Lucinda Riley

Lucinda Riley (ur. 1967 r., zm. 11 czerwca 2021r.), brytyjska pisarka pochodzenia irlandzkiego. Autorka prozy obyczajowej, uwielbiana przez czytelniczki na całym świecie za cykl Siedem Sióstr.
W dzieciństwie sporo podróżowała, głównie na Bliski Wschód. Po przeprowadzce do Londynu została aktorką, występowała w filmach, teatrze i telewizji. Jako pisarka zadebiutowała w wieku dwudziestu czterech lat powieścią Lovers and Players. W 2011 roku ukazał się Dom orchidei, sprzedany w nakładzie 2 milionów egzemplarzy, który podbił europejskie listy bestsellerów i serca czytelniczek.

Książki Lucindy Riley wielokrotnie gościły na listach bestsellerów „New York Timesa” i „Sunday Timesa”. Zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i wydane w 38 krajach w liczbie przeszło 40 milionach egzemplarzy (sam cykl Siedem Sióstr kupiło już 25 milionów czytelniczek!).

Przez ostatnie 4 lata życia Lucinda toczyła walkę z rakiem, odważnie stawiając czoła chorobie. W tym czasie napisała 5 książek z fantastycznie przyjętej, bestsellerowej serii Siedem Sióstr, opowiadającej historie adoptowanych dziewcząt, nazwanych imionami mitycznych Plejad, których przeszłość zapisana jest w gwiazdach. Prawa do serialu na podstawie serii zostały kupione niemal natychmiast przez hollywoodzką firmą producencką! Najnowszy tom cyklu, Zaginiona siostra, ukazał się na kilka dni przed śmiercią pisarki i od razu trafił na pierwsze miejsca list bestsellerów w wielu krajach.

Lucinda wywarła wpływ na życie tych, którzy znali ją bezpośrednio i tych, którzy, choć nigdy jej nie spotkali, kochali pisane przez nią historie. Promieniowała miłością i dobrocią we wszystkim, co robiła i niezmiennie wszystkich inspirowała. Przede wszystkim kochała życie i cieszyła się z każdego momentu.Pracę nad rozpoczętą przez autorkę ostaną częścią cyklu Siedem Sióstr zatytułowaną Historia Pa Salta kontynuuje jej syn Harry. Premiera książki zaplanowana jest na 2023 rok.

http://pl.lucindariley.co.uk/
©Kit Riley
©Kit Riley

Siedem Sióstr