ALAN TURING: ENIGMA

Andrew Hodges

Tytuł oryginału: ALAN TURING: THE ENIGMA
Tłumaczenie: Wiktor Bartol
Liczba stron: 752
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-7885-845-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 3 grudnia 2014

Człowiek, który przez całe życie miał obsesję na punkcie szyfrów, nie potrafił rozszyfrować sam siebie.

Alan Turing: Enigma to dramatyczny obraz życia i dokonań Alana Turinga, najbardziej niezwykłego z niedocenianych bohaterów Wielkiej Brytanii, a zarazem jednego z największych innowatorów w skali świata.

 

Alan Turing był matematykiem, którego prace nad łamaniem kodów zmieniły bieg II wojny światowej. Zwerbowany w 1938 roku przez wywiad brytyjski jako nieśmiały, młody nauczyciel z Cambridge, łączył w sobie genialną logikę z talentem inżynierskim. W 1940 roku skonstruowane przez niego urządzenia łamały kodowane przez Enigmę szyfry sił powietrznych hitlerowskich Niemiec.

Turing

przed wojną wymyślił pojęcie maszyny uniwersalnej, a w roku 1945 przekształcił je w pierwszy projekt komputera cyfrowego. Jego eksperymenty przyczyniły się również do rozwoju prac nad sztuczną inteligencją. Jednakże wizje Turinga wykraczały daleko poza jego dokonania, gdyż realizacja części projektów nie była możliwa z uwagi na ówczesną technikę. W roku 1952 z powodu homoseksualizmu Alan Turing został uznany za przestępcę i poddany upokarzającym procedurom. W roku 1954, mając zaledwie 41 lat, popełnił samobójstwo.

Na podstawie biografii spisanej przez Andrew Hodgesa powstał scenariusz filmu Gra tajemnic. Przekonującą, przejmującą kreację tworzy w nim nie tylko Benedict Cumberbatch jako Alan Turing. Swoją najlepszą rolę od czasów Pokuty ma tu Keira Knightley, świetny jest także Mark Strong jako demoniczny szef MI6.

więcej