OFICER I SZPIEG

Robert Harris

Tytuł oryginału: AN OFFICER AND A SPY
Tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski
Liczba stron: 528
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-8125-780-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 11 grudnia 2019

Oni kłamią, by chronić swój kraj.

On mówi prawdę, by ten kraj ocalić.

Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku.

Młody francuski oficer odkrywa, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę –  Georges Picquart podejmuje jednak walkę o ujawnienie prawdy.

W trudnych czasach jeden człowiek może zmienić bieg historii.

Oficer i szpieg to jednocześnie trzymający w napięciu thriller polityczno-szpiegowski i uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy.

To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i uprawiają własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki.

Powieść zekranizowana przez Romana Polańskiego i uznawana za jego najlepszy film od czasów Pianisty!

więcej

Recenzje

Teraz też oglądamy stary jak świat spektakl polowania na czarownice, czyli na mniejszości, paranoję bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, agencje wywiadowcze pozbawione kontroli, rządy tuszujące to wszystko i fanatyczne media.

Roman Polański

Przypominając aferę Dreyfusa, Harris zwraca uwagę na wszechmoc rozmaitych tajnych służb, które w imię walki z terroryzmem czy dbania o tzw. bezpieczeństwo narodowe łamią prawo i niszczą ludzi.

Robert Ostaszewski, „Polityka"

Oficer i szpieg dość nieoczekiwanie otwiera zresztą pole do całkiem aktualnych sporów, choćby o to, co wolno, a czego nie wolno państwu, a także o to, co wolno, a czego nie wolno mediom.

Piotr Kofta, „Wprost”

Harris każe brodzić swoim bohaterom w politycznym błocie i wyjątkowo się przy tym ubrudzić.

Artur Zaborski, „Dziennik Gazeta Prawna”

Harris – w szczytowej formie – opisuje sprawę Dreyfusa, mając nieustannie przed oczyma Snowdena (jestem tego pewien – bo go o to zapytałem). Jego główny bohater to whistleblower idealny – taki, którym Snowden z pewnością nie był.

Maciej Nowicki, „Newsweek”

Przypadek Dreyfusa (…) to aktualne ostrzeżenie przed tendencją każdej władzy do ukrywania swoich działań przed opinią publiczną.

Łukasz Grzymisławski, „Gazeta Wyborcza”

Dla hucznego triumfu sprawiedliwości czy krzepiącego zwycięstwa dobra nad złem nie ma w tej powieści miejsca – zapewne dlatego, że przedstawia prawdziwe życie.

„Nowe Książki”

Tę powieść świetnie się czyta!

Anna Dmowska, Claudia

„Oficer i szpieg” to powieść, od której trudno się oderwać. Niezwykle wciągająca historia została świetnie napisana przez autora. Również kreacje bohaterów zasługują na najwyższe uznanie. Robert Harris po raz kolejny udowadnia, że potrafi pisać świetne powieści historyczne. Po lekturze powieści wiem jedno – to świetna książka, po którą bez wątpienia powinni sięgnąć wszyscy interesujący się historią, polityką czy szeroko rozumianą grą wywiadów.

Wojciech Sobański, Lubimy Czytać (recenzaja oficjalna)

Harris przewertował ogromną ilość materiałów poświęconych aferze Dreyfusa, a dzięki swoim wybitnym zdolnościom literackim stworzył powieść emocjonującą i głęboką.

The Washington Post

Inne tego autora