Lee Child

Lee Child (ur. 1954 r.), brytyjski pisarz, od 1998 roku mieszkający w Nowym Jorku. Autor jednej z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. W 2009 roku wybrany na prezesa stowarzyszenia Mystery Writers of America. Studiował prawo, potem pracował w teatrze i telewizji Granada. Zwolniony po osiemnastu latach w wyniku restrukturyzacji, zainwestował w karierę literacką. W 1997 roku ukazała się jego pierwsza powieść – Poziom śmierci. Książka zdobyła Anthony Award za najlepszy debiut kryminalny i zapoczątkowała serię thrillerów ze wspólnym bohaterem, byłym żandarmem wojskowym Jackiem Reacherem, w której ukazały się m.in.: Echo w płomieniach, Siła perswazji, Jednym strzałem (powieść zekranizowana jako Jack Reacher: Jednym strzałem z Tomem Cruise’em w roli tytułowej), Elita zabójców, Jutro możesz zniknąć, 61 godzin, Czasami warto umrzeć, Ostatnia sprawa, Poszukiwany, Nigdy nie wracaj, Sprawa osobista. W 2016 roku Tom Cruise ponownie wcielił się w Reachera w adaptacji Nigdy nie wracaj.

Powieści Childa wydawane są w 39 językach w 43 krajach świata. Tylko w Polsce sprzedało się ponad 2 000 000 egzemplarzy jego książek, a na całym świecie już ponad 100 000 000!

Do grona największych fanów Lee Childa/Jacka Reachera zaliczają się m.in. Stephen King, Ken Follett, Bill Clinton, Tony Blair i oczywiście… Tom Cruise.

https://www.leechild.com/
©Jonathan Ring
©Jonathan Ring

Jack Reacher