LUDZIE. KRÓTKA HISTORIA O TYM, JAK SPIEPRZYLIŚMY WSZYSTKO

Tom Phillips

Tytuł oryginału: HUMANS
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc 
Liczba stron: 336
Format: 130 x 210 mm
ISBN: 978-83-8215-765-9
Oprawa: twarda
Data wydania: 10 listopada 2021

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej…                                                 

Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego!

W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć.

Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show…
Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.

Wyjątkowe wydanie w twardej oprawie zawiera przedpremierowy fragment nowej książki Toma Phillipsa – „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”, które ukaże się w Polsce w I połowie 2020 roku.

Przez wieki nauczyliśmy się genialnie wciskać kit. Bo czy kiedykolwiek istniał złoty wiek, kiedy nikt nie kłamał? To książka o PRAWDZIE – i o wszystkich genialnych sposobach, jakich przez wieki używaliśmy, by jej uniknąć.

więcej

Recenzje

Dla jednych to zbiór prześmiesznych historii, dla innych gorzkie doświadczenie, ale książka Toma Phillipsa tak naprawdę jest bezcennym przewodnikiem, jak żyć, pracować i myśleć, by się potknąć. Wnioski, którymi ostrożnie raczy nas autor, można przełożyć i na biznes, i na zarządzanie ludźmi, i na poprawienie samopoczucia czy jakości życia. Bo przecież nie po to przodkowie popełnili te wszystkie błędy, byśmy mieli się tylko z nich śmiać. Chociaż jest z czego. Brawurowo opisana historia ludzkości, a właściwie jej błędów, czystej, nieskalanej głupoty, z której - i to jest najlepsze - nadal nie wyciągnęliśmy (jako ludzkość) wniosków.

Paweł Zielewski, Forbes

Sięgając po książkę Philipsa spodziewałem się ekstremalnej podróży przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego. Szybko okazało się, że otrzymałem dużo więcej. Razem z autorem udało mi się zrozumieć to dlaczego popełniamy ciągle te same błędy i nie wyciągamy z nich wniosków. „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” to w rzeczywistości fascynująca wyprawa w głąb ludzkiej psychiki. Bez wahania dołączam ją do listy zalecanych lektur, którą przygotowuję dla mojego syna.

Radek Kotarski, Polimaty

Na ponad 300 stronach dostajemy skrzący się humorem zbiór ciekawostek czerpanych z dziejów szerokim gestem – od najdawniejszych czasów po te niemal nam współczesne. Wszystko po to, by pokazać, że przez tysiące lat – jak pisze autor – „udawało się nam czasem coś wybitnie spieprzyć”. Przechodząc od przykładu do przykładu, można odnieść wrażenie, że czyta się zapis kabaretowego występu i najpewniej taki efekt właśnie Phillips chciał osiągnąć. Oczywiście z uwagi na swobodną konwencję nie udało mu się uniknąć uogólnień, ale fakty wciąż pozostają faktami. Nawet jeśli spoglądamy na nie z przymrużeniem oka.

Mariusz Nowik, Newsweek

Phillips, choć miał ku temu doskonałą sposobność, nie sprowadził swojej pracy do ciągu morałów i biadolenia. Oczywiście trochę takich elementów znajdziemy w podsumowaniach rozdziałów i epilogu, ale to zaakceptowania. Poza tym książka porywa czytelnika nurtem swawolnej, niezobowiązującej, niezbyt praktycznej – ale jednocześnie niebanalnej i interdyscyplinarnej wiedzy. Co istotne, narracja oparta jest nie o okrągłe słowa i ogólne prawdy, lecz o jednostkowe, bardzo konkretne przykłady niezbyt przemyślanych decyzji. I to takich, przez które czytelnik nie raz chwyci się za głowę. "Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko", to przede wszystkim lektura relaksująca, mająca bawić, przy okazji tylko przemycając dziesiątki ciekawostek oraz kilka refleksji na temat przeszłości oraz przyszłości naszego niezbyt rozważnego gatunku.

Adam Adamczyk, Kwantowo.pl

Książka jest napisana znakomicie – czyta się ją tak, że trudno się oderwać. Widać doskonałe wyczucie autora, dziennikarza, komika i byłego redaktora wydawniczego brytyjskiego BuzzFeeda (gdyby ktoś nie wiedział, to serwis specjalizujący się w tworzeniu wiralowych treści do internetu). Ale Tom Phillips zadbał też o to, by poza rozrywką można było się sporo nauczyć (i, być może, dzięki temu nie spieprzyć czegoś).

Piotr Stanisławski, Crazy Nauka

Tom Phillips drwi z ludzi, ale czyni to z dużą dozą empatii. Jest przecież jednym z tych, którzy błądzą i wcale im nie jest głupio z powodu popełnianych błędów. Jako autor wydobywa też cenny dystans między tym, co przez człowieka może zostać zrozumiane i zaakceptowane, a tym, co tworzy jakieś aberracje, szaleństwa, niemożliwe do zatrzymania absurdy, w konsekwencji zaś sprowadza destrukcję. Myślę, że ta opowieść nie tylko dostarczy nietuzinkowej rozrywki, ale przede wszystkim zwróci uwagę na naprawdę wielki potencjał ludzkości. Coś, co zostało przekute w klęski i wstydliwe karty historii tylko dlatego, że pewnych spraw nie umieliśmy nazwać, a potem wytłumaczyć ich innym ludziom. Inspirująca lektura.

Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem

Wiedza w stanie czystym, którą zaserwowano w niezwykle interesującej i smakowitej formie. Philipsa cechuje określony, brytyjski temperament, takie też poczucie humoru – nieco absurdalne, niedorzeczne, ale diablo inteligentne! „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” to istna skarbnica wiedzy - prawdziwa, popularnonaukowa perełka!

Marcin Waincetel, Paradoks.net.pl

Sięgnąć po tę pozycję powinni wszyscy, którzy mieli kiedyś doła (czyli nie przymierzając po prostu wszyscy). Książka ta pomaga bowiem nabrać dystansu do siebie i otaczającego nas świata. A jeśli rzeczony dystans już posiadacie, to po prostu będziecie się świetnie bawić podczas czytania i uzbroicie się w anegdotki do opowiadania znajomym na najbliższej imprezie.

Rafał Christ, Dzika Banda

Tom Phillips udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że ludzkość ma niebywałe szczęście, że wciąż chodzi po Ziemi, chociaż nie robi absolutnie nic, by jako gatunek wnieść coś do życia naszej planety – poza pisaniem dowcipnych, ironicznych i nieco przygnębiających, ale ostatecznie dość ujmujących książek o sobie samym. Jeśli więc nie chcesz orbitować wokół Ziemi niczym ludzki śmieć, myślę, że powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Sarah Knight, autorka "Magii olewania"

Niesamowicie zabawna! Jeśli oglądając wiadomości, zastanawiasz się, jak to możliwe, że ludzkość wciąż popełnia te same błędy – w tej książce znajdziesz odpowiedź na dręczące cię pytanie.

Mark Watson

Napisana w przystępny sposób historia tych licznych momentów w dziejach ludzkości, kiedy wszystko poszło spektakularnie źle. Zabawna i pouczająca.

Telegraph

Kronika niezliczonych głupot, jakimi ludzkość popisała się na przestrzeni wieków. Opowiedziana z humorem i nie bez złośliwej satysfakcji. Śmieszy do łez!

Business Standard

W mrocznych czasach miło pocieszyć się wiedzą, że jako ludzkość zawsze byliśmy bandą bezmyślnych głupków.

Stuart Heritage, autor "Don't Be a Dick, Pete"

Tom Phillips to bardzo mądry i dowcipny człowiek… Ta historia niepowodzeń przypomina nam, że ludzie to w ogromnej większości idioci.

Greg Jenner, autor "Milion lat w jeden dzień"

Obrazoburczy maraton przez tysiące lat ludzkiej głupoty… Za każdym wybuchem śmiechu kryje się śmiertelnie poważne pytanie: dokąd doprowadzi nas ta piramidalna głupota?

Nicholas Griffin, autor "Ping-Pong Diplomacy: The Secret History Behind the Game That Changed the World"

Kup teraz
swiatksiazki.pl
27.75 zł
42.90 zł
Oszczędzasz 15.15 zł
Idź do sklepu »