Kazuo Ishiguro nie przestaje zaskakiwać. Laureat Bookera, uhonorowany w 2017 roku literacką Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, właśnie otrzymał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do brytyjskiego dramatu „Living”. Wyreżyserowany przez Olivera Hermanusa obraz jest remakiem japońskiego filmu Akiry Kurosawy „Ikiru” z 1952 roku, dla którego inspiracją była nowelą Lwa Tołstoja „Śmierć Iwana Iljicza” z 1886 roku .

Kazuo Ishiguro, urodzony w 1954 roku w Nagasaki brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, ma szansę dołączyć do wąskiego grona laureatów Nagrody Nobla, którzy zdobyli nominację do Oscara. Jak dotąd elitarną piątkę literackich noblistów z nominacją do najbardziej prestiżowego wyróżnienia filmowego tworzyli: George Bernard Shaw, John Steinbeck (nominowany do Oscara aż trzykrotnie!), Jean-Paul Sartre, Harold Pinter i Bob Dylan. Mamy ogromną nadzieję, że autor „Okruchów dnia” rozszerzy to małe grono zacnych twórców do sześciu.

Film „Living” jest opowieścią o samotnym, przyzwyczajonym do smutnej biurowej rutyny i do życia cieniu mężczyźnie, który podejmuje desperacki wysiłek, by porzucić nudną egzystencję zamienić swoją szarą codzienność w coś wspaniałego. To historia o pięknym życiu i o odchodzeniu we wspaniałym, wzruszającym stylu. Nominację do Oscara otrzymał także odtwórca głównej roli, brawurowy i poruszający Bill Nighy.

Od 2005 roku Wydawnictwo Albatros jest wyłącznym wydawcą książek Kazuo Ishiguro w Polsce. Nakładem Albatrosa ukazało się jego siedem powieści (ostatnio, w 2021 roku, „Klara i słońce”) oraz zbiór opowiadań „Nokturny”. 22 marca tego roku do księgarń trafi „Niepocieszony„, tym samym czytelnicy będą już mieli do dyspozycji kompletny dorobek literacki Ishiguro w nowej, wspaniałej szacie graficznej.

„Living” to nie pierwszy flirt Kazuo Ishiguro z kinematografią. Pisarz próbował już swoich sił w dziedzinie filmu, jest autorem scenariuszy do „Najsmutniejszej muzyki świata” i „Białej hrabiny”, a w 1994 roku był członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Międzynarodową sławę przyniosły mu zaś „Okruchy dnia”. Powieść nagrodzono Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką, a jej ekranizację, z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniono aż 8 nominacjami do Oscarów.

Na język filmowy przełożono także powieść IshiguroNie opuszczaj mnie” – w filmie wystąpiły znakomite angielskie aktorki, Keira Knightley i Carey Mulligan. Tę książkę także nominowano do Nagrody Bookera.

Z kolei jego „Malarz świata ułudy” uhonorowany został Nagrodą Whitbreada.

Oprócz literackiej Nagrody Nobla Ishiguro ma też na swoim koncie Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury, który otrzymał w 1995 roku.

Kazuo Ishiguro był więc zawsze autorem dostrzeganym i docenianym i choć nigdy nie znalazł się w ścisłej czołówce pisarzy typowanych do tej prestiżowej nagrody, jego nazwisko od paru już lat przewijało się na nieoficjalnej liście kandydatów do literackiego Nobla. Przyznając Nobla temu autorowi, Komitet Noblowski postanowił przełamać obowiązującą w poprzednich latach konwencję upolityczniania Nagrody i zwrócił uwagę na wielką siłę emocjonalną prozy Ishiguro, doceniając literaturę najwyższej próby, subtelną, elegancką, urzekającą, pozbawioną taniego efekciarstwa, a jednocześnie niezwykle głęboką i – jak napisał w uzasadnieniu – obnażającą „otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem łączności ze światem”.

W swojej twórczości Ishiguro wciąż krąży pomiędzy fascynacją możliwościami, które już teraz daje nam nauka, a sympatią (i słabością) do cech, które decydują o naszym człowieczeństwie i… (nie)doskonałości. I wciąż szuka odpowiedzi na pytania, co tak naprawdę czyni nas ludźmi, co świadczy o naszej wyjątkowości, czy każdy z nas jest niezastąpiony i jak bardzo istotne jest wszystko to, co czujemy?

Koniecznie sięgnijcie po niebanalną prozę tego wyjątkowego pisarza!

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL