Światła wojny

Michael Ondaatje

Tytuł oryginału: WARLIGHT
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Liczba stron: 320
Format: 130 x 200 mm
ISBN: 978-83-8125-538-7
Oprawa: twarda
Data wydania: 15 maja 2019

Najnowsze dzieło autora Angielskiego pacjenta, książki uhonorowanej tytułem Złotego Bookera, czyli wyróżnieniem dla najlepszej powieści nagrodzonej w 50-letniej historii statuetki. Książka zwyciężyła w czytelniczym plebiscycie, zdobywając niemal 9 tysięcy głosów.

Światła wojny nominowano do Nagrody Bookera 2018.

Opowieść tak zagadkowa i migotliwa, jak zagadkowe i migotliwe mogą być tylko wspomnienia…

Rok 1945. Londyn odbudowuje się po latach wojny. Rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru i pozostawiają rodzeństwo pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego ci nazywają Ćmą. Rachel i Nathaniel podejrzewają, że jest on kryminalistą, a każdy dzień utwierdza ich w tym przekonaniu – zwłaszcza kiedy zaczynają poznawać jego ekscentrycznych przyjaciół… Każda z galerii postaci, z którymi zapozna ich Ćma, zdaje się wiedzieć, jak najlepiej ochronić Nathaniela i Rachel – i jak najlepiej ich wychować, czasem w zupełnie niezwyczajny sposób.

Dziesiątki lat później Nathaniel zaczyna odkrywać wszystko, czego nie wiedział lub nie rozumiał w latach po wojnie. Ta właśnie podróż – przez rzeczywistość, wspomnienia i imaginacje – jest opisana w tej wspaniałej powieści Michaela Ondaatjego.

więcej

Recenzje

Wielki powrót Michaela Ondaatje! Jego "Światła wojny" to powieść o tęsknocie i pamięci. Ondaatje sporo zmieścił w tej pozornie skromnej książce - nie jest to thriller szpiegowski, choć posługuje się tą estetyką, a raczej rzecz o niemożliwej do zaspokojenia tęsknocie, o pamięci, a także o literaturze, zbudowanej z okruchów pozbieranych z życia faktów.

Piotr Kofta, Uroda Życia

Ondaatje odkrywa przed nami powojenne życie Londynu i okolic. Od kuchni, ukryte w ciemnych i sekretnych zakamarkach. Trudno nie dać się wciągnąć w ten tajemniczy świat, zwłaszcza że najpierw pisarz sam się w nim zanurzył. Jest mistrzem prowadzenia akcji. Nic tu nie jest przegadane, każdy wątek precyzyjnie wykończony. Książki Ondaatje’a liczą po trzysta stron, a nie po pięćset czy siedemset, jak to teraz modne. Mam wrażenie, że autor ma ogromny szacunek dla czytelnika. Nie zarzuca go zbędnymi słowami. Nic się w jego książkach nie pruje, nie wystaje, niczego też nie brakuje – to opowieści uszyte jak garnitur na miarę.

Maria Fredro-Boniecka, Vogue

Napisana prostym językiem proza o skomplikowanej pracy pamięci i konfrontowaniu się narratora z przeszłością. Być może najbardziej osobista powieść Michaela Ondaatje.

Łukasz Knap, Newsweek

Tradycyjna powieść w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pełna odniesień historycznych, literackich, muzycznych, malarskich. Oprowadzająca czytelnika po światach, o których istnieniu nie miał pojęcia. Wszystkie te zwyczaje, obyczaje, słabostki pozwalają choć na chwilę posmakować ulotnych uroków życia, wobec niemożności pełnego spełnienia.

Dariusz Szreter, Dziennik bałtycki

W „Światłach wojny” można się zagubić, można się zaplątać, bo niby wszystko tutaj idzie utartym torem, ale to jedynie pozory, miraże, dymy i lustra. To piękna proza, która pozornie prosta okazuje się labiryntem pełnym pustych zaułków i ślepych uliczek. Michael Ondatjee nadał swoim bohaterom moc snucia przypuszczeń, domysłów, ubarwiania rzeczywistości i domalowywania w przeszłości tego, co nie było pewne, co ukrywało się przed wzrokiem. Buduje napięcie, a tajemnica powiększa się, poszerza, nadyma jak balon, by pęknąć z hukiem, rozsiewając jeszcze więcej wątpliwości. Warto!

Olga Kowalska, Wielki Buk

Jest w tej książce coś onirycznego, klimat tajemnicy i niedopowiedzenia. Czytając ją, czujemy się trochę tak, jakbyśmy spacerowali we mgle – otulającej i przyjaznej, ale jednak odbierającej ostrość widzenia. Fabuła w gruncie rzeczy schodzi na dalszy plan, to kolaż złożony z mniej lub bardziej do siebie pasujących kawałków. Niektóre wydają się niemal wyjęte z zupełnie innej bajki, może wcale tak naprawdę nie istniały? Ważniejsza jest natomiast refleksja, która się z ich powodu rodzi, poszukiwania, stawianie pytań. Prawda okazuje się względna.

Karolina Chymkowska, Booklips.pl

"Światła wojny" są próbą rozliczenia się z przeszłością i chęcią wygrania tej walki. Powieść niezwykle klimatyczna i wyjątkowa. Bardzo polecam!

Sylwia Wasin, Dla Lejdis

Michael Ondaatje po raz kolejny udowodnił, że jest literackim sztukmistrzem.

Annie Proulx, The Guardian

Miłość Michaela Ondaatjego do świata i jego cudów, dobro, które ofiarowuje swoim postaciom i czytelnikom, elegancki liryzm jego zdań, radość płynąca z opowiadania… To wszystko przywraca wiarę w piękno i moc literatury. A w konsekwencji – w człowieczeństwo.

Aleksandra Hemon, The Wall Street Journal

Kup teraz
swiatksiazki.pl
25.98 zł
39.90 zł
Oszczędzasz 13.92 zł
Idź do sklepu »