CZŁOWIEK, KTÓRY UMARŁ

Antti Tuomainen

Tytuł oryginału: MIES JOKA KUOLI
Tłumaczenie: Iwona Kiuru
Liczba stron: 352
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-8125-482-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: 20 lutego 2019

Przewrotna powieść kryminalna, w której ofiara sama szuka swojego zabójcy!

Jaakko Kaunismaa, 37-letni przedsiębiorca, zaczyna odczuwać niepokojące objawy: nudności, zawroty głowy, ataki kaszlu i bóle. Lekarz, do którego się zwraca, informuje go, że wkrótce umrze. Kolejne badania wykazują, że Jaakko od dłuższego czasu był narażony na działanie trucizny. Innymi słowy: ktoś go morduje, bez pośpiechu i bez litości. Wszystko wskazuje na to, że to żona, którą nakrywa z kochankiem. A może konkurenci w interesach?

Recenzje

Wybuchy śmiechu podczas lektury gwarantowane. Ale żeby nie było tylko rozrywkowo, autor serwuje nam szczyptę egzystencjalnych przemyśleń. Bo i „Człowiek, który umarł” jest gdzieś tam w głębi książką o istocie życia. I śmierci. Jest to też pełnoprawny kryminał z dochodzeniem, śledczym, gronem podejrzanych i zaskakującym zakończeniem. Oryginalna powieść. Od Finlandii nadciąga ożywczy kryminalny wiatr.

Marta Matyszczak, autorka serii kryminalnej "Kryminał pod psem"

Cholernie dobrze bawiłem się czytając tę powieść! Jest lekka. Sprawnie napisana. Z dobrym tempem. I kilkoma oryginalnymi smaczkami. Jeśli szukacie jakiejś lektury do pociągu, na lotnisko, do samolotu - śmiało sięgajcie po "Człowieka...". Podróż minie wam jak z bicza strzelił.

Wojciech Chmielarz, autor kryminałów

Tuomainen mimo iż pochodzi z Północy, pisze zupełnie inaczej niż jego koledzy po klawiaturze ze Szwecji czy z Norwegii, ma niebanalne pomysły fabularne, z lekkością zawodowego tancerza przekracza granice prozy kryminalnej, ma poczucie humoru, które bardzo mi odpowiada i - zwyczajnie - bardzo dobrze pisze. A do tego zaskakuje mnie niemal w każdej kolejnej książce.

Robert Ostaszewski, prozaik i krytyk literacki, autor blogaManiak literacki.pl

Ta historia to swego rodzaju literacki eksperyment, w którym z chęcią wzięłam udział. Na kartach książki wyczuwa się dość specyficzny fiński humor; niekiedy czytelnik może odnieść wrażenie, że czyta komedię kryminalną, pełną absurdu, groteski i karykaturalnych wyolbrzymień. Książka na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom tradycyjnych skandynawskich kryminałów.

Karolina Mondel. Portal kryminalny

Tuomainen znów tego dokonał: napisał kompletnie inną książkę niż którakolwiek z poprzednich... Thriller i czarna komedia o życiu i śmierci, miłości i zdradzie. Humor autora miejscami jest czarny jak smoła, ale do mnie przemówił bezbłędnie!

Kirsin Kirjanurkka

Tuomainen pisze olśniewająco.

Publishers Weekly

Międzynarodowa sensacja literatury kryminalnej.

Dagsavisen

Mroczna, zabawna i inteligentnie napisana... Solidna porcja humoru... i grzybów.

Sofi Oksanem, autorka "Gdy zniknęły gołębie"

Świetny pomysł na fabułę połączony z czarnym humorem i charakterystyczną skandynawską wrażliwością.

Chris Ewan, autor "Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie"

Slapstick - z pościgami samochodowymi, mieczami samurajów i ukrywaniem zwłok - w którym można znaleźć głębokie filozoficzne podteksty.

The Guardian

Skandynawski chłodny sarkazm połączony z ciepłym - czasami surrealistycznym - humorem.

Sunday Express

Powstały już historie, w których bohater prowadzi śledztwo związane z własną śmiercią, ale żadna z nich nie została napisana z takim smakiem.

Crime Time

Kup teraz
swiatksiazki.pl
24.00 zł
36.90 zł
Oszczędzasz 12.90 zł
Idź do sklepu »