V2

Robert Harris

Tytuł oryginału: V2
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Liczba stron: 352
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-8215-575-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 29 września 2021

Thriller, w którym fakty związane z jednym z ostatnich zrywów wojennych nazistowskich Niemiec przeplatają się z fikcją literacką.

Niemiecki fizyk, który marzył o locie na Księżyc, lecz zamiast odkrywać świat, jest zmuszony go niszczyć.

Angielska archeolożka, która zamiast badać starożytne ruiny, musi śledzić ruchy wroga.

On próbuje zachować człowieczeństwo, ona ocalić swój kraj.

Listopad 1944 roku. Niemcy stoją w obliczu klęski militarnej. Jedyną szansą na odwrócenie biegu wydarzeń jest cudowna broń Hitlera – V2.

Rudi Graf, jeden z konstruktorów pocisków, jest odpowiedzialny za ataki rakietowe na Anglię, a zwłaszcza na Londyn. Ich nasilenie zadowala wprawdzie Führera, ale naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo niemieckich żołnierzy. Graf, który nigdy nie wierzył w nazistowską propagandę, nie widzi już szans na zwycięstwo, a dalsze wystrzeliwanie V2 uważa za zwykłe ludobójstwo. Pytanie, czy odważy się coś z tym zrobić?

Kay Cathon-Walch z Żeńskiej Służby Pomocniczej RAF-u cudem uchodzi z życiem, kiedy niemiecka rakieta trafia w dom, w którym spędziła upojną noc z kochankiem. Przerażona bliskością śmierci dziewczyna zgłasza się na ochotnika do niebezpiecznej misji, której celem jest zidentyfikowanie i likwidacja wyrzutni rakiet.

Pocisk V2 potrzebuje pięciu minut na dotarcie do Londynu. Na zlikwidowanie kolejnego Brytyjczycy mają zaledwie sześć minut. Po jednej stronie frontu jest Kay, po drugiej Graf, ich drogi nie powinny się przeciąć. Ale los płata czasem dziwne figle.

więcej

Recenzje

Robert Harris pisze powieści historyczne, ale mistrzowskie thrillery też mu się trafiają. Autor lubi znaleźć w historii takie zdarzenie, wokół którego zawiązuje akcję thrillera. Tytuł od razu sygnalizuje czas akcji: to koniec II wojny światowej, gdy przegrywający na wszystkich frontach Hitler, chce jeszcze jesienią 1944 roku desperacko odwrócić losy wojny przy pomocy rakiet V2. Oczywiście Harris biorąc się za taki temat, nie mógł budować napięcia powieści na dużym zaskoczeniu, bo wszyscy wiedzą, jak się potoczyła historia, więc historyczne wydarzenia są tylko tłem dla losów pary bohaterów. Powieść nie jest jednak romansem, bo para bohaterów nie zna się i teoretycznie nie ma szans się poznać rozdzielona frontem, ale Harris konsekwentnie prowadzi równolegle ich losy, aż do zakończenia niemożliwego tu do opisania.

Leszek Bugajski, Wprost.pl

"V2" Roberta Harrisa to świetna powieść sensacyjno-historyczna, mieszająca fikcję ze starannie ogarniętą faktografią. Akcja koncentruje się na pięciu dniach listopada 1944r., ujętych z dwóch perspektyw. Poza bieżącą akcją dostajemy tu dwutorowe retrospekcje. Harris, jak przystało na scenarzystę filmów Romana Polańskiego, zadbał również o wątki damsko-męskie.

Jacek Szczerba, "Gazeta Wyborcza"

V2 były bronią terrorystyczną nękającą Londyn, niszczącą całe kwartały domów i zabijającą dziesiątki cywilów. (...) Dowództwo brytyjskie uznało, że najskuteczniejszą obroną będzie wytropienie i niszczenie wyrzutni rakiet. (...) Właśnie ten interesujący epizod z okresu drugiej wojny światowej stanowi kanwę powieści Roberta Harrisa. Bohaterowie tej doskonałej powieści historycznej to Brytyjka, dziewczyna z wojskowej służby pomocniczej, specjalistka od interpretacji zdjęć lotniczych, oraz niemiecki inżynier, współpracownik von Brauna, antyfaszysta, któremu bardzo ciąży to, że jego marzenia o konstruowaniu rakiet do podboju kosmosu w totalitarnym państwie kończą się na wystrzeliwaniu pocisków, które zabijają kobiety i dzieci. Pasjonujący wyścig między mieczem i tarczą toczy się na kartach tej wspaniale napisanej książki.

Jacek Michoń, "Angora"

Kluczowy moment drugiej wojny światowej, szpiedzy, zdrajcy, kochankowie… Niesamowite napięcie!

„The Sunday Times”

V2 to doskonały thriller, ale także opowieść o bezsensowności wojen.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Sensacja, technothriler, dramat wojenny, powieść historyczna… W najnowszej książce Harrisa można znaleźć elementy wszystkich tych gatunków i nikt tak jak on nie potrafi ich połączyć.

„Booklist”

Wnikliwy research, świetnie opisane realia drugiej wojny światowej. Pasjonująca lektura.

„Weltwoche”

Kup teraz
swiatksiazki.pl
26.00 zł
39.90 zł
Oszczędzasz 13.90 zł
Idź do sklepu »

Inne tego autora