AGENT 6

Tom Rob Smith

Tytuł oryginału: AGENT 6
Tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski
Liczba stron: 512
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-7885-715-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 10 października 2014

Trzy dziesięciolecia. Dwa morderstwa. Jedna diaboliczna intryga. Kim jest Agent 6?

 

Rok 1950. Jesse Austin, czarnoskóry komunizujący piosenkarz, przyjeżdża do Moskwy, żeby na własne oczy zobaczyć zdobycze systemu, z którym tak sympatyzuje. Władze Związku Radzieckiego próbują wykorzystać to wydarzenie propagandowo. Szybko się jednak przekonują, że gościem nie jest wcale łatwo manipulować, i opiekę nad nim powierzają agentowi MGB, Lwu Demidowowi.

Mijają lata. Amerykanom, a ściśle mówiąc FBI, udaje się zepchnąć Austina na margines życia. Demidow rezygnuje z pracy w KGB, w które przekształciło się w MGB. Tymczasem jego żona Raisa robi karierę w szkolnictwie i

kiedy w 1965 roku, w samym środku zimnej wojny, USA i ZSRR urządzają propagandową pokazówkę – wspólne koncerty amerykańskiej i radzieckiej młodzieży – Raisa staje na czele delegacji wyjeżdżającej do Ameryki. Towarzyszą jej córki.

Lew, który zostaje w Moskwie, umiera z niepokoju o żonę i córki, zwłaszcza o siedemnastoletnią Jelenę. Mimo to powstrzymuje się i nie zagląda do jej pamiętnika. A szkoda. Może gdyby dawne przyzwyczajenia agenta wzięły górę nad chęcią bycia przyzwoitym człowiekiem, mógłby zapobiec nieszczęściu.

 

Oryginalny, dojrzały, wielowymiarowy thriller polityczny. Trzecia powieść z Lwem Demidowem. Pierwsza, System / Ofiara 44 – sensacja wydawnicza, której łączny nakład przekroczył półtora miliona egzemplarzy – została zekranizowana z udziałem Toma Hardy’ego, Gary’ego Oldmana i Noomi Rapace.

więcej