Podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Złoty POCISK, którego celem jest popularyzacja autorów i literatury kryminalnej.
Nagrodzono najlepsze książki kryminalne wydane w 2021 roku.
Powołane przez organizatorów jury, pod przewodnictwem prof. Tadeusza Cegielskiego, wybrało zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Złoty POCISK, w kategorii „Najlepsza zagraniczna powieść kryminalna 2021”:
Dom głosów, Donato Carrisi, Wydawnictwo Albatros (w tłumaczeniu Anny Osmólskiej-Mętrak)

Złoty POCISK, w kategorii „Najlepsza polska powieść kryminalna 2021”:
Informacja zwrotna, Jakub Żulczyk, Wydawnictwo Świat Książki

Złoty POCISK, w kategorii „Najlepsza polska powieść kryminalno-historyczna 2021”:
Glatz. Zamieć, Tomasz Duszyński, Wydawnictwo SQN

Złoty POCISK, Nagroda Publiczności:
Wojciech Chmielarz

Złoty POCISK, Nagroda Specjalna:
Alek Rogoziński

Z książek zgłoszonych do udziału w konkursie Złoty POCISK, w kategorii „Najlepsza zagraniczna powieść kryminalna 2021”, jury pod przewodnictwem prof. T. Cegielskiego nominowało pięć tytułów:

Dom głosów, Donato Carrisi, Wydawnictwo Albatros
Człowiek w lustrze, Lars Kepler, Wydawnictwo Dolnośląskie
Schronisko, Sam Lloyd, Wydawnictwo W.A.B.
Półmorderca, Hakkan Nesser, Czarna Owca
Ostatnie życie, Peter Mohli, Peter Nystrom, Czarna Owca

Nagradzając Dom głosów Donato Carrisiego, jury konkursu doceniło i zwróciło szczególną uwagę na oryginalność tej powieści oraz na odwagę i śmiałość autora w przełamywaniu schematów gatunku.

Donato Carrisi to włoski fenomen na skalę światową. Ponad 3 miliony sprzedanych książek w ponad dwudziestu krajach świata i przekłady na trzydzieści języków świadczą o niebywałym sukcesie tego włoskiego pisarza, scenarzysty i reżysera. O talencie Carrisiego świadczą liczne nagrody i wyróżnienia dla jego powieści kryminalnych, włoskie – Premio Bancarella, Premio Letterario Massarosa, Premio Camaiore di Letteratura Gialla, do tego zwycięstwo w Śródziemnomorskim Festiwalu Kryminału i Powieści Noir – oraz francuskie: Prix SNCF du Polar Européen 2010 i Prix des Lecteurs du Livre de Poche 2011. Dwie ze swoich powieści Donato Carrisi z sukcesem przeniósł na ekran kinowy. Ekranizacja Dziewczyny we mgle przyniosła mu statuetkę David di Donatello – włoski odpowiednik Oscara – za debiut reżyserski. Kolejny, już trzecia, film Carrisiego na podstawie jego najnowszego thrillera Jestem otchłanią lada moment będzie miął swoją premierę we Włoszech. W 2021 roku pisarz był gościem Festiwalu Literacki Sopot.

Urodzony 25 marca 1973 roku Donato Carrisi jest scenarzystą, pisarzem i dramatopisarzem. Ukończył wydział prawa ze specjalizacją z kryminologii i behawioryzmu; tematem jego pracy magisterskiej byli – jakżeby inaczej – seryjni mordercy, w szczególności Luigi Chiatti, słynny Potwór z Foligno, zabójca dzieci. W trakcie studiów Carrisi założył grupę teatralną Vivarte, dla której napisał cztery sztuki i dwa musicale. Jako powieściopisarz zadebiutował w 2009 roku kryminałem Zaklinacz. Książka odniosła ogromny sukces komercyjny – ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy sprzedanych w samych Włoszech, przekłady na dwadzieścia języków, publikacje w dwudziestu trzech krajach. We Francji, dzięki Zaklinaczowi, znalazł się w gronie trzech finalistów prestiżowej nagrody literackiej Prix des lecteurs. W kolejnych latach opublikował dziesięć powieści. Wchodzące w skład nowej serii thrillery – Trybunał dusz, Łowca cieni oraz Władca ciemności; sequel Zaklinacza zatytułowany Hipoteza zła; przeniesione na ekran Dziewczynę we mgle i W labiryncie; a także Grę zaklinacza, Dom głosów, Jestem otchłanią i niewydaną jeszcze w Polsce La donna dei fiori di carta.

Włoskie kryminały mają swoją specyfikę – są równie bogate w emocje, bardzo różnorodne i często skrajne jak sami Włosi. Wielkimi fanami twórczości Donato CarrisiegoMichael Connelly oraz Ken Follett, którego dwie opinie opublikowane na Twitterze były punktem zwrotnym w karierze Włocha w Stanach:
Sobota na plaży ze świetną książką – raj!

Oraz:Zaklinacz Donato Carrisiego – doskonały i BARDZO creepy thriller o seryjnym mordercy.

Donato Carrisiego pokochali również amerykańscy czytelnicy, dla których powieści włoskiego autora stały się prawdziwym must read. Carrisi nie pozostaje Amerykanom dłużny – za jednego ze swoich największych mistrzów uważa Stephena Kinga.

Powieści Donato Carrisiego, publikowane już w ponad dwudziestu krajach świata, są jak filmy w 3D – czytelnik jest dokładnie w środku historii, w samym jądrze zła. Jego thrillery czyta się z nieodpartą perwersyjną przyjemnością.

Tak też jest z jego Domem głosów – thrillerem mrocznym, niepokojącym, nieprzewidywalnym.
Carrisi opowiada w nim historię Hanny Hall, która w dzieciństwie zamordowała brata. Wyparte wspomnienia wracają do niej, kiedy jest dorosłą kobietą. Czy to możliwe, że kilkuletnia dziewczynka popełniła taką zbrodnię? Jej psycholog prosi o pomoc Pietra Gerbera, specjalistę od terapii przez hipnozę. Piekielna podróż po wspomnieniach, w których prawda miesza się z iluzją, popchnie oboje – Pietra i Hannę – na skraj szaleństwa. Czy uda im się dowiedzieć, co wydarzyło się przed laty w Domu Głosów?

 

 

 

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL