Genialny mix oldschoolu i nowoczesności!

Gratka dla fanów horrorów w najlepszym stylu.

Victoria McQueen w dniu ósmych urodzin przekonuje się, że ma niezwykły dar: potrafi przemieszczać się do miejsc, w których znajdują się zagubione rzeczy. Nieważne, czy wyruszy na poszukiwanie bransoletki, zdjęcia, kota, czy odpowiedzi na dowolne pytanie – jeśli przejedzie przez rozklekotany most niedaleko domu, zawsze znajdzie to, czego szuka. Nawet jeśli szuka po prostu… kłopotów.
Charlie Manx też ma niezwykły dar. Każde dziecko, które wsiądzie do jego rolls-royce’a z 1938 roku, pojedzie do Gwiazdkowej Krainy, ukrytego świata, który kusi nieustannymi przyjemnościami. A tam Charlie z radością wyssie z niego życie.

Bo tablica rejestracyjna z napisem „NOS4A2” wskazuje tylko jedno:
Tym rolls-royce’em jeździ wampir.
Zastanów się, czy chcesz przejechać się razem z nim.

Przyjdzie dzień, w którym Victoria i Charlie staną przeciwko sobie. I Charlie Max już się postara, żeby Victoria nigdy go nie zapomniała.

 

 

Hill to wspaniały pisarz z nieograniczoną wyobraźnią,
który zabiera czytelników i swoich bohaterów
w najbardziej niesamowite miejsca.
„USA Today”

 Genialne połączenia klasycznych i nowoczesnych strachów i mrocznych fantazji,
a wszystko doskonale pocięte i zmiksowane…
Joe Hill stał się mistrzem swojego rzemiosła!
„Publishers Weekly”

 Igraszki w ogrodzie dobra i zła…
NOS4A2 szczególnie zachwyci fanów horrorów z ironicznym zacięciem.
Wyśmienita rozrywka!
„Kirkus Review”

 

 

 

Na podstawie bestsellerowej powieści Joego Hilla powstał serial „NOS4A2” wyprodukowany przez kanał AMC. W rolę Charliego Manxa wcielił się nominowany do nagrody Emmy Zachary Quinto („Star Trek”, „American Horror Story”), natomiast wschodząca gwiazda Ashleigh Cummings („Szczygieł”) zagrała rolę Vic McQueen.
Producentami wykonawczymi „NOS4A2” Joe Hill oraz Jami O’Brien („Fear the Walking Dead”).

Serial „NOS4A2” premiera 2. sezonu 2 lipca o 22:00 – można oglądać w Polsce wyłącznie na kanale AMC.
Kolejne odcinki w każdy czwartek o 22:00!

 

Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, powieściopisarz i autor opowiadań stawiany jest na równi z takimi mistrzami gatunku jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. Opowiadane przez niego historie są w istocie kroniką niekończącej się wojny między dobrem i złem. Swoim mistrzowskim piórem Hill przesuwa granice gatunku na nowe terytoria, sprawnie obnażając mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia.

Oto co o swoich inspiracjach przy pracy nad powieścią „NOS4A2” mówił w wywiadzie Joe Hill:

Pisanie mam we krwi
– Tajemnicą poliszynela jest to, że moim ojcem jest Steve King, który napisał kilka całkiem niezłych książek. Myślę, że możemy się po nim jeszcze wiele spodziewać, wciąż ma przyszłość w tej branży. Od niego nauczyłem się tworzenia powieści, które trzymają w napięciu, ale to od mamy dowiedziałem się, jak tworzyć bohaterów. Moja mama też jest świetną pisarką, napisała serię powieści o życiu pracowników fizycznych z Nowej Anglii, o ich codziennym życiu, relacjach, jakie nawiązują, o wychowywaniu dzieci w tym regionie Stanów – wywarło to na mnie duży wpływ i pomogło poznać realia życia w małych miasteczkach na wschodnim wybrzeżu.
Moja mama, Tabitha King, jest wnikliwą obserwatorką, wiecznie ciekawą świata. Żyje trochę jak detektyw, zawsze szuka drugiego dna w historii. W serialu „NOS4A2” pojawia się policjantka, Tabitha Hutter, nazwałem ją tak na cześć mojej mamy.
Większość pisarzy czy artystów, którzy pracują kreatywnie, po jakimś czasie wypala się. Dzieje się to często zanim zdążą osiągnąć szczyt swoich możliwości. Ja na szczęście wciąż znajduję w sobie nowe pomysły, jakby to źródło, które bije we mnie, było niewyczerpywalne. Chyba mam to po mamie.

Wampir odkurzony
– Kiedy pisałem „NOS4A2”, chciałem wziąć pod lupę mit wampira i przedstawić go w nowy, świeży sposób, unikając w mojej historii takich banałów jak kły, peleryna czy paniczny lęk przed czosnkiem. Zastanawiałem się, co jest esencją wampira i doszedłem do wniosku, że podstawą jego egzystencji jest wykorzystywanie czerpanej od nas, ludzi, siły życiowej. Można to porównać do samochodu, który spala benzynę, aby móc jechać dalej. To porównanie wydało mi się trafione i zainspirowało mnie do stworzenia mojej wersji historii o wampirze, który tak naprawdę jest tylko zestawem kół.

W drodze
– Na początku zastanawiałem się, jaki jest najstarszy model samochodu, który mógłbym uznać za budzący grozę, ale który wciąż mógłby być na tyle sprawny, by można było spotkać go gdzieś na drodze. Idealnym wyborem wydał mi się Rolls Royce Wraith z 1938 roku, który jest piękną, ale jednocześnie przerażającą maszyną. Ma w sobie pewną niepokojącą elegancję. Mam też poczucie, że to współczesny samochód, mimo że pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Potem zacząłem się zastanawiać, kim może być facet, który taki samochód prowadzi.
Stopniowo zaczynałem widzieć faceta, który urodził się jeszcze w XIX wieku i mógł mieć około 45 lat, kiedy kupił ten samochód. W końcu zacząłem sobie wyobrażać jego makabryczną przeszłość. Wyobraziłem sobie, że mieszkał w domu pogrzebowym, sypiał w trumnie i był w pewien sposób zabawny – trochę na zasadzie humoru z „Rodziny Adamsów”.
Nazywa się Charlie Manx porusza się tym samochodem, który ma coś w rodzaju swojej własnej wrażliwości – może jechać bez kierowcy, jego drzwi same się otwierają itd.
Można by powiedzieć, że Charlie Manx jest złą wersją Michaela Knighta z serialu „Nieustraszony”, a jego Rolls Royce Wraith jest wysysającym dusze super samochodem – „K.I.T.T.-em” o nadprzyrodzonych mocach. Dla mnie, faceta, który jako dziecko nie przegapił ani jednego odcinka tego serialu, to skojarzenie było oczywiste. Charlie Manx jest Davidem Hasselhoffem wymyślonym na nowo, ale tym razem w postaci wampira. Lepiej nie mówcie tego Zacharemu Quinto!

NOS4A2
– Mieszkam w małym mieście w Nowej Anglii, gdzie stare samochody są wciąż bardzo popularne, a na ich użytkowników patrzy się z szacunkiem. W lecie, kiedy jeździsz tutejszymi drogami, możesz poczuć się, jakbyś podróżował w czasie. Raz zobaczyłem samochód, chyba Forda, na którego tablicy rejestracyjnej był napis G.H.O.S.T.S. („DUCHY”). Kiedy mnie mijał, a jego srebrne felgi błyszczały oślepiająco, poczułem dreszcz na karku. W tamtym momencie miałem już pomysł na Charliego i jego Rolls Royce’a, ale dopiero wtedy zrozumiałem, że musi on mieć niepokojącą tablicę rejestracyjną – N.O.S.4.A.2., która przeczytana na głos brzmi – Nosferatu, czyli po niemiecku „wampir”. Uwielbiam gry i zagadki słowne. A zapis NOS4A2 był mi znany od dzieciństwa, w latach 80. ciągle grałem w gry video, w których mogłeś wpisać swój pseudonim, kiedy chciałeś pochwalić się naprawdę fantastycznym wynikiem – NOS4A2 był świetnym wyborem. To stąd wziął się tytuł, tak się skrystalizował.

Straszne dzieci
– Jeśli chodzi o budzące grozę dzieci dzieci, to uwielbiam dzieła George’a A. Romero, a zwłaszcza „Świt żywych trupów”. Na początku tego filmu pojawia się scena, w której mężczyzna jest na małym lotnisku, wchodzi do jednego z hangarów w poszukiwaniu jedzenia albo jakichś przydanych przedmiotów i nagle dwoje dzieci-zombie rusza w jego kierunku. W tym momencie wiesz, że jedyna rzecz straszniejsza od dorosłego zombie z odpadającą skórą, to dziecko-zombie z odpadającą skórą.

Wesołych Świąt!
Lon Chaney (amerykański aktor kina niemego, zwany „człowiekiem o tysiącu twarzach”, jedna z pierwszych gwiazd horrorów) pewnego razu powiedział: „Nie ma nic śmiesznego w klaunie widzianym o północy”. Ja dodałbym jeszcze: „Nie ma nic rozczulającego w kolędach słyszanych na cmentarzu”. Zrobienie ze świąt Bożego Narodzenia pułapki i sprawienie, że przestajemy im ufać, co wypędza nas ze strefy komfortu, wydał mi się idealnym wątkiem do umieszczenia w horrorze.

Joe Hill

 

Serial „NOS4A2” premiera 2. sezonu 2 lipca o 22:00 – można oglądać w Polsce wyłącznie na kanale AMC.
Kolejne odcinki w każdy czwartek o 22:00!

Ebook „NOS4A2” Joego Hilla z okładką serialową i bonusowym, przedpremierowym fragmentem nowej książki Hilla, „Gaz do dechy”, która ukaże się jesienią, jest już dostępny w sprzedaży na Emipk.com i Virtualo.pl.

Już jesienią – nowy zbiór budzących grozę opowiadań Joego Hilla oraz wznowienia jego wcześniejszych książek w nowej, ujednoliconej szacie graficznej!
Okładki książek Joego Hilla zaprojektował Dark Crayon.

 

 

 

 

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL