Maciej Musiał, Jakub Gierszał, Sandra Drzymalska i Magdalena Koleśnik – to tylko niektóre ze słynnych nazwisk, jakie znalazły się w obsadzie najnowszej superprodukcji Audioteki i Wydawnictwa Albatros pt. Zima świata. Użytkownicy Audioteki będą mogli kupić pierwszą z trzech części kontynuacji sagi Stulecie w dniu jej premiery, natomiast dla abonentów Audioteka Klub powieść została przygotowana w formie audioserialu, którego pierwszy odcinek jest dostępny bezpłatnie. 

Akcja Zimy świata Kena Folletta rozpoczyna się w 1933 roku w Berlinie, w mieszkaniu Maud (Agnieszka Więdłocha) i Waltera (Antoni Pawlicki) von Ulrichów i ich dzieci – Erika (Kamil Studnicki) i Carli (Magdalena Koleśnik). Znani z Upadku gigantów bohaterowie po zakończeniu I wojny światowej przeprowadzili się do stolicy Niemiec, gdzie Walter został deputowanym Reichstagu, a Maud zatrudniła się jako dziennikarka. Po tym, jak w jednym z prześmiewczych artykułów obraziła świeżo wybranego kanclerza Adolfa Hitlera, gazeta, w której pracowała, została zamknięta, co było jednym z pierwszych aktów przemocy rosnącego w siłę niemieckiego nazizmu.

Ken Follett ma absolutnie wyjątkową umiejętność tworzenia literackich światów, które ożywają, wciągają i pulsują emocjami. Jego literackie postaci to ludzie z krwi i kości. Za niektórych trzymamy kciuki z całej siły, innych – nienawidzimy. To właśnie magia literatury, magia powieści – tych z najwyższej półki – kiedy otwierasz książkę, wsiąkasz w nią bez reszty i nie chcesz jej opuszczać. Tak jest z każdą powieścią Kena Folletta, choć trylogia „Stulecie” – której drugą częścią jest „Zima świata” – jest na ich tle wyjątkowa. Bo opowiada o czasach bliskich nam i naszym rodzinom. Mówi o wydarzeniach, które w taki czy inny sposób dotknęły każdą z naszych rodzin. I nagle dzięki Follettowi wydarzenia historyczne zyskują nowy wymiar – emocji i odczuć, których mógłby doświadczyć każdy z nas. To naprawdę wybitna beletrystyka, która przenosi w inną rzeczywistość na długie godziny. Aż nie chce się kończyć lektury komentuje Aleksandra Saługa z Wydawnictwa Albatros.

 

W superprodukcji uwagę przykuwają nazwiska wybitnych aktorów, zarówno w rolach pierwszo-, jak i drugoplanowych. Do obsady znanej z Upadku gigantów dołączyli m.in. Sandra Drzymalska, Maciej Musiał, Jakub Gierszał, Bartosz Bielenia i Leszek Lichota. Obie opowieści łączy narrator, któremu głosu użycza jeden z najpopularniejszych lektorów polskiego audiowersum – Krzysztof Gosztyła.

Oprawę dźwiękową przygotował nagradzany kompozytor i sound designer Wojciech Błażejczyk, którego muzyka i aranżacja przeniosą słuchaczy wprost do lat 30. minionego stulecia, do świata polityków, szpiegów i ideologii, które usprawiedliwiają zbrodnie. Wcześniej kompozytor był również odpowiedzialny za przygotowanie warstwy dźwiękowej do innych hitowych produkcji dzieł Kena FollettaUpadku gigantów i Filarów Ziemi. Reżyserię superprodukcji powierzono Grzegorzowi Drojewskiemu, który współpracował z Audioteką m.in. przy audiobooku Charlie i fabryka czekolady.

– Sagi Kena Folletta są jednymi z naszych najpopularniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez słuchaczy produkcji. Zależało nam na tym, by do kolejnej części trylogii „Stulecie” zaprosić najlepszych aktorów, którzy przyczynią się do stworzenia niezapomnianego, kilkudziesięciogodzinnego doświadczenia. Gwiazdorska obsada i fantastyczna oprawa audio sprawią, że nasza superprodukcja zyska jeszcze więcej fanów i z pewnością będzie jednym z tegorocznych hitów Audioteki komentuje Monika Bazdyga, Head of Marketing Audioteki.

Prace nad produkcją Zimy świata – począwszy od adaptacji scenariusza, do premiery – trwały półtora roku. W tym czasie ponad 100 aktorów spędziło w studio prawie 250 godzin, nagrywając ścieżki dialogowe. Na potrzeby audiobooka stworzono również dziesiątki oryginalnych motywów muzycznych. Pierwszą z trzech części superprodukcji można już kupić na stronie internetowej Audioteki, a użytkownicy Audioteka Klub mogą cieszyć się nią w postaci 13-odcinkowego serialu, którego pierwsza odsłona jest już dostępna w aplikacji. Kolejne będą się pojawiać w każdy czwartek.

Dowiedz się więcej o superprodukcji i opowiadanej historii na zimaswiata.pl

Część I dostępna od 29.06.2023

Część II dostępna od 3.09.2023

Część III dostępna od 31.08.2023

***

Audioteka – powstała w 2008 roku, stając się prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej cyfrowej rozrywce. Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, Audioteka zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także synonim jakości oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in. po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na trzy główne platformy – „Audioteka”, „Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm „Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale również potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Wydawnictwo Albatros – jedno z największych wydawnictw w Polsce, oferujące książki tak hitowych autorów jak Stephen King, Harlan Coben, Ken Follett, John Grisham, Mario Puzo czy Lucinda Riley. Credo Albatrosa od założenia wydawnictwa w 1994 roku jest niezmienne: Najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery. Od prawie 30 lat Albatros zapewnia czytelnikom rozrywkę na najwyższym poziomie, nieustannie dbając o wysoki poziom redakcyjny publikowanych tłumaczeń i o dobór wyjątkowych tytułów, które na długo zostają w pamięci. W pracę nad książkami wkładamy całe serce, bo od lat są naszą pasją i gorąco wierzymy, że nic nie pozwala tak dobrze przewietrzyć głowy, jak wyprawa w nieznaną opowieść. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z Audioteką mieliśmy okazję ożywić genialne książki Kena Folletta i przenieść je ze świata tekstu pisanego do świata dźwięków, głosów i atmosfer, który pozwoli jeszcze mocniej wczuć się w porywającą fabułę brytyjskiego mistrza narracji.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL