JA

Yann Martel

Tytuł oryginału: SELF
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska - Godawska
Liczba stron: 416
Format: 130 x 200 mm
ISBN: 978-83-7985-740-1
Oprawa: miękka bez skrzydełek
Data wydania: 23 marca 2016

Ja to pełna zmysłowych i naturalistycznych opisów fikcyjna biografia człowieka, który pewnego dnia budzi się jako kobieta i zaczyna na nowo poznawać samego siebie.

Tragikomiczna opowieść młodego pisarza i podróżnika, który w swej wędrówce przez świat z zaskoczeniem spostrzega, jak bardzo płeć definiuje jego życie.

 

Yann Martell dokonuje próby opisania „ja” totalnego i jednocześnie uniwersalnego, wyzwolonego z płci. Bohater nie ma imienia – ani jako chłopiec, ani jako dziewczyna. Jest połączeniem obojga, przy czym ważniejsze jest „ja” kobiece – pełniejsze i bardziej zróżnicowane.

Bohater, jak sam Martel, rodzi się w 1963 roku, jest francuskojęzycznym Kanadyjczykiem

i szczęśliwe dzieciństwo spędza w podróżach z ukochanymi rodzicami – dyplomatami. Mocnych chłopięcych doznań dostarcza mu szkoła z internatem, gdzie nie tylko poznał, czym jest przemoc i dominacja, ale też zgłębił potrzeby i zakamarki swojego ciała. W szkole dowiaduje się, że został sierotą. Jest teraz człowiekiem znikąd, bezdomnym, na szczęście solidnie zabezpieczonym finansowo. Ma też podwójną, dwujęzyczną, angielsko-francuską tożsamość. Kiedy pewnego dnia budzi się jako kobieta, myśli już po angielsku. Studiuje, podróżuje, przeżywa romanse, zaczyna pisać. I wreszcie spotyka swą drugą połówkę. Doświadczenie kobiecości zaczyna zbliżać się do pełni. Szczęście jednak jest złudne...

więcej