Najmroczniejsze sekrety Alex Marwood 

 

 

W historiach kryminalnych, także tych z pierwszych stron gazet, fascynuje ją najbardziej natura człowieka – zawiłości ludzkiej psychiki; motywy postępowania; decyzje, podejmowane w dobrej wierze, lecz prowadzące do tragedii; wszystkie te drobne uczynki, które rodzą zło… Alex Marwood, zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgara Allana Poe, autorka hipnotyzujących powieści Dziewczyny, które zabiły Chloe, Zabójca z sąsiedztwa i Najmroczniejszy sekret powraca z kolejnym doskonałym thrillerem psychologicznym!

 

 

 

 

Skazana na literaturę

O pisaniu marzyła już jako dziewczynka, ale długo nie wiedziała, jak się do tego zabrać. O mały włos zostałaby wróżką. Przeznaczenie okazało się jednak nieuniknione. Nic dziwnego, skoro pochodzi z rodziny z literackimi tradycjami. Leonora Mackesy, babcia ze strony ojca, była autorką popularnych romansów. Margaret Kennedy, babka ze strony mamy, pisała powieści i dramaty, była także biografką Jane Austen. Choć obie zmarły, zanim ukończyła dziesięć lat, były dla przyszłej pisarki źródłem inspiracji, obiektem podziwu i uwielbienia. Pierwszym testem jej zdolności literackich, a jednocześnie nieocenioną szkołą życia i warsztatu pisarskiego była praca w redakcji dziennika „Independent”. To tam nauczyła się, że samozadowolenie nie jest drogą do sukcesu, trzeba za to pilnować deadline’ów, być otwartym na krytykę, gotowym na niekończące się poprawki i cierpliwe dążenie do doskonałości. Przypadkowe zajęcie okazało się kopalnią tematów, które wkrótce miały ją natchnąć do pisania genialnych thrillerów psychologicznych.

Morderstwo pierwszego stopnia 

Serena Mackesy miała nieszczęście zadebiutować tuż po spektakularnym sukcesie „Dziennika Bridget Jones” Helen Fielding. Jej pierwsza powieść „The Temp” była dość niepokojącą powieścią inicjacyjną, jednak ze względu na to, że brytyjski rynek wydawniczy łatwo ulega modom, książkę zaklasyfikowano jako kobiecą powieść obyczajową. Imię Serena pasowało jak ulał do autorki „chick lit”, więc choć jej książki stawały się coraz bardziej mroczne, nie mogła uwolnić się od tej deprecjonującej i niezgodnej z rzeczywistością łatki. Miała dwa wyjścia: albo pogrążyć się w depresji, albo popełnić zbrodnię doskonałą. Serena Mackesy musiała zginąć, a w jej miejsce pojawiła się Alex Marwood.

Jak ryba w wodzie

Książki Alex Marwood łączy motyw zaginięcia, zerwania z dotychczasowym życiem, zmiany tożsamości i ucieczki przed przeszłością. W jej powieściach liczy się nie tylko pomysłowa, uknuta z zegarmistrzowską precyzją intryga, lecz przede wszystkim tło psychologiczne i obyczajowe, które stanowi istotny element opowieści. Fenomenalne kreacje bohaterów i niezwykły realizm miejsc akcji to największe atuty jej prozy.

Debiutancki thriller Marwood, Dziewczyny, które zabiły Chloe, zawdzięcza swą ogromną popularność czytelnikom i dziennikarzom, którzy zachwyceni stylem i pomysłowością pisarki polecali sobie wzajemnie jej książkę. „Dziewczyny, które zabiły Chloe” to mistrzowsko skonstruowana historia dwóch nastolatek, które los stawia sobie na drodze pewnego wiosennego dnia. Obie będą żałować, że kiedykolwiek się spotkały, bo jeszcze tego samego wieczoru zostaną oskarżone o zabicie czteroletniej Chloe. Po dwudziestu pięciu latach dziennikarka Kirsty Lindsay podczas zbierania materiałów do artykułów o serii morderstw w podupadającym nadmorskim kurorcie spotyka sprzątaczkę Amber Gordon. Po raz pierwszy od dnia, który na zawsze odmienił ich życie. Muszą zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości i nie zrujnowano tego, co każda z nich z takim trudem budowała na kłamstwie. Ale przeszłość upomni się o swoje, a ich trop zwietrzą nie tylko żądne sensacji brukowce, lecz także psychopatyczny zabójca. Pierwszą powieść Marwood doceniło także środowisko  ̶  w 2013 roku została w Wielkiej Brytanii nominowana do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii „najlepsza powieść roku 2014”.

Druga powieść autorki, Zabójca z sąsiedztwa, będąca w istocie połączeniem wybitnie naturalistycznego thrillera z bardzo inteligentną i zabawną czarną komedią, zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania z miejsca kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Mieszkańców zaniedbanej londyńskiej kamienicy nie łączy nic, prócz tego, że wszyscy uciekają przed światem. Zwykle unikają się jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy w ich domu rozegrają się tragiczne wydarzenia, które zmuszą ich do zawarcia niewygodnego sojuszu. Nie wiedzą jednak, że jest wśród nich morderca, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment, by ponownie uderzyć.

Kolejny thriller Marwood, Najmroczniejszy sekret, był opowieścią o narcystycznych zaburzeniach osobowości z przypadkową zbrodnią w tle. Sean Jackson uroczyście obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Impreza kończy się jednak katastrofą i wielkim skandalem, gdy jedna z jego córek, Coco, w tajemniczych okolicznościach znika w środku nocy. Dwanaście lat później na pogrzebie Seana spotykają się wszyscy, którzy byli również gośćmi na pamiętnym tragicznym przyjęciu sprzed lat. Nagle są o krok od rozwiązania zagadki, która zaważyła na całym ich życiu. Mroczne sekrety z przeszłości wreszcie ujrzą światło dzienne  ̶  również ten najmroczniejszy, dotyczący zaginięcia Coco. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się wydawało…

 

Wszyscy o tym mówią

Wszystkie trzy powieści zainspirowały wydarzenia z pierwszych stron gazet. W przypadku Dziewczyn, które zabiły Chloe była to sprawa Jamesa Bulgera, dwulatka porwanego i zamordowanego przez dwóch dziesięciolatków, Thompsona i Venablesa, którzy znęcali się nad malcem, a kiedy posunęli się zbyt daleko, zmuszeni byli do nieporadnego ukrycia ciała ofiary swej lekkomyślnej zbrodni. Zabójcę z sąsiedztwa zainspirowała historia Dennisa Nilsena, jednego z najgroźniejszych brytyjskich seryjnych zabójców, który zamordował czternastu młodych mężczyzn. Nilsen zaczepiał ich w pubach, zapraszał ich do domu, zabijał, a potem trzymał ich ciała w mieszkaniu – „dla towarzystwa”.  Kiedy zaczynali gnić, ciął ich na kawałki, gotował, aż mięso odkleiło się od kości, i spuszczał w toalecie. Wpadł, kiedy system kanalizacyjny w jego budynku odmówił współpracy. Z kolei w Najmroczniejszym sekrecie nie sposób nie dostrzec cienia historii Madeleine McCann, trzylatki, która ponad trzynaście lat temu przepadła bez wieści podczas wakacji, które spędzała z rodzicami w Hiszpanii. Pomimo milionowych nakładów finansowych i międzynarodowego śledztwa, które wciąż trwa, nie udało się ustalić, co stało się z dziewczynką.

Witajcie w naszej sekcie…

Tym razem Alex Marwood proponuje wielbicielom swej prozy wizytę w Zatrutym ogrodzie. Opowieść, w której przewijają się echa dwóch wielkich tragedii związanych z działalnością sekt – zbiorowego samobójstwa prawie tysiąca członków sekty Jima Jonesa, do którego doszło 18 listopada 1978 r. w północnej Gujanie oraz brutalnego morderstwa Sharon Tate i czworga jej przyjaciół, popełnionego przez członków sekty Charlesa Mansona 9 sierpnia 1969 r. w Kalifornii. W powieści Marwood samobójcza śmierć stu członków tajemniczej wspólnoty, całkowicie odizolowanej od świata w północnej Walii, wstrząsa opinią publiczną. Ci, którzy przetrwali masakrę, muszą nauczyć się żyć od nowa poza zamkniętą społecznością. Romy, wychowana w odosobnieniu, wciąż z przestrachem ogląda się za siebie. Czuje, że dawni współwyznawcy depczą jej po piętach. Wpojono jej, że zewnętrzny świat jest przerażający, niebezpieczny i godny pogardy. Jednak Romy szybko uczy się życia na zewnątrz, „między umarłymi”. Jest w ciąży, musi więc być czujna i ostrożna, próbując odszukać swoja ciotkę Sarah, siostrę swojej matki i ostatnią żyjącą krewną. Tymczasem zniknięcie Alison, która jako nastolatka opuściła rodzinny dom, by dołączyć do sekty, położyło się cieniem na życiu Sarah. Gdy opieka społeczna kontaktuje się z nią w sprawie opieki nad dwojgiem nastolatków – dzieci jej nieżyjącej siostry, Sarah przyjmuje dziwną parę bliźniąt pod swój dach. Ale czy może zaufać nastoletnim Eden i Ilo? Czy nie popełnia błędu przyjmując ich do domu i pozwalając zbliżyć się do swojej rodziny? Co naprawdę zdarzyło się w Snowdonii? Jaki los czeka ocalałych członków sekty? Co grozi nienarodzonemu dziecku Romy? Czy liderzy sekty przeżyli i z ukrycia śledzą poczynania niedawnych wyznawców?

 

Długo wyczekiwana powieść właśnie trafia do polskich księgarń; możecie być pewni, że Alex Marwood przygotowała dla swoich czytelników prawdziwą literacką ucztę – inteligentną, błyskotliwą i trzymającą w napięciu. Koniecznie sięgnijcie także po wcześniejsze powieści tej autorki, jeśli jeszcze ich nie znacie.

 

COPYRIGHTS WYDAWNICTWO ALBATROS
CREATED BY 2SIDES.PL