Najnowszy film Romana Polańskiego na podstawie powieści Oficer i szpieg Roberta Harrisa

 

Gutek Film ogłosił, że polscy widzowie zobaczą najnowszy film Romana Polańskiego pod koniec grudnia tego roku. Oficer i szpieg to epicki thriller szpiegowski będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, która opowiada o aferze Dreyfusa.

Najnowszy film Romana Polańskiego, legendarnego reżysera i twórcy takich klasyków kina jak Chinatown, Pianista, Dziecko Rosemary i Nóż w wodzie, to jednocześnie najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin (Artysta, Wilk z Wall Street) oraz Louis Garrel (Marzyciele). W obsadzie znalazła się też plejada francuskich gwiazd: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud.

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) – wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

„Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę” – mówi o filmie Roman Polański.

Za kamerą ponownie stanął wybitny polski operator, Paweł Edelman (Pianista, Katyń). Scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Polańskiego, Jean Rabasse, który zasłynął ze swoich odważnych i wizjonerskich projektów przy dziełach Bernardo Bertolucciego (Marzyciele), Jean Pierre Jeuneta (Miasto zaginionych dzieci), a także Gaspara Noé (Climax). Autorem ścieżki dźwiękowej jest Alexandre Desplat, obecnie jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, zdobywca dwóch Oscarów za muzykę do Grand Budapest Hotel i Kształtu wody.

Premiera ekranizacji powieści Roberta Harrisa w reżyserii Romana Polańskiego we Francji przewidziana jest na 13 listopada. W polskich kinach Oficer i szpieg pojawi się 27 grudnia.

Źródło: Booklips

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL