„Pomyślę o tym wszystkim jutro”, „Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi” – te kultowe cytaty pochodzące z „Przeminęło z wiatrem” zna niemal każdy miłośnik kina i literatury. Już 16 grudnia usłyszymy je wypowiedziane głosem jednej z najlepszych aktorek polskiego kina i teatru – Danuty Stenki.

 

KLASYKA LITERATURY – ROMANS WSZECH CZASÓW
„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to żelazny klasyk – wspaniały romans dziejący się w trakcie wojny secesyjnej na Południu Stanów Zjednoczonych. Powieść przedstawia historię i relacje bohaterów w sposób właściwy czasom, w których toczy się akcja. Ikoniczny duet: Scarlett O’Hara i Rhett Butler na zawsze zapisał się w historii nie tylko literatury, ale też kina, dzięki doskonałym rolom Vivien Leigh i Clarka Gable’a w ekranizacji z 1939 roku.

 

WYJĄTKOWA HISTORIA – WYJĄTKOWY GŁOS
Już 16 grudnia w bohaterów stworzonych przez Margaret Mitchell wcieli się Danuta Stenka – na potrzeby audioserialu przygotowanego przez Audiotekę oraz Wydawnictwo Albatros na podstawie powieści w tłumaczeniu Celiny Wieniewskiej.

Gdy Audioteka zaproponowała mi przeczytanie Przeminęło z wiatrem” na potrzeby audioserialu, bardzo się ucieszyłam – wspomina Danuta Stenka – ale też poczułam olbrzymią odpowiedzialność. To powieść, która wciąż ma wielu fanów na całym świecie, również w Polsce. Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, żeby ich nie zawieść. Historię Scarlett znałam jedynie z filmu, więc cieszę się, że miałam okazję odkryć ją na nowo, poznać w pełnym wymiarze. Mam nadzieję, że słuchacze nawet ci, którzy dobrze znają Przeminęło z wiatrem” też znajdą dla siebie coś nowego w audioserialu.

„Przeminęło z wiatrem” jest jedną z najważniejszych powieści XX wieku. Ta niezwykła, napisana z epickim rozmachem historia o kobiecej sile i determinacji robi wrażenie do dziś. Teraz dodatkowo czytelnicy będą mogli ją poznać w niezwykłej interpretacji Danuty Stenki. Nawet jeśli ktoś zna oryginał na pamięć, powinien usłyszeć, jak z prozą Mitchell poradziła sobie jedna z najlepszych polskich aktorek. Wykonanie Danuty Stenki na pewno poruszy każdego miłośnika i każdą miłośniczkę literackiego pierwowzoru.

 

SPECJALNA EDYCJA ILUSTROWANA
Piękne, niezwykle subtelne, ale zarazem wyraziste ilustracje do nowego wydania „Przeminęło z wiatrem” stworzyła wybitna polska artystka Anna Halarewicz, doskonale znana czytelniczkom „Twojego Stylu”, „Elle” czy „Glamour”. W wydaniu książkowym zdobią karty powieści, a przy okazji wydania audio będzie je można zobaczyć na okładkach, ożywają także w specjalnie przygotowanej animacji.

– Prace nad ilustracjami do „Przeminęło z wiatrem” były nie lada wyzwaniem. Taki klasyk w pierwszej chwili… onieśmiela! Pamiętałam kadry z filmu, ale widziałam go po raz pierwszy, jak miałam kilka, może -naście lat. To niesamowite, jak siła tych kadrów pozostała w głowie, obejrzałam ekranizację po raz kolejny, z poczuciem, że tak ją właśnie zapamiętam – opowiada ilustratorka. – Wiedziałam, że moje postacie muszą mieć twarze Vivien Leigh i Clarka Gable’a. Ilustracje stały się akwarelowymi  „stopklatkami”. Kolorystycznie najwięcej tam mojej ukochanej czerni z czerwienią, chociaż w przypadku akwareli ta czerń ma w sobie wiele niuansów, a jej połączenie z czerwienią, w najbardziej akwarelowym wydaniu, czyli „mokre na mokrym”, stanowi idealne tło dla melodramatu.

„Przeminęło z wiatrem” od momentu swojej premiery w 1936 roku sprzedało się na całym świecie w setkach milionów egzemplarzy. Książka budzi zainteresowanie do dziś – co roku sprzedawana jest w wielomilionowych nakładach. Przetłumaczono ją na ponad 30 języków, z czego na polski trzykrotnie. Z kolei wspomniana wcześniej ekranizacja z roku 1939 to najbardziej kasowy film w historii kina, jeśli uwzględnić inflację. Szacuje się, że do dziś sprzedano na niego ponad 200 milionów biletów! To dowód na to, że pewne historie po prostu się nie starzeją.

 

OPRAWA MUZYCZNA
Muzykę do audioserialu „Przeminęło z wiatrem” skomponował Mikołaj Majkusiak, który w tym roku odebrał Nagrodę Zaiks dla najlepszego kompozytora Festiwalu Fryderyki 2020.

Wersja filmowa z 1939 roku nie miała charakterystycznego tematu muzycznego, który wszyscy kojarzyliby dziś z powieścią Mitchell. Powstała więc pokusa, żeby taki temat stworzyć od podstaw – zdradza kompozytor. – To było ogromne wyzwanie, bo to naprawdę olbrzymia powieść. Bardzo pomogła mi w tym wybitna skrzypaczka z Sinfonii Varsovii, Zofia Endzelm-Iwańska. To ona gra wszystkie ważniejsze tematy w audioserialu, a zależało mi na tym, żeby właśnie skrzypce grały „pierwsze skrzypce” w tej produkcji.

Pierwsze 2 z 28 odcinków audioserialu „Przeminęło z wiatrem” będą miały swoją premierę 16 grudnia 2020 roku, kolejne będą publikowane co tydzień w każdą środę.

Całość audiobooka podzielona zostanie na trzy części dostępne kolejno: 27 stycznia, 24 marca i 16 czerwca 2021 roku.

Produkcja dostępna jest bezpłatnie dla subskrybentów Audioteka Klub.

 

O AUTORCE
Margaret Mitchell, felietonistka „Atlanta Journal”, pisała swoją powieść przez dziesięć lat. Zaczęła, kiedy choroba przykuła ją do łóżka, a mąż kupił jej używaną przenośną maszynę do pisania. Za wydane w 1936 roku „Przeminęło z wiatrem” rok później otrzymała Nagrodę Pulitzera, a już w 1939 roku do kin trafiła zrealizowana przez Victora Fleminga filmowa adaptacja powieści. Zachwyt nad historią Scarlett i Rhetta był tak wielki, że Mitchell jeszcze w roku premiery książki sprzedała prawa filmowe Davidowi O. Selznickowi, jednemu z największych producentów w historii Hollywood. Melodramat wszech czasów zarobił ponad 400 mln dolarów. Sukces książki i filmu przerósł najśmielsze oczekiwania autorki, która od lat 40. pracowała już wyłącznie honorowo w celach dobroczynnych (zaangażowała się m.in. w afroamerykański ruch na rzecz praw i kształcenia czarnych w jej rodzinnej Atlancie). 11 sierpnia 1949 roku Mitchell została potrącona przez pijanego taksówkarza; jej obrażenia były tak ciężkie, że nie obudziła się już ze śpiączki. Zmarła kilka dni po wypadku. Ale „Przeminęło z wiatrem” zapewniło jej nieśmiertelność i miejsce w panteonie największych amerykańskich twórców literatury.

 

BOHATEROWIE
Scarlett O’Hara – właścicielka najzieleńszych oczu i najcieńszej talii w czterech hrabstwach. Poznajemy ją jako szesnastoletnią kokietkę, która właśnie się dowiedziała, że miłość jej życia, Ashley Wilkes, zdecydował się poślubić inną… Na początku swojej drogi Scarlett jeszcze nie wie, ile niespodzianek – nie zawsze miłych – przygotował dla niej los.

 

Rhett Butler – bezkompromisowy, bezczelny i niezwykle bogaty kapitan, cieszący się jak najgorszą sławą w Atlancie i okolicach. Poznaje Scarlett tego samego popołudnia, kiedy Ashley Wilkes łamie jej serce – i wie, że ma do czynienia z kobietą, jakiej nigdy wcześniej nie spotkał.

 

Audioserial „Przeminęło z wiatrem” to wspólne przedsięwzięcie Wydawnictwa Albatros i Audioteki.
Więcej informacji o tej produkcji dostępnych jest na stronie http://audtk.com/pl/przeminelo-z-wiatrem

 

MATERIAŁ PRASOWY

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL