PRAWDA. KRÓTKA HISTORIA WCISKANIA KITU

Tom Phillips

Tytuł oryginału: THE TRUTH
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc 
Liczba stron: 320
Format: 130 x 210 mm
ISBN: 978-83-8125-819-7
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 26 lutego 2020

Nowa książka autora bestsellera Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko.

Tym razem przeczytacie o Prawdzie– a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki...

Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca sobie głowy prawdziwością swoich słów (rekord pobił dzięki szczególnie intensywnemu tsunami bredni, kiedy w ciągu 120 minut wygłosił 125 fałszywych stwierdzeń, czyli więcej niż jedno na minutę!). Płaskoziemcy i antyszczepionkowcy już nie wierzą ekspertom. Internet zmienił nasze codzienne życie w dezinformacyjne pole bitwy.

Ale czy „złoty wiek“ prawdy rzeczywiście kiedykolwiek istniał? Czy naprawdę ludzie kiedyś nie kłamali? Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org zajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z zalewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fakenewsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.

Imponujące kłamstwa i kłamcy, których aż chce się szanować!

Od Wielkiej Mistyfika­cji Księżycowej (kiedy nowojorska gazeta „Sun” wzbudziła sensację, publikując cykl artykułów o sławnym astronomie sir Herschelu, który odkrył na Księżycu zaawansowaną cywilizację), przez humbug o wannach, po grasującego w Croydon seryjnego zabój­cę kotów – wiele z tego, co czytaliśmy o wydarzeniach dzie­jących się na świecie, było totalną bzdurą.

Przed wami nie­prawdopodobne opowieści o mitycznych krainach i badaczach niekoniecznie będących w miejscach, o których pisali. Albo historie o manipulacjach na wielką skalę dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych lub o nieudanych próbach tuszowania katastrof czy o propagandzie z czasów wojny –  czyli cała niecna sztuka politycznej ściemy!

Przeczytajcie o maniach, lękach i zbiorowych histeriach pro­wadzących do wiary w absurdalne rzeczy – jak widmowe statki po­wietrzne czy niezwykle rozpo­wszechnione przekonanie, że ktoś próbuje kraść mężczyznom penisy – które  przekładają się czasem na zupełnie rzeczywiste tragedie… na przykład powodują polowania na czarownice.

Okazuje się, że jeśli chodzi o życie w prawdzie, to sami jeste­śmy swoim największym wrogiem.

Ta książka opowiada o tym, jak ludzkość przez stulecia oszukiwała samą siebie.

Stawia też istotne pytanie: Czy istnieje szansa, byśmy w przyszłości zdecydowali się porzucić kłamstwo?

 

więcej

Recenzje

Pojęcie prawdy prześwietlone pod kątem historycznym i antropologicznym przez niezmordowanego tropiciela fałszu. Dla dociekliwych, odważnych i nienaiwnych.

Katarzyna Woźniak, Anywhere

0 poważnych sprawach poważni ludzie piszą bardzo serio. Niekiedy trudno to przeczytać. Na szczęście trafiają się też dowcipnisie. Phillips pisze lekko, obrazowo i w sposób skłaniający do refleksji. Nie wiem, czy miał taki zamiar, ale świetnie opisuje dzisiejszą rzeczywistość, kiedy kłamstwo rządzi, a prawda zepchnięta jest do kąta.

Anna Chrzanowska, High Living

Okazuje się, że o prawdzie wiele mówimy, ale robimy wszystko, by być z nią na bakier. Pomysłowe i z dowcipem napisane. Czasem wieje grozą...

Dariusz Pawłowski, Dziennik łódzki

Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.orgz ajmującego się sprawdzaniem faktów, każdego dnia zmaga się z za lewem bzdur. I rzuca sarkastyczne spojrzenie na przekonanie, że kłamstwo w debacie publicznej pojawiło się wczoraj. Z właściwym sobie humorem pokazuje, że zawsze mieliśmy tendencję do zmyślania i że dzisiejsza fake newsowa histeria jest tylko najświeższą wersją starej dobrej umiejętności ludzi do rozsiewania kłamstw gdziekolwiek się da.

Gazeta wrosławska, Robert Migdał

Tom Phillips to bardzo mądry i zabawny facet.

Greg Jenner, autor książki „Milion lat i jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego”

Niesamowicie zabawna.

Mark Watson, komik

Błyskotliwa!

Sarah Knight, autorka „Magii olewania”

W mrocznych czasach pocieszające jest to, że zawsze byliśmy gromadką pieprzonych bezmyślnych bałwanów.

Stuart Heritage, autor „Don’t Be a Dick, Pete”

Kup teraz
swiatksiazki.pl
24.35 zł
37.00 zł
Oszczędzasz 12.65 zł
Idź do sklepu »