Jest nam niezmiernie miło poinformować, że superprodukcja Filary Ziemi została nagrodzona tytułem Audiobooka Roku 2018 przyznawanego przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI wspólnie z Audioteka.pl.

Filary Ziemi  to najsłynniejsza powieść Kena Folletta, która zachwyciła miliony czytelników na całym świecie. Trzymająca w napięciu historyczno – przygodowa saga osnuta wokół trwajacej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbgidge doczekała się kontynuacji w skład, której wchodzą: Świat bez końca i Słup ognia.

 

Ken Follett

Ken Follett to jeden z tych pisarzy, którzy w dzisiejszych czasach odnoszą największe sukcesy. Na całym świecie sprzedał ponad 160 milionów egzemplarzy swoich książek. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki, a wiele z nich doczekało się miana międzynarodowych bestsellerów.

Urodził się 5 czerwca 1949 roku w Cardiff w rodzinie Martina i Lavinii Follettów. Początkowo kształcił się w Walii, później jednak rodzina Follettów przeprowadziła się do Londynu, gdzie Ken ukończył studia filozoficzne na University College. Po studiach pracował jako reporter w małej walijskiej gazecie „South Wales Echo”, a także w „The London Evening News”. W międzyczasie pracował też w niewielkim londyńskim wydawnictwie, gdzie zajmował stanowisko zastępcy dyrektora zarządzającego.

Ostatnie wielkie dzieło Folletta to trylogia Stulecie (Upadek gigantów, Zima świata, Krawędź wieczności), która sprzedała się w liczbie 18 milionów egzemplarzy. Wchodzące w jej skład książki przedstawiają historię XX wieku przez pryzmat losów pięciu rodzin zamieszkujących aż trzy kontynenty.

Pierwszą książką, która przyniosła Follettowi popularność, była napisana w 1978 roku Igła. Osnuta wokół wydarzeń II wojny światowej powieść do dziś pozostaje jedną z najlepszych książek w dorobku brytyjskiego pisarza, który w 1979 roku otrzymał za nią Edgar Award w kategorii „najlepsza powieść”.

Kolejnym ważnym tytułem w dorobku Folletta są Filary Ziemi. Opublikowana w 1989 roku powieść osiągnęła ogromny sukces. We wszystkich krajach, w których ją sprzedawano, zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów. Na jej podstawie w 2010 roku powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta. Główne role zagrali: Ian McShane, Matthew Macfadyen, Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Rufus Sewell i Donald Sutherland. Wydany w 2007 roku  Świat bez końca, drugi tom sagi, dorównał popularnością Filarom Ziemi.

Autor od wielu lat aktywnie wspiera instytucje charytatywne promujące literaturę i walkę z dysleksją. Na swoim koncie ma również powołanie do życia funduszu powierniczego „The Follett Trust”, zajmującego się zbieraniem pieniędzy na rzecz tych, których nie stać na edukację.

Miłość do literatury to nie jedyna słabość autora Igły. Follett jest wielkim entuzjastą muzyki i aktywnie rozwija swoją pasję. W wolnym czasie poświęca się grze w dwóch zespołach muzycznych, w których jest etatowym gitarzystą. Obecnie wraz z żoną, Barbarą, mieszka w położonej w hrabstwie Hertfordshire miejscowości Stevenage. Mają pięcioro dzieci, sześcioro wnucząt i trzy labradory.

Nagrody i wyróżnienia za powieść Filary Ziemi

  • bestseller „New York Timesa” nieprzerwanie przez 18 tygodni;
  • w Niemczech książka przez 6 lat utrzymywała się na liście bestsellerów;
  • miejsce w rankingu 101 bestsellerów wszech czasów wg Ranker.com;
  • książka wybrana przez Klub Książki Oprah Winfrey (w 2008 roku);
  • miejsce w rankingu 100 ulubionych książek wydanych w Anglii od 1949 roku (w 2009 roku);
  • najpopularniejsza powieść w Hiszpanii (wg przeprowadzonych w 2008 roku sondaży);
  • miejsce w rankingu popularności wśród niemieckich czytelników (w 2006 roku);
  • powieść wybrana przez BBC jedną z ulubionych książek Brytyjczyków (w 2003 roku).

Recenzje

Follet jest mistrzem.

„The Washington Post”

Cudowna powieść, która was pochłonie.

„Chicago Sun-Times”

Wybitna książka, kapitalna opowieść… Morderstwa, podpalenia, zdrady, tortury, miłość i pożądanie.

„The New York Daily News”

Pisząc tę powieść, Follett zagrał va banque i okazał się zwycięzcą. Wciągająca powieść historyczna, doskonale oddany klimat tamtej epoki i zachwycające kreacje bohaterów. Począwszy od tajemnicy, która rzuca cień na opowiadaną historię, książka nieustannie trzyma w napięciu. Zawrotne tempo, intrygi, przemoc, cierpienie, chciwość, odwaga, poświęcenie, zemsta i miłość.

„Publishers Weekly”

Nadzwyczajna epicka opowieść, w której suspens odgrywa główną rolę… Zdumiewająca zagadka egzekucji niewinnego człowieka, budowa wspaniałej katedry, romans, rywalizacja. Ta książka to arcydzieło najwyższej klasy i potwierdzenie wielkiego talentu pisarza.

Booklist

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL