Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych (Crime Writers’ Association  ̶  w skrócie CWA) zdecydowało się przyznać tegoroczna nagrodę Diamond Dagger C.J. Sansomowi, autorowi cyklu kryminałów historycznych, których akcja toczy się za panowania dynastii Tudorów.

Zwycięzca Diamentowego Sztyletu (Diamond Dagger) jest wybierany spośród kandydatów nominowanych przez członków Stowarzyszenia. Nagroda przyznawana jest autorom książek kryminalnych, utrzymujących najwyższy poziom literacki, którzy wnieśli znaczący wkład w gatunek.

Sansom dołącza do znakomitego grona laureatów, wśród których są już m.in.: Lee Child, Ian Rankin, Frederick Forsyth, Peter James, Michael Connelly i John le Carré.

„Czuję się zaszczycony, to niezwykle prestiżowa nagroda. I wielki zaszczyt dla mnie, że mogę dołączyć do tak zasłużonego grona autorów. Nie śmiałem marzyć, że pomysł na powieść, której akcja toczy się wokół kasacji klasztorów przez Henryka VIII, zaowocuje całą serią książek, która w końcu przyniesie mi to wspaniałe wyróżnienie. Serdecznie dziękuję kapitule nagrody i członkom CWA” – mówił wzruszony Sansom, odbierając statuetkę.

Z  kolei Maxim Jakubowski, przewodniczący CWA, stwierdził w uzasadnieniu: „C.J. Sansom udowodnił, że jest współczesnym mistrzem thrillera historycznego, niezależnie od wyboru epoki, w której zdecyduje się osadzić akcję. Czuje się równie swobodnie w realiach XVI-wiecznej Anglii, Hiszpanii tuż po wojnie domowej, a nawet alternatywnej Wielkiej Brytanii po drugiej wojnie światowej. Tka wokół swoich postaci sieć fascynującej rzeczywistości i ożywia przeszłość jak nikt inny, co czyni go wspaniałym nabytkiem w prestiżowych szeregach zdobywców Diamentowego Sztyletu.”

C.J. (właściwie Christopher John) Sansom urodził się w 1952 roku w Edynburgu. Studiował na uniwersytecie w Birmingham, gdzie uzyskał tytuł licencjata, a następnie doktora historii. Pracował w różnych zawodach, a w końcu przekwalifikował się na radcę prawnego. W swojej debiutanckiej powieści zatytułowanej Komisarz (Dissolution), połączył historię i prawo. Książka zachwyciła krytyków i czytelników i zapoczątkowała cykl, którego akcja toczy się za panowania Henryka VIII, a głównym bohaterem jest prawnik i detektyw Matthew Shardlake.

Drugi tom cyklu, Alchemik (Dark Fire) otrzymał w 2005 roku wyróżnienie Historical Dagger, również przyznawane przez Crime Writers’ Association.

Powieści Sansoma, w tym 6 kryminałów historycznych z Matthew Shardlakiem, przetłumaczono na 20 różnych języków – a Wydawnictwo Albatros już wkrótce wznowi je w zupełnie nowej szacie graficznej.

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL