DZIEWCZYNA, KTÓRA SŁYSZAŁA KOLORY

Kelly Jones

Tytuł oryginału: THE WOMAN WHO HEARD COLOR
Tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz
Liczba stron: 464
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-7885-526-2
Oprawa: zintegrowana
Data wydania: 17 października 2014

Prawda wyłaniająca się z mroków przeszłości niczym kawałki układanki, których może nigdy nie uda się złożyć w całość.

 

Synestezja – łączenie wrażeń odbieranych przez jeden ze zmysłów z doznaniami związanymi z innymi zmysłami – to dla jednych przekleństwo, dla innych dar. Kolory słyszał Wasilij Kandinsky, Paul Klee... i Hanna, pochodząca z bawarskiej wsi dziewczyna, która na początku XX wieku przybyła do Monachium.

Jakąż ucztą dla jej uszu musiało być wszystko, co widziała w mieście będącym wówczas mekką malarzy rzucających wyzwanie tradycyjnej sztuce! I jak bardzo musiało boleć, gdy ten pełen barw i dźwięków świat okrył gęsty

mrok, kiedy za sprawą zakompleksionego niedoszłego artysty i jego chorej ambicji dzieła twórców tej miary co Kandinsky, Paul Klee czy Franc Marc uznano za „sztukę zdegenerowaną”, usunięto z niemieckich galerii i muzeów i skazano na zapomnienie.

Hanna, pozbawiona wszystkiego, co dotąd nadawało sens jej życiu, nie była w stanie uratować świata, mogła jednak spróbować ocalić choćby kilka cennych obrazów. Tylko za jaką cenę? Po latach do jej córki dociera Laureen O’Farell, młoda historyk sztuki specjalizująca się w poszukiwaniu obrazów, które zaginęły podczas drugiej wojny światowej.

Tym razem nie chodzi o konkretny obraz…

więcej

Recenzje

Kelly Jones to świetna pisarka, nie można jej przegapić!

Nicholas Sparks