Drugi sen

Robert Harris

Tytuł oryginału: THE SECOND SLEEP
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Liczba stron: 384
Format: 143 x 205 mm
ISBN: 978-83-8125-800-5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 25 marca 2020

Robert Harris udowadnia, że jest pisarzem absolutnie wszechstronnym. Do gatunku powieści, w których jest mistrzem, właśnie dołączył thriller postapokaliptyczny

Świat kojarzący się klimatem z Imieniem róży i Opowieściami podręcznej. Sceneria, która mogłaby pochodzić z późnego średniowiecza… gdyby nie to, że czasem można znaleźć w ziemi plastikowe przedmioty.

Młody ksiądz Christopher Fairfax  przybywa do położonej na odludziu wioski, by odprawić pogrzeb tamtejszego proboszcza. Nie jest witany z otwartymi ramionami i budzą się w nim podejrzenia, że stary proboszcz nie zmarł śmiercią naturalną, a jego zgon mógł mieć coś wspólnego z księgą, która zaginęła, i znajdowanymi w pobliżu kośćmi.

Im głębiej Fairfax wchodzi w życie odizolowanej od świata wspólnoty, tym bardziej zaczyna się chwiać jego wiara w obowiązującą wiedzę o historii świata. Wiedzę, której strzeże Kościół, gotowy zrobić wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Jak to Kościół.

więcej

Recenzje

Do najnowszej powieści Roberta Harrisa idealnie pasuje modne teraz słowo „fake". Bo to oszukana powieść historyczna. „Drugi sen" kojarzy się z powieścią Pierre'a Boulle'a „Planeta małp" sfilmowaną przez Franklina J. Shaffnera. Nie przepadam za tego typu „futurystycznymi" fabułami, ale tę musiałem połknąć w całości, żeby dowiedzieć się, co Harris wymyślił na finał. A on z pisarskiej opresji wybrnął finezyjnie!

Jacek Szczerba, KSIĄŻKI. Magazyn do czytania

Żeby nie było wątpliwości: nawet jeśli akcja tej powieści jest osadzona w przyszłości przypominającej średniowiecze, mówi o współczesności, o Trumpie i Brexicie i o odrzucaniu wiedzy naukowej.

"The Guardian"

Świetnie skonstruowana, wolna od moralizatorstwa książka o zbiorowej pamięci, o tym, jak łatwo zapominamy, i o tym, jak krucha jest współczesna cywilizacja.

"Daily Telegraph"

W "Drugim śnie" słychać echa „Trylogii rzymskiej”, które można sprowadzić do słów: „Każdej cywilizacji wydaje się, że będzie trwać wiecznie, lecz historia uczy nas czegoś zupełnie innego”.

"The Guardian"

Kup teraz
swiatksiazki.pl
27.84 zł
39.90 zł
Oszczędzasz 12.06 zł
Idź do sklepu »

Inne tego autora