Kate Morton skradła serca milionów czytelniczek na całym świecie.

Misterna kompozycja wątków historycznych i romansowych otoczonych aurą tajemniczości – to sprawdzony przepis na powieść, dzięki któremu Kate Morton skradła serca milionów czytelniczek na całym świecie i który uczynił ją najbardziej znaną i najlepiej zarabiającą pisarką z Australii. Jedenaście lat temu zadebiutowała Domem w Riverton (w Wielkiej Brytanii nigdy wcześniej nie odnotowano tak spektakularnego sukcesu pierwszej powieści!). Jej kolejne powieści: Zapomniany ogród, Milczący zamek, Strażnik tajemnic i Dom nad jeziorem regularnie trafiały na pierwsze miejsca światowych list bestsellerów, z tą najbardziej prestiżową w „New York timesie” włącznie. Teraz Kate Morton powraca z nową, długo wyczekiwaną powieścią Córka zegarmistrza. Czytelniczki ze wszystkich 42 krajów, w których się ukaże, będą nią zachwycone!

„Zakochałam się w książkach jako mała dziewczynka. Czytanie było dla mnie najważniejsze na świecie. Po prostu otwierałam książkę i natychmiast wpadałam do króliczej nory, przechodziłam przez szafę wprost do zaczarowanego lasu – wkraczałam w inny świat, pełen przygód i magii” – opowiada Kate, która wciąż musi mocno się szczypać, by uwierzyć w sukces, jaki odniosła jako powieściopisarka. Jako dziewczynka czytała wszystko i wszędzie. Robi to zresztą do dziś. I cały czas coś zapisuje – inspiracje, pomysły, zasłyszane historie, z których uplecie później jedną ze swoich niezwykłych opowieści. Dorastała na płaskowyżu Tamborine Mountain, godzinę jazdy od australijskiego Brisbane. Po wielu przeprowadzkach jej rodzina osiadła w dużym domu na szczycie góry, w sercu lasu deszczowego. Gdy po raz pierwszy wraz z siostrami otworzyły okna w swoim przestronnym pokoju na poddaszu, do środka wpłynęły chmury, a w oddali zamajaczył dach ukrytej za drzewami chaty, która – o czym Kate była absolutnie przekonana – należała do rzucającej uroki wiedźmy…

Dorastanie w takim miejscu po prostu musiało być magiczne. Domy zawsze ją fascynowały i nigdy nie były dla niej tylko budynkami, ale świadectwami toczącego się w nich życia Stare mury, piwnice i strychy kryły niezbadane tajemnice, szuflady mebli pełne były sekretnej korespondencji, a półki – bibelotów, z których każdy miał niezwykłą historię, która tylko czekała, by ją odkryć i opowiedzieć na nowo.

Dzieciństwo na Tamborine Mountain było beztroskie i ograniczone jedynie wyobraźnią, uczniowie lokalnej podstawówki po szkole mogli bawić się do woli, ale też rozwijać swoje pasje. Dla Kate olbrzymie znaczenie miała znajomość ze starszym małżeństwem – właścicielem lokalnej księgarni i nauczycielką gry aktorskiej – on podsuwał małej Kate lektury, które rozwijały jej wyobraźnię, a ona zaraziła ją pasją do występów scenicznych. Dziewczynka spędzała godziny z nosem w książce, popołudniami zaszywała się z nią w konarach drzew albo w zakamarkach wypełnionego antykami i staroświeckimi drobiazgami antykwariatu swojej mamy. Wieczorem występowała w przedstawieniach teatralnych odgrywanych z siostrami w dziecięcym pokoju na poddaszu. Wstęp był biletowany, scenariusze i kostiumy – wykonane własnoręcznie. Przez długi czas sądziła, że to teatr będzie jej żywiołem – zrobiła licencjat ze sztuki aktorskiej w Trinity College w Londynie, odbyła prestiżowy kurs gry w sztukach szekspirowskich w Royal Academy of Dramatic Art. Ale dopiero, kiedy zaczęła studiować literaturę i podjęła pierwsze próby pisarskie, zdała sobie sprawę, że tylko tak może odzyskać dziecięcą radość i podzielić się tym uczuciem z innymi.

Niesamowita czarodziejka

„Ten moment, kiedy czytelnik sięga po napisaną przeze mnie książkę, zagłębia się w wygodnym fotelu, a jego wzrok pada na pierwsze zdanie powieści, przypomina ten czas w teatrze, gdy gasną wszystkie światła, kurtyna się podnosi, a widzowie – pełni ekscytacji, napięcia i oczekiwania – biorą głęboki wdech, tylko że jest jeszcze lepszy!”. Kate Morton jako pisarka jest niesamowitą czarodziejką – jak za dotknięciem różdżki splata przeszłość z teraźniejszością, wyczarowuje światy i uczucia, które odeszły w mrok zapomnienia, odsłania tajemnice, które zmieniły wszystko. Nie inaczej jest w Córce zegarmistrza, niezwykłej historii o skrywanym sekrecie, okrutnym morderstwie, zuchwałej kradzieży, sztuce, miłości i stracie…

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL