WYSOKIE GÓRY PORTUGALII

Yann Martel

Tytuł oryginału: HIGH MOUNTAINS OF PORTUGAL
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Liczba stron: 320
Format: 130 x 200 mm
ISBN: 978-83-7985-765-4
Oprawa: twarda
Data wydania: 11 stycznia 2017

Czy o sprawach ostatecznych można pisać z poczuciem humoru?

Yann Martel w swojej najnowszej, długo wyczekiwanej książce pokazuje, że można. To szczególna powieść – trochę współczesna bajka, trochę traktat filozoficzny. Tryptyk, w którym autor w mistrzowski sposób łączy wątki.

Niezwykłe opowieści o miłości i stracie. Mówiące wiele o nas, ludziach, i – jak to u Martela – o zwierzętach. Bo nie jesteśmy upadłymi aniołami, lecz małpami, które się wzniosły.

Lizbona, rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu.

Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, wplątuje się w dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się wiązać z poszukiwaniami prowadzonymi przez Tomása przed laty.

Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie po śmierci ukochanej żony, znajduje schronienie w wiosce na północy Portugalii. Zjawia się tam z niezwykłym towarzyszem – szympansem. Trwające blisko sto lat poszukiwania nareszcie zmierzają ku końcowi.

więcej

Recenzje

Powieść tak samo ambitna, błyskotliwa i dotykająca kwestii egzystencji jak "Życie Pi."

San Francisco Chronicle

Wspaniałe i satysfakcjonujące doświadczenie… Martel snuje swą magiczną opowieść o nadziei i rozpaczy, radości i smutku.

USA Today

Pokrzepiająca, zaskakująca i przepełniona błyskotliwym humorem.

The Dallas Morning News

To opowieść, w której każdy odnajdzie coś dla siebie.

Minneapolis Star Tribune