PRAWDA. KRÓTKA HISTORIA WCISKANIA KITU

Tom Phillips

Tytuł oryginału: THE TRUTH
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc 
Liczba stron: 320
Format: 130 x 210 mm
ISBN: 978-83-8215-767-3
Oprawa: twarda
Data wydania: 10 listopada 2021

Nowa książka autora bestsellera Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko.

Tym razem przeczytacie o Prawdzie– a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki...

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy.

Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.

Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

Od Wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując cykl artykułów o sławnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu zaawansowaną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – wiele z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą.

Przed wami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali. Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny –  czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy!

Przeczytajcie o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy – jak widmowe statki po­wietrzne czy niezwykle rozpo­wszechnione przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy – które  przekładają się czasem na zupełnie rzeczywiste tragedie… na przykład powodują polowania na czarownice.

Okazuje się, że jeśli chodzi o życie w prawdzie, to sami jeste­śmy swoim największym wrogiem.

Ta książka opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie.

Stawia też istotne pytanie: Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

 

więcej

Recenzje

Zabawna, ironiczna i pouczająca opowieść o najbardziej soczystych fake newsach w historii ludzkości.

Sylwia Skorstad, Republika kobiet

Pojęcie prawdy prześwietlone pod kątem historycznym i antropologicznym przez niezmordowanego tropiciela fałszu. Dla dociekliwych, odważnych i nienaiwnych.

Katarzyna Woźniak, Anywhere

O poważnych sprawach poważni ludzie piszą bardzo serio. Niekiedy trudno to przeczytać. Na szczęście trafiają się też dowcipnisie. Phillips pisze lekko, obrazowo i w sposób skłaniający do refleksji. Nie wiem, czy miał taki zamiar, ale świetnie opisuje dzisiejszą rzeczywistość, kiedy kłamstwo rządzi, a prawda zepchnięta jest do kąta.

Anna Chrzanowska, High Living

Okazuje się, że o prawdzie wiele mówimy, ale robimy wszystko, by być z nią na bakier. Pomysłowe i z dowcipem napisane. Czasem wieje grozą...

Dariusz Pawłowski, Dziennik łódzki

Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.orgz ajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z za lewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fake newsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.

Gazeta wrosławska, Robert Migdał

Kto ją przeczytał "Ludzi...", wie, że żywiołem autora jest gawęda. Gawęda swobodna, lecz sumiennie przygotowana. Phillips, jak przystało na szefa poważnego serwisu internetowego fullfact.org, zajmującego się weryfikacją wiadomości, nie czerpie przykładów z kapelusza. Podaje naukowe źródła, a tom kończy rozbudowaną bibliografią. Jednocześnie autor stara się, by naukowa baza nie przytłoczyła czytelnika. Niczym komik na scenie (autor - uwaga! - ma za sobą karierę komika), co chwilę przerywa wywód dowcipem.

Jarosław Reszka, Express bydgoski

Tom Phillips to bardzo mądry i zabawny facet.

Greg Jenner, autor książki „Milion lat i jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego”

Niesamowicie zabawna.

Mark Watson, komik

Błyskotliwa!

Sarah Knight, autorka „Magii olewania”

W mrocznych czasach pocieszające jest to, że zawsze byliśmy gromadką pieprzonych bezmyślnych bałwanów.

Stuart Heritage, autor „Don’t Be a Dick, Pete”

Kup teraz
swiatksiazki.pl
28.00 zł
42.90 zł
Oszczędzasz 14.90 zł
Idź do sklepu »