DZIECI DRZEWA JAKARANDY

Sahar Delijani

Tytuł oryginału: THE CHILDREN OF THE JACARANDA TREE
Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska
Liczba stron: 336
Format: 125 x195 mm
ISBN: 978-83-7885-928-4
Oprawa: zintegrowana
Data wydania: 16 lipca 2014

Trzy lata po obaleniu szacha Rezy Pahlawiego i przejęciu władzy przez islamskich fundamentalistów do teherańskiego więzienia trafia ciężarna Azar. Jaki los czeka jej córkę w kraju rządzonym przez fanatyków i wstrząsanym wojną?

Mniej więcej w tym samym czasie trzyletni Omid jest świadkiem aresztowania rodziców. Zszokowane dziecko trafia pod opiekę dziadków, którzy wraz z jedyną pozostającą na wolności córką, Lejlą, muszą zająć się trójką wnucząt.

Lejla poświęca się dla dzieci rodzeństwa, rezygnując z miłości swojego życia – Ahmada – i szansy na szczęście poza granicami ogarniętego wojną Iranu.

Maryam nigdy nie otrząśnie się po stracie męża zabitego w trakcie politycznych czystek. Mimo bólu zrobi wszystko, żeby ukryć przed córką prawdziwe okoliczności śmierci jej ojca.

Bohaterowie próbują się odnaleźć w trudnej rzeczywistości, podejmować właściwe decyzje, chronić bliskich i kochać. Ich losy, przedstawione na przestrzeni prawie trzydziestu lat, krzyżują się ze sobą i rozchodzą. Jest jednak pewne miejsce, w którym mogą się znowu spotkać – teherańskie podwórko ocienione przez kwitnące drzewo jakarandy.

więcej

Recenzje

Oszałamiająca książka, która ma swoje źródło w irańskiej rewolucji.

The Guardian (UK)

Osadzona w porewolucyjnym Iranie powieść Delijani to druzgoczące oskarżenie tyranii, a zarazem hołd jej ofiarom. To także gloryfikacja odwiecznej tęsknoty ludzi za wolnością.

Khaled Hosseini, autor Chłopca z latawcem

Ta książka ma wszystko, żeby stać się literackim wydarzeniem roku!

La Stampa