafijne żony − pozostają na drugim planie. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej złożona.
„Matki chrzestne…” na nowo definiują nasze wyobrażenia o przestępczych biznesach prowadzonych przez kobiety, które są wystarczająco zdeterminowane i silne, wystarczająco mądre i wystarczająco okrutne, by przejąć władzę. Książka oparta na rzetelnym researchu i osobistym podejściu autorki.


Alex Marwood WYSPA ZAGINIONYCH DZIEWCZĄT
(The Island of Lost Girls) tłum. Izabela Matuszewska
Nowy niepokojący thriller Alex Marwood.
Historia wyjęta wprost z nagłówków gazet. Powieść łącząca dramatyzm telewizyjnej „Sukcesji” ze zjadliwym dowcipem serialu „Biały lotos”.
Szokujący i hipnotyzujący thriller o niewyobrażalnym bogactwie i zepsuciu, zaginionych dziewczynach i mrocznych tajemnicach rajskiej wyspy. Oszałamiająca, wymykająca się gatunkom powieść.
Alex Marwood to pseudonim brytyjskiej dziennikarki i pisarki Sereny Mackesy, autorki doskonałej powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, uhonorowanej prestiżową Nagrodą Edgara, „Zabójcy z sąsiedztwa”, wyróżnionej Macavity Award, „Najmroczniejszego sekretu” i „Zatrutego ogrodu”.


Kate Morton POWRÓT DO DOMU
(Homecoming) tłum. Anna Dobrzańska
Najnowsza powieść obyczajowa autorki bestsellerowego „Milczącego zamku” i „Domu w Riverton”, która otwiera przed czytelnikami wspaniały, pełen tajemnic świat.
Australia, wigilia Bożego Narodzenia 1959 roku. Pod koniec upalnego dnia, nad strumieniem na terenie wielkiej rezydencji, lokalny dostawca dokonuje przerażającego odkrycia. Rozpoczyna się policyjne śledztwo, a małe miasteczko Tumbeela zostaje uwikłane w jedną z najbardziej szokujących i zdumiewających spraw kryminalnych w historii Australii Południowej. Sześćdziesiąt lat później Jess, londyńska dziennikarka, szuka historii, którą mogłaby opisać, kiedy do rodzinnej Australii wzywają ją sprawy rodzinne. Ukochana babcia, która opiekowała się nią w dzieciństwie, trafiła do szpitala po wypadku. Jess jest zaszokowana jej tragicznym stanem. Nie mniej niż odnalezionym w jej domu albumem z wycinkami dokumentującymi prawdziwą sprawę kryminalną – opis dawno pogrzebanego przez czas dramatu. Czyżby istniał związek pomiędzy jej rodziną a zbrodnią, której zagadki nigdy nie rozwiązano?
Książka, która ukaże się w Serii Butikowej Albatrosa, jest jak powrót do domu, gdzie ugości was jedna z najbardziej fascynujących i uwielbianych powieściopisarek swojego pokolenia.


Ian McEwan LEKCJE
(Lessons) tłum. Andrzej Szulc
Ian McEwan powraca z nową, ambitną i urzekającą powieścią!
Epicka, a jednocześnie kameralna historia ludzkiego życia na przestrzeni pokoleń i z historycznymi zawirowaniami w tle.
Poruszająca opowieść o miłości, stracie, ambicji i pewności siebie. „Lekcje” są kroniką naszych czasów opowiedzianą przez pryzmat życia jednego człowieka – wnikliwymi rozważaniami na temat natury historii i istoty ludzkości.
Ian McEwan to jeden z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy brytyjskich, bestsellerowy autor osiemnastu książek − powieści i zbiorów opowiadań. Laureat Nagrody Bollingera Everymana Wodehouse’a; zdobywca National Book Critics Circle Award oraz W.H. Smith Literary Award; dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera, którą otrzymał za „Amsterdam”; wyróżniony nagrodami Whitbreada oraz Somerseta Maughama.


Robert Harris ACT OF OBLIVION (tytuł oryginalny) tłum. Janusz Ochab
Jedna z dziesięciu najlepszych powieści historycznych 2022 roku wg „New York Times Book Review”.
Autor bestsellerów „Vaterland”, „Monachium”, „Autor widmo” i „Konklawe” powraca z fascynującą powieścią osnutą wokół jednego z najsłynniejszych pościgów w historii − poszukiwania dwóch Anglików, zamieszanych w zabójstwo króla Karola I Stewarta, przez nieprzejednanego wroga, który uparcie podąża ich tropem.
Robert Harris jak zwykle ożywia historyczne fakty, snując porywającą opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują.
Pierwsza powieść historyczna tego autora, której akcja rozgrywa się głównie w Ameryce.
Epicka podróż przez dzikie tereny siedemnastowiecznej Nowej Anglii i polowanie bez precedensu w historii świata.


Antti Tuomainen CZYNNIK KRÓLIKA
(The Rabbit Factor) tłum. Łukasz Praski
Najlepsza książka w kategorii Nordic Noir 2021 roku według skandynawskiego „Vogue’a”.
Zwariowany i emocjonujący thriller komediowy – pierwszy z nowego cyklu – autorstwa nagradzanego fińskiego autora, najgorętszego towaru eksportowego Finlandii.
Powieść pełna ciepłego humoru, dziwacznych postaci i absurdalnych sytuacji, przesycona zachwytem nad życiem − w całej jego różnorodności i nieprzewidywalności.
Starannie uporządkowane życie matematyka ubezpieczeniowego staje na głowie, gdy niespodziewanie traci pracę i dostaje w spadku park rozrywki… a z nim całą masę problemów. Co z tego wyniknie?
Jeszcze w tym roku doczekamy się ekranizacji książki ze Steve’em Carellem w roli głównej. Nad filmem pracują wytwórnie Amazon Studios i Mandeville Films.


Colson Whitehead INTUICJONISTKA
(The Intuitionist) tłum. Rafał Lisowski
Debiutancka powieść dwukrotnego laureata Nagrody Pulitzera, zdobywcy National Book Award oraz Nagrody im. Arthura C. Clarke’a, autora „Miedziaków” i „Kolei podziemnej”, która zachwyciła zarówno krytyków, jak i czytelników i zwróciła ich uwagę na tego niezwykle dziś cenionego pisarza.
Lila Mae jest intuicjonistką o najwyższym wskaźniku dokładności w całym dziale. Ale kiedy pod jej okiem dochodzi do tragicznej awarii windy w zupełnie nowym budynku, zaczyna szerzyć się chaos. W Gildii Inspektorów Wind trwa rok wyborczy i niedopełnienie obowiązków służbowych przez intuicjonistkę jest bardzo na rękę empirystom. Ale Lila Mae nigdy się nie myli.
Najoryginalniejsza alegoria ras od czasów „Niewidzialnego człowieka” Ralpha Ellisona i „Najbardziej niebieskiego oka” Toni Morrison.
Książka nominowana do tytułu najlepszej powieści przez program „The Great American Read” emitowany przez amerykańską sieć PBS, finalistka nagrody Hemingway Foundation/PEN Award.


Colson Whitehead MANIFEST KANCIARZA
(The Crook Manifesto) tłum. Robert Sudół
Najnowsza powieść Colsona Whiteheada, dwukrotnego zdobywcy Nagrody Pulitzera, laureata National Book Award, autora „Kolei podziemnej” i „Miedziaków”. Kontynuacja jego brawurowej powieści łotrzykowskiej „Rytm Harlemu”.
Lata 70. XX wieku, Nowy Jork w całej swojej obskurnej chwale. Na ulicach piętrzą się śmieci, napady są coraz bardziej powszechne, miasto zmierza ku bankructwu, gliniarze strzelają do czarnych (jak zwykle), ale teraz Armia Wyzwolenia Czarnych również odpowiada ogniem. Pośród tego zbiorowego załamania nerwowego Ray Carney, właściciel sklepu meblowego dorywczo parający się paserstwem, stara się zachować spokój. Jego salon meblowy na 125. Ulicy prosperuje na tyle dobrze, że Ray przysiągł sobie definitywnie porzucić nielegalne zajęcie. Bohatersko trwa w tym postanowieniu do czasu, gdy jego nastoletnia córka May błaga go o zdobycie biletów na koncert Jackson 5, a Carney postanawia poprosić o przysługę Munsona, skorumpowanego policyjnego detektywa, którego zna z dawnych czasów…
Mroczna, a jednocześnie bardzo dowcipna opowieść o oblężonym mieście. Barwny portret Harlemu w burzliwych czasach. I opowieść o rodzinie – o tym, czym jest i co ją kształtuje.
Premiera światowa: 18 lipca 2023.


Deepti Kapoor
AGE OF VICE (tytuł oryginalny) tłum. Izabela Matuszewska

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier stycznia 2023 wg serwisu Goodreads. Wybór klubu książkowego Good Morning America. Książka, którą zachwycona Hanya Yanagihara określiła jako „mroczną i hipnotyzującą”. Azjatycka odpowiedź na „Ojca Chrzestnego”.
Indie, czasy współczesne. Historia zamożnej, potężnej i skorumpowanej rodziny: ambitnego i rozpieszczonego Sunny’ego, jego bezwzględnego i dominującego ojca Bunty’ego oraz okrutnego wuja, Vicky’ego. Ktokolwiek miał do czynienia z tą rodziną, wplątał się w walkę o wpływy, władzę, ziemię i wielkie bogactwo. Niektórzy stracili życie tylko po to, by na jaw nie wyszły grzechy członków klanu. Inni wciąż mają nadzieję odnieść korzyści z koneksji z tak prominentnym i wpływowym rodem.
Wirtuozerskie połączenie thrillera kryminalnego z sagą rodzinną, które zachwyci zarówno miłośników kryminału i sensacji, jak i dobrej prozy literackiej.
Prawa do serialowej wersji książki wykupiła amerykańska stacja telewizyjna FX.


Graham Masterton THE HOUSE AT PHANTOM PARK
(tytuł oryginalny) tłum. Małgorzata Stefaniuk
Po entuzjastycznie przyjętym „Domu stu szeptów” brytyjski mistrz grozy Graham Masterton proponuje czytelnikom kolejną powieść grozy, której akcja rozgrywa się w nawiedzonej posiadłości.
Szpital wojskowy Świętej Filomeny stoi opuszczony od ponad trzech lat. Lilian Chesterfield, która pracuje dla jednego z największych deweloperów w Anglii, odpowiada za przekształcenie go w luksusowy kompleks mieszkalny. Kiedy tylko rozpoczynają się prace w wybudowanej w stylu jakobińskim posiadłości, marzenia zamieniają się w koszmar.
Niepokojąca, oryginalna, budząca przerażenie – upiorna historia w najlepszym, klasycznym stylu.


Jamie McGuire ALMOST BEAUTIFUL
(tytuł oryginalny) tłum. Xenia Wiśniewska
Niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja „Pięknej katastrofy” Jamie McGuire – światowego bestsellera i fenomenu wydawniczego. Bestseller „New York Timesa” i „USA Today”.
Pełna namiętności i pasji opowieść o bardzo grzecznej dziewczynce i bardzo niegrzecznym chłopcu, który niebezpiecznie ją pociąga.
Nowożeńcy Travis i Abby Maddox wracają z Las Vegas, mając nadzieję, że pewnego dnia tragiczny pożar na Eastern State University stanie się mglistym wspomnieniem. Ale kiedy w Eakins pojawia się FBI, przyjaciele szybko stają się wrogami, a Maddoxowie obawiają się, że ich szczęśliwe życie wkrótce stanie w płomieniach.
Ten gorący romans zachwyci wielbicieli sagi „AFTER”.
Dodatkowo, niemal równocześnie z premierą „Almost Beautiful”, do polskich kin trafi ekranizacja „Pięknej katastrofy”. W roli Travisa zobaczymy Dylana Sprouse’a, a w postać Abby wcieli się Virginia Gardner.


Dean Koontz DEVOTED
(tytuł oryginalny) tłum. Cezary Frąc
Niezwykły thriller mistrza suspensu Deana Koontza. Chłopiec, jego matka i pies stawiają czoła siłom zła.
Woody Bookman nie wypowiedział ani słowa przez jedenaście lat życia. Nawet wtedy, gdy jego ojciec zginął w tajemniczym wypadku, ani wtedy, gdy jego matka, Megan, mówi mu, że go kocha. Dla Megan ważne jest, by jej syn był bezpieczny i szczęśliwy. Ale Woody wierzy, że za śmiercią jego ojca stało nieznane zło, które teraz czyha na niego. Jego myśli słucha nieznany mu sojusznik, który również komunikuje się bez słów. Kipp, wyjątkowo utalentowany pies o sercu nie mniej złotym niż nazwa jego rasy, jest bezgranicznie oddany ludziom. Wie, że musi odnaleźć Woody’ego, zanim będzie za późno. Tylko razem będą mogli stawić czoła zagadkowemu przeciwnikowi, który nie zna litości.
W 2023 roku nakładem Wydawnictwa Albatros ukażą się także kolejne książki Deana Koontza.


Harlan Coben ODNAJDĘ CIĘ
(I Will Find You) tłum. Robert Waliś
Najnowsza powieść Harlana Cobena – arcymistrza współczesnego thrillera.
David i Cheryl Burroughs wiedli idealne życie, kiedy wydarzyła się tragedia. Od tamtej straszliwej nocy minęło już pięć lat, a Cheryl ponownie wyszła za mąż. David odsiaduje wyrok dożywocia w więzieniu o zaostrzonym rygorze za brutalne zabójstwo ich syna. Właśnie okazało się, że chłopiec żyje. Teraz David ma tylko jeden cel: odnaleźć syna, oczyścić własne imię i odkryć prawdę o tym, co wydarzyło się tamtej tragicznej nocy.
Na premiery czekają kolejne produkcje będące ekranizacjami prozy Harlana Cobena: amerykańska adaptacja „Sześć lat później” na Netflixie i adresowany do młodzieży serial na podstawie „Schronienia” na platformie Amazon Prime Video.


Nazanine Hozar ARIA
(Aria) tłum. Joanna Jurewicz
Nowość w serii Piąta Strona Świata. Wspaniały debiut Nazanine Hozar przenosi nas w czasie i przestrzeni do Iranu – od lat 50. XX wieku aż do rewolucji w 1979 roku – ale oglądamy go jak nigdy wcześniej, bo oczami sieroty.
Początek lat pięćdziesiątych w niespokojnym Iranie, kraju bogatym w złoża ropy, ale podzielonym klasowo i religijnie. Pewnej nocy kierowca pracujący w irańskiej armii wraca do domu przez Teheran i słyszy płacz. Zaciekawiony, szuka jego źródła i znajduje niemowlę porzucone na poboczu i otoczone przez wygłodniałe psy. Chwyta je i na zawsze zmienia przeznaczenie oraz los małej dziewczynki, którą nazywa Arią. Wzruszająca historia Arii prowadzi nas przez brutalną rewolucję, która w końcu wynosi Ajatollaha Chomeiniego na przywódcę Iranu, i kończy się, gdy Aria zakochuje się i sama staje się młodą matką.
Przepiękna saga, której rozmach i walory literackie Margaret Atwood porównała do „Doktora Żywago” Borysa Pasternaka.


Virginia Woolf & Vita Sackville-West LISTY MIŁOSNE: VIRGINIA WOOLF I VITA SACKVILLE-WEST
(Love Letters: Virginia Woolf and Vita Sackville-West) tłum. Maria Olejniczak-Skarsgård
Zbiór korespondencji dokumentującej związek dwóch kobiet – pisarek Virginii Woolf i Vity Sackville-West, poprzedzony wstępem Alison Bechdel, amerykańskiej autorki znakomitych powieści graficznych „Fun Home”, „Jesteś moją matką?” i „Sekret nadludzkiej siły”.
Na przyjęciu w 1922 roku Virginia Woolf poznała znaną arystokratkę, powieściopisarkę, poetkę – i safistkę – Vitę Sackville-West. Tego dnia zapisała w dzienniku, że nie myślała zbyt wiele o rozmowie z Vitą, ale bardzo wysoko oceniła jej zgrabne nogi. Miał to być początek prawie dwudziestu lat flirtu, przyjaźni i współpracy literackiej. Ich korespondencja zakończyła się dopiero wraz z tragiczną śmiercią Virginii w 1941 roku.
Intymne i żartobliwe sekretne listy i wpisy w pamiętnikach pozwalają poznać nieustannie zmieniające się wzajemne uczucia Vity i Virginii, podsłuchać romans, który zainspirował Woolf do napisania jej najbardziej fantastycznej powieści, „Orlando”, oraz rzucić okiem na niezwykłe życie tych kobiet i czasy, w jakich tworzyły. Zaglądamy za kulisy związku, który – nawet sto lat później – wciąż wydaje się bardzo burzliwy i odważny.


Pierre Lemaitre
WIELKI ŚWIAT (Le Grand Monde) tłum. Joanna Polachowska
Pierre Lemaitre, jeden z najpopularniejszych autorów we Francji (w ubiegłym roku wyprzedził Michaela Houellebecqa!), zdobywca Nagrody Goncourtów z 2013 roku za „Do zobaczenia w zaświatach”, powraca z nową powieścią, która rozpoczyna kolejny cykl „Lata chwały”.
Po trylogii „Dzieci klęski”, niezwykłym fresku rozpiętym między dwiema wielkimi wojnami, autor porywa czytelników w szalony wir czasów powojennej prosperity. W jego centrum znajduje się zamożna rodzina Pelletierów, fabrykanci mydła. Lemaitre cofa się w czasie, by przez pryzmat ich losów, niezwykłego, pełnego gwałtownych zwrotów i szalonych perypetii życia, wykreować zupełnie nową, ekstrawagancką ludzką komedię – dowcipną, ironiczną, brawurowo napisaną.


Jessa Hastings MAGNOLIA PARKS
(Magnolia Parks) tłum. Anna Dobrzańska
Sensacja Tik-Toka! Pierwszy tom (wydanej nakładem własnym autorki) serii nowoczesnych romansów, rozgrywających się w środowisku śmietanki towarzyskiej współczesnego Londynu. Seria „Magnolia Parks” podbiła serca czytelników – najpierw poprzez media społecznościowe, teraz tradycyjne: rynek wydawniczy i telewizję.
Dla wielbicieli powieści Colleen Hoover i serialu „Euforia”.
Ona jest piękną, bogatą, egocentryczną i neurotyczną bywalczynią londyńskich salonów. On jednym z najbardziej rozchwytywanych angielskich modeli, bad boyem i kobieciarzem, który złamał jej serce. Ale każdy wie, że Magnolia Parks i B.J. Ballentine są sobie przeznaczeni. Wspólna przyszłość jest im pisana, choć ich obecna relacja przypomina raczej toksyczny związek. Ona spotyka się z innymi mężczyznami, żeby trzymać go na dystans, a on sypia z innymi kobietami, żeby się na niej odegrać. Mimo to zawsze wracają do siebie, przyciągani chemią i wspomnieniami tego, co łączyło ich kiedyś. Czy można jednak wskrzesić związek, gdy dookoła pełno jest kłamstw i niedomówień, kiedy złamano zbyt wiele serc, a prawda o tym, co wydarzyło się trzy lata temu, nadal nie wyszła na jaw?
Przed nami siedem tomów rozkosznej, niepoprawnej, pełnej blichtru zabawy!

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL