ZAPOWIEDZI WYDAWNICTWA ALBATROS na rok 2021

Jeszcze rok temu nikt chyba nie spodziewał się, że 2020 rok okaże się aż tak… dziwny i nietypowy.  Chwilę wcześniej świętowaliśmy 25-lecie istnienia. Nasze wydawnictwo zostało powołane do życia przez Andrzeja Kuryłowicza – pełnego pasji geniusza i miłośnika książek. Przez wszystkie te lata staraliśmy się zapewnić Czytelnikom zarówno najciekawsze pozycje literatury komercyjnej, jak i tytuły literatury pięknej i popularnonaukowe.

Wydaje się, że przez 25 lat można się przygotować dosłownie na wszystko, ale jednak nie… Miniony czas był dla nas i dla Państwa rokiem próby (z której wyszliśmy zwycięsko!), a także rokiem niespodzianek i nowych wyzwań. Wiele się nauczyliśmy, zebraliśmy nowe doświadczenia, wiemy już, że „inaczej” nie znaczy „mniej” ani „gorzej”. Najlepszym na to dowodem jest zawrotna liczba wirtualnych spotkań autorskich, targów i wydarzeń literackich online, w których w czasie szalejącej pandemii wzięli udział nasi autorzy: Ken Follett, Harlan Coben, Chigozie Obioma, R.J. Palacio, Lisa Gardner, Guillaume Musso, Pierre Lemaitre i Elena Kostioukovitch. Dziękujemy za to, że byliście z nami w tym dziwnym czasie, czytaliście i słuchaliście audiobooków.

W 2021 rok wkraczamy śmiało − z ciekawością i optymizmem. Pragniemy oddać w ręce Czytelników pełny przekrój wspaniałych tytułów, które zwykliśmy im oferować – od klasyki literatury, przez bestsellerowe książki autorów dobrze znanych, lubianych i wyczekiwanych, po powieści cenionych i wyróżnianych prestiżowymi nagrodami pisarzy współczesnych. W 2021 roku będziemy spełniać pragnienia i rzucać wyzwania − sobie i Czytelnikom.

Ponieważ rok dobrze jest zacząć od porządków, zaczniemy od Laury Lane i Ellen Haun, które ustawiają do pionu Walta Disneya, odkurzając wersje bajek znanych nam przeważnie z jego cukierkowych interpretacji. W książce „Kopciuszek i szklany sufit” dwie królowe amerykańskiego stand-upu stawiają na głowie klasyczne baśniowe historie, zmieniając słodkie, uległe księżniczki w kobiety, które wiedzą, jak być prawdziwymi bohaterkami swoich opowieści. Zwariowana i piekielnie inteligentna parodia klasycznych (czytaj: patriarchalnych) opowieści totalnie przedefiniowuje znaczenie bajkowego „żyli długo i szczęśliwie”. Książka idealna dla wielbicielek odważnego i nieoczywistego humoru, które wciąż jeszcze mają wątpliwości co do tego, czy warto brać los w swoje ręce. Laura, Ellen i zespół Wydawnictwa Albatros już to sprawdzili i doradzają − warto!

Dla tych, którym „dziewczyńskie” tematy wydają się nieatrakcyjne, dla fanów książek i zagorzałych kibiców piłkarskich w jednym, mamy kultową, a jednocześnie kontrowersyjną biografię jednego z najsłynniejszych piłkarzy w historii światowego futbolu, Diego Armando Maradony! Ze smutkiem pożegnaliśmy piłkarza w 2020 roku. Nowe wydanie książki brytyjskiego dziennikarza Jimmy’ego Burnsa „Ręka Boga. Życie Diego Maradony” zawiera dodatkowe rozdziały i dotychczas niepublikowane przez autora materiały. Biografia legendy piłki nożnej została napisana z pasją dziennikarza śledczego, stąd też jej obecność w planie wydawniczym Albatrosa wydaje się właściwie naturalna.

Nie trzeba chyba przypominać, że wizytówką Albatrosa są świetne, trzymające w napięciu kryminały, thrillery i powieści sensacyjne. Oczywiście także w 2021 roku nie zawiodą autorzy bestsellerów:

Harlan Coben znów będzie królował na półkach księgarń i w najpopularniejszym w tej chwili serwisie streamingowym. W pierwszej połowie roku na platformę Netflix trafi serialowa wersja powieści „Niewinny” − historia przeciętnego człowieka wplątanego w śmiertelnie niebezpieczną intrygę. Ta hiszpańska produkcja będzie rezultatem trzeciej z kolei (po „Nieznajomym” i „W głębi lasu”) współpracy opartej na lukratywnej i bezprecedensowej umowie, jaką jesienią 2018 roku Harlan Coben zawarł z platformą Netflix. Dzięki niej zrealizowanych zostanie w sumie aż 14 ekranizacji jego powieści, w postaci filmów pełnometrażowych lub seriali. Jesienią ukaże się również najnowsza książka tego autora. Thriller „Win” jest zaskakującą i pełną zwrotów akcji powieścią, której słusznie należy się spodziewać się po arcymistrzu thrillerów, gwarantującym rozrywkę na najwyższym poziomie! Bohater książki, Windsor Horne Lockwood III, przyjaciel i współpracownik jednego z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych bohaterów stworzonych przez Harlana Cobena, Myrona Bolitara, nie da o sobie zapomnieć.

W kwietniu, żeby zapewnić światu 100% bezpieczeństwa, do gry powróci Jack Reacher − tym razem z podwójnym wsparciem. Nowy duet autorski, Lee Child i Andrew Child, gwarantuje, że Reacher jeszcze długo będzie strzegł sprawiedliwości. „Strażnik” to pierwsza książka, którą Lee napisał wspólnie z bratem, Andrew Grantem. Od tej pory kolejne powieści będą pisać razem. Lee Child za bardzo kocha swoich czytelników, aby zakończyć serię i jeszcze nie jest gotowy, aby przejść na emeryturę, ale jednocześnie chce urozmaicić życie swojemu bohaterowi, dając bratu pole do popisu.

Po raz kolejny niebezpiecznie zrobi się na rajskiej wyspie. „Wichry Camino” to ekscytująca lektura od ulubionego pisarza Ameryki i mistrza thrillera prawniczego Johna Grishama, w sam raz na wakacje! Autor już po raz drugi zabiera nas na wyspę Camino, tym razem zapraszając do wzięcia udziału w rozwiązaniu zagadki… zbrodni doskonałej.

Rok 2021 dostarczy nam solidnej porcji thrillerów pisanych przez kobiety. Wstrzymujemy oddech, czekając niecierpliwie na zimowy debiut Allie Reynolds, zatytułowany „Rozgrywka”. Autorka, mistrzyni świata w snowboardzie, zabiera czytelników do opuszczonego schroniska ukrytego wśród alpejskich szczytów. Gdy zjawia się tam grupa dawnych przyjaciół, rozpoczyna się mordercza gra. Taką książkę mogłaby napisać sama Agatha Christie, gdyby tylko była wielbicielką sportów zimowych − zagadkowe zniknięcie, tragiczny wypadek, złowieszcze ustronie i grupa osób, z których jedna musi być mordercą.

Z nowym thrillerem powróci też C.L. Taylor, autorka, która budzi ostatnio ogromne zainteresowanie wielbicielek i wielbicieli naszej serii thrillerów psychologicznych (Kreatorki Mocnych Wrażeń). „Nieznajomi” to opowieść o trojgu obcych sobie ludzi, których losy niespodziewanie się splatają. I tylko jeśli połączą siły, być może uda im się uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Każda kolejna książka B.A. Paris jest od czasu „Za zamkniętymi drzwiami” wielkim wydarzeniem i niespodzianką. Tym razem czytelnicy na pewno nie będą rozczarowani, bo autorka po ostatniej powieści psychologicznej powraca do gatunku thrillera. Jej najnowsza książka „Terapeutka” to budząca dreszcz grozy opowieść o wymarzonym miejscu, które skrywa mroczną tajemnicę. Alice i Leo wprowadzają się do świeżo wyremontowanego domu na ekskluzywnym zamkniętym osiedlu. Wydaje się, że właśnie spełnia się ich marzenie. Ale pozory mogą mylić…

Tajemnice i zbrodnie w małej społeczności są także podstawą fabuły nowej powieści Lisy Gardner. W najnowszym thrillerze „Zobacz mnie” agentka specjalna FBI Kimberly Quincy, detektyw sierżant D.D. Warren oraz wspierająca je Flora Dane będą musiały stawić czoło niemal gotyckim sekretom, by w małym miasteczku na prowincji przeprowadzić jedno z najokropniejszych śledztw w swoim życiu. Lisa Gardner trafiła pod skrzydła Albatrosa w ubiegłym roku i już wkrótce jej wielbiciele będą mogli sięgnąć po wcześniejsze powieści tej autorki w nowych wydaniach.

Na szczęście na nową powieść nie kazała nam długo czekać pierwsza dama irlandzkiego kryminału, Tana French. Jej „Poszukiwacz” opowiada historię emerytowanego detektywa chicagowskiej policji, który przenosi się do małego miasteczka w Irlandii. Po dwudziestu pięciu latach pracy i trudnym rozwodzie pragnie zamieszkać w cichym ustroniu z widokiem na urokliwe krajobrazy, niezbyt daleko od przytulnego pubu. Niestety, nie uda mu się uniknąć policyjnej roboty. Martwa cisza tego ponurego odludzia okazuje się ciszą przed burzą…

Książkowy rok 2021 będzie obfitował w terror i grozę. Donato Carrisi pisze co prawda thrillery, ale jego książki przeznaczone są dla czytelników o wyjątkowo mocnych nerwach. Dziesięć lat po premierze bestsellerowego „Zaklinacza” Donato Carrisi powraca z nową przerażającą zagadką. Do akcji znów wkroczy detektyw Mila Vasquez, gdyż tajemniczy psychopata z „Gry Zaklinacza” właśnie rozpoczął niebezpieczną zabawę i tylko ona może stanąć z nim w szranki. Z równie wstrząsającą sytuacją będzie musiała poradzić sobie Katie Maguire, bohaterka thrillerów Grahama Mastertona. Po lekturze „Do ostatniej kropli krwi” czytelnicy będą mogli odnieść wrażenie, że w mieście Cork nie pozostał już nikt żywy. Na szczęście najodważniejsza detektyw w Irlandii postara się sprostać morderczemu chaosowi, który ogarnie miasto. W tym roku możemy także spodziewać się Grahama Mastertona w bardziej klasycznej – horrorowej – odsłonie. „Dom stu szeptów” będzie opowieścią o nawiedzonym dworze na wrzosowiskach − jego upiornych tajemnicach i mocach. I wisienka na torcie! Na wyżyny nastroju grozy wprowadzi nas Stephen King swoją nową powieścią „Później”. Książka ukaże się już w marcu, krótko po amerykańskiej premierze. Bohaterem jest Jamie, chłopiec, który widzi zmarłych. Korzystając ze swoich paranormalnych zdolności, zostaje wplątany w pościg za mordercą… który nie żyje. To horror, ale i poruszająca historia, która zderza dobro ze złem. Pobrzmiewają w niej echa kultowej powieści Kinga „To”.

Szczęśliwie mamy też propozycje dla tych, którzy po dużej dawce napięcia i emocji szukać będą odrobiny ukojenia. Zapewnią im je mistrzowie romantycznych opowieści, Nicholas Sparks i Lucinda Riley. „Powrót” Nicholasa Sparksa to romantyczna, pełna tajemnic opowieść o weteranie wojennym, który powraca w rodzinne strony nie tylko po to, by znaleźć miłość swojego życia, ale też odkryć sekrety z przeszłości. Będą wzruszenia! Z ostatnią zagadką zmierzą się bohaterki uwielbianej przez polskie czytelniczki sagi „Siedem Sióstr”. Lucinda Riley zabierze nas w szaloną i pełną przygód podróż dookoła świata. Siostry ruszą na poszukiwania tej siódmej, „Zaginionej siostry”.

W tym roku szykuje się również prawdziwa − bogata i różnorodna − uczta dla miłośników literatury pięknej. Zeszłej zimy czytelników zachwyciła nastrojowa i magiczna opowieść utalentowanej brytyjskiej pisarki, Diane Setterfield, „Była sobie rzeka”. Niemal równo rok po jej premierze oddamy w Wasze ręce nowe wydanie „Trzynastej opowieści”. Debiutancka powieść Setterfield ukaże się w nowym tłumaczeniu i wspaniałej, bogato zdobionej edycji. To historia o miłości na skraju nienawiści, o bolesnej, nieuniknionej stracie i o rozpaczy, której nie leczy upływ czasu. Książka trafiła na szczyt listy bestsellerów „New York Timesa”, zdobyła nagrodę Yorkshire Book of the Year w kategorii literatury pięknej, a na całym świecie sprzedała się w ponad 3 milionach egzemplarzy. Została także sfilmowana przez BBC, a w jej ekranizacji zagrały Vanessa Redgrave, Olivia Colman i Sophie Turner.

Każdy, kto dwa lata temu przeczytał „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”, sięgnie w marcu po nową powieść jednego z najbardziej utalentowanych autorów młodego pokolenia, Stuarta Turtona. „Demon i mroczna toń” opowiada o morderstwach na pełnym morzu, niezwykłym duecie detektywów oraz demonie, który być może wcale nie istnieje…

Jeśli chodzi o autorów brytyjskich, nie zawiedzie też „stara gwardia”. Wydarzeniem literackim będzie z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści 2021 roku, pierwsza po Noblu książka Kazuo Ishigury, „Klara i słońce”. To futurystyczna powieść o sztucznej inteligencji i ludzkich uczuciach. Tytułowa Klara to sztuczna przyjaciółka, którą można kupić w sklepie. Świat widziany jej oczami jest niezwykły. Powieść Ishigury jak zawsze epatuje wielką siłą emocjonalną i zajmuje się odpowiedzią na niezwykle trudne pytanie: co to znaczy kochać? Z kolei Robert Harris w powieści „V2” znów połączy wątki sensacyjne i historyczne. Autor bestsellerowego „Vaterlandu” i „Monachium” powraca z nowym thrillerem rozgrywającym się w czasach II wojny światowej. W rolach głównych wystąpią: niemiecki inżynier, była aktorka, która tym razem wcieli się w rolę brytyjskiego szpiega, i… nazistowski program rakietowy! Robert Harris to jeden z najinteligentniejszych i najbardziej wszechstronnych współczesnych brytyjskich pisarzy, znawca i miłośnik historii, a także znakomity dziennikarz, który pilnie śledzi i komentuje bieżące wydarzenia na świecie, a echa jego przemyśleń na temat współczesności na pewno znajdziecie w książce.

A skoro już jesteśmy przy historii, to ostatniego tomu doczeka się w tym roku znakomita trylogia francuskiego pisarza Pierre’a Lemaitre’a. „Do zobaczenia w zaświatach”, „Kolory ognia” i zamykające cykl, najnowsze „Lustro naszych smutków” tworzą razem poruszający fresk historyczny odkrywający prawdę o trudnym okresie w historii Francji pomiędzy dwiema największymi wojnami XX wieku. Rodzinne sekrety, wielcy bohaterowie, siła historii, zwroty akcji, burleska i tragizm − wszystko to składa się na dzieło uhonorowanego Nagrodą Goncourtów Pierre’a Lemaitre’a, który bez wątpienia znajduje się u szczytu sił i możliwości twórczych.

Oczywiście powyższe zestawienie to zaledwie przedsmak wszystkich wydawniczych niespodzianek, jakie w tym roku przygotujemy dla miłośników książek, pochłaniających je zarówno w formie tradycyjnej, jak i w postaci ebooków oraz w wersjach audio! Niezmiennie będziemy kierować się naszym credo – Najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery – dostarczając czytelnikom doskonałej i różnorodnej lektury przez okrągły rok. Mamy nadzieję, że wydawane przez nas książki dostarczą Państwu wielu emocji: radości, wzruszeń i literackich zachwytów!

ZAPOWIEDZI 2021

Serdecznie pozdrawiamy

Zespół Wydawnictwa Albatros

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL