LUDZIE. KRÓTKA HISTORIA O TYM, JAK SPIEPRZYLIŚMY WSZYSTKO

Tom Phillips

Tytuł oryginału: HUMANS
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc 
Liczba stron: 336
Format: 130 x 210 mm
ISBN: 978-83-8125-779-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 13 listopada 2019

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej…                                                 

Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego!

W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć.

Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show…
Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.

Wyjątkowe wydanie w twardej oprawie zawiera przedpremierowy fragment nowej książki Toma Phillipsa – „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”, które ukaże się w Polsce w I połowie 2020 roku.

Przez wieki nauczyliśmy się genialnie wciskać kit. Bo czy kiedykolwiek istniał złoty wiek, kiedy nikt nie kłamał? To książka o PRAWDZIE – i o wszystkich genialnych sposobach, jakich przez wieki używaliśmy, by jej uniknąć.

 

więcej

Recenzje

Phillips, choć miał ku temu doskonałą sposobność, nie sprowadził swojej pracy do ciągu morałów i biadolenia. Oczywiście trochę takich elementów znajdziemy w podsumowaniach rozdziałów i epilogu, ale to zaakceptowania. Poza tym książka porywa czytelnika nurtem swawolnej, niezobowiązującej, niezbyt praktycznej – ale jednocześnie niebanalnej i interdyscyplinarnej wiedzy. Co istotne, narracja oparta jest nie o okrągłe słowa i ogólne prawdy, lecz o jednostkowe, bardzo konkretne przykłady niezbyt przemyślanych decyzji. I to takich, przez które czytelnik nie raz chwyci się za głowę. "Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko", to przede wszystkim lektura relaksująca, mająca bawić, przy okazji tylko przemycając dziesiątki ciekawostek oraz kilka refleksji na temat przeszłości oraz przyszłości naszego niezbyt rozważnego gatunku.

Adam Adamczyk, Kwantowo.pl

Tom Phillips drwi z ludzi, ale czyni to z dużą dozą empatii. Jest przecież jednym z tych, którzy błądzą i wcale im nie jest głupio z powodu popełnianych błędów. Jako autor wydobywa też cenny dystans między tym, co przez człowieka może zostać zrozumiane i zaakceptowane, a tym, co tworzy jakieś aberracje, szaleństwa, niemożliwe do zatrzymania absurdy, w konsekwencji zaś sprowadza destrukcję. Myślę, że ta opowieść nie tylko dostarczy nietuzinkowej rozrywki, ale przede wszystkim zwróci uwagę na naprawdę wielki potencjał ludzkości. Coś, co zostało przekute w klęski i wstydliwe karty historii tylko dlatego, że pewnych spraw nie umieliśmy nazwać, a potem wytłumaczyć ich innym ludziom. Inspirująca lektura.

Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem

Tom Phillips udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że ludzkość ma niebywałe szczęście, że wciąż chodzi po Ziemi, chociaż nie robi absolutnie nic, by jako gatunek wnieść coś do życia naszej planety – poza pisaniem dowcipnych, ironicznych i nieco przygnębiających, ale ostatecznie dość ujmujących książek o sobie samym. Jeśli więc nie chcesz orbitować wokół Ziemi niczym ludzki śmieć, myślę, że powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Sarah Knight, autorka "Magii olewania"

Niesamowicie zabawna! Jeśli oglądając wiadomości, zastanawiasz się, jak to możliwe, że ludzkość wciąż popełnia te same błędy – w tej książce znajdziesz odpowiedź na dręczące cię pytanie.

Mark Watson

Napisana w przystępny sposób historia tych licznych momentów w dziejach ludzkości, kiedy wszystko poszło spektakularnie źle. Zabawna i pouczająca.

Telegraph

Kronika niezliczonych głupot, jakimi ludzkość popisała się na przestrzeni wieków. Opowiedziana z humorem i nie bez złośliwej satysfakcji. Śmieszy do łez!

Business Standard

W mrocznych czasach miło pocieszyć się wiedzą, że jako ludzkość zawsze byliśmy bandą bezmyślnych głupków.

Stuart Heritage, autor "Don't Be a Dick, Pete"

Tom Phillips to bardzo mądry i dowcipny człowiek… Ta historia niepowodzeń przypomina nam, że ludzie to w ogromnej większości idioci.

Greg Jenner, autor "Milion lat w jeden dzień"

Obrazoburczy maraton przez tysiące lat ludzkiej głupoty… Za każdym wybuchem śmiechu kryje się śmiertelnie poważne pytanie: dokąd doprowadzi nas ta piramidalna głupota?

Nicholas Griffin, autor "Ping-Pong Diplomacy: The Secret History Behind the Game That Changed the World"