Robert Harris

Robert Harris (ur. 1957 r.), brytyjski pisarz, dziennikarz i komentator polityczny, wyróżniony tytułem Felietonisty Roku. Absolwent wydziału literatury angielskiej Uniwersytetu w Cambridge. Pracował jako reporter telewizji BBC, dziennikarz prasowy i komentator polityczny w brytyjskich dziennikach „The Observer”, „Sunday Times” i „The Daily Telegraph”.

Harris jest autorem kilku światowych bestsellerów, napisanych w konwencji thrillera powieści nawiązujących do wydarzeń z historii starożytnego Rzymu (Pompeje, Cycero, Spisek i Dyktator), drugiej wojny światowej oraz współczesnej polityki. Cztery z nich (Vaterland, Enigma, Archangielsk i Autor widmo) zostały zekranizowane, m.in. przez Romana Polańskiego. Książki Harrisa przetłumaczono na 30 języków. W czasach działalności dziennikarskiej napisał kilka książek z gatunku literatury faktu, między innymi na temat wojny o Falklandy czy fałszywych dzienników Hitlera.

W 1992 roku ukazał się Vaterland, jego pierwsza powieść, opowiadająca alternatywną wersję historii, w której naziści wygrywają drugą wojnę światową. Zarówno Vaterland, jak i wydaną trzy lata później Enigmę wkrótce sfilmowano. Na podstawie Archangielska z 1999 roku powstał miniserial telewizyjny.

W XXI wieku Robert Harris podjął tematykę historii starożytnego Rzymu w powieści Pompeje oraz w Trylogii rzymskiej obejmującej książki Cycero, Spisek i Dyktator. Natomiast w roku 2007 opublikował powieść Autor widmo – historię o brytyjskiej polityce na najwyższych szczeblach. Na jej podstawie razem z Romanem Polańskim napisał scenariusz do filmu Ghost Writer. Ich praca została nagrodzona Cezarem za najlepszy scenariusz adaptowany. Współpraca i przyjaźń z Polańskim zaowocowała powieścią Oficer i szpieg, w której Harris, zachowując dokumentalną wierność historycznym faktom, brawurowo opisuje sprawę Dreyfusa − największy polityczny skandal we Francji pod koniec XIX wieku.

https://www.robert-harris.com
©Robert Harris
©Robert Harris